تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021

جلوگیری از کوری با ژن درمانی برای نخستین بار

  • 16 آبان 1399 - 15:09


آب سیاه بیماری خطرناکی است که منجر به آسیب دیدن اعصاب بینایی و کوری می شود. ژن درمانی روش درمانی جدیدی است که می تواند جلوی این بیماری را بگیرد.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، محققان استرالیایی برای درمان قطعی بیماری آب سیاه یا گلوکوم روش جدیدی را ابداع کرده اند. این روش مبتنی بر دستکاری ژنتیک برای جلوگیری از اختلال در اعصاب بینایی است.

ژن درمانی که پیش از این برای مقابله با بیماری های خطرناکی مانند سرطان به کار گرفته شده، با بازگرداندن کارآیی به اعصاب تخریب شده چشم جلوی کاهش توان بینایی افراد مبتلا به آب سیاه را تا حد زیادی می گیرد. علت کاهش شدید بینایی و کوری مبتلایان به آب سیاه فشار زیاد به چشم و تخریب عصب متصل کننده مغز و چشم است. این نوع آسیب به سلول های عصب بینایی قابل ترمیم نیست، ولی با درمان های مختلف می توان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد. در عین حال ژن درمانی می تواند آسیب های مذکور را برای اولین بار تا حد زیادی ترمیم کند.

برای ژن درمانی بدین شیوه از پروتئینی به نام پروترودین استفاده می شود. با انتقال این پروتئین به سلول های مغزی و ترکیب آن با ژن های سلول های مذکور از طریق تاباندن اشعه لیزر می توان اعصاب تخریب شده چشم را تا حدی بازسازی کرد.

در بررسی های انجام شده مشخص گردیده که استفاده از این روش درمانی بعد از چند هفته منجر به افزایش بینایی افراد مبتلا به آب سیاه می شود. اما برای کسب اطمینان از کارآیی آن روش هنوز باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها