شهرستان ها

حجم آب پشت سد مهاباد به ۸۰ میلیون مترمکعب رسید

ارومیه – مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: بارش خوب برف در هفته گذشته حجم آب پشت سد مهاباد را با ۵.۴ میلیون لیتر افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۸۰ میلیون مترمکعب رساند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا جهین در این زمینه اظهار کرد: با توجه به بارش‌های اخیر و افزایش حجم ورودی آب به مخرن سد مهاباد هم اکنون تراز آب سد به هزار و ۳۴۴ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار حدود یک متر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیشتر است.

وی با بیان اینکه میانگین دبی خروجی آب از سد این شهرستان هم کمتر از یک دهم متر مکعب بر ثانیه است که بخش عمده آن برای مصرف شرب است، افزود: سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.

جهین اضافه کرد: این سد که در ضلع غربی این شهر احداث شده است تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیک‌ترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.

طی هفته گذشته ورود ۲ سامانه قوی بارشی از غرب کشور به آذربایجان‌غربی موجب بارش برف در بیشتر نقاط استان شد؛ در این مدت ارتفاع برف در برخی مناطق برف‌گیر مهاباد به حدود سه متر رسید.

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا