تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

حساب جاری ترکیه برای دهمین ماه پیاپی منفی شد

  • 21 آبان 1399 - 15:09


به خاطر بدتر شدن اوضاع تجارت و گردشگری در ترکیه حساب جاری این کشور در ماه سپتامبر برای دهمین ماه متوالی با کسری مواجه شد.


به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، اوضاع نه چندان مناسب تجارت و گردشگری در ترکیه باعث شده است که در ماه سپتامبر و برای دهمین ماه متوالی شاهد کسری حساب جاری در این کشور در ماه سپتامبر باشیم. 

در ماه سپتامبر حساب جاری ترکیه 2.36 میلیارد دلار کسری داشته است. نظرسنجی‌ها هم حاکی از پیش بینی کسری حساب جاری 2.63 دلاری ترکیه بودند. البته این روند در ماه آگوست منفی 4.32 میلیارد دلار بوده است. 

در ماه سپتامبر ارزش لیر ترکیه هم 4.8 درصد در برابر دلار کاهش ارزش داشت و دولت ترکیه برای کنترل سقوط ارزش لیر 3.63 میلیارد دلار از دلارهای خود را به بازار عرضه کرد. با این افت لیر بدترین عملکرد ماهانه را در ماه سپتامبر در میان ارزهای بازارهای نوظهور در جهان داشته است. 

ورود گردشگران خارجی به ترکیه در ماه سپتامبر 59 درصد کاهش داشته و واردات ترکیه هم نسبت به صادرات رشد بیشتری داشته است و همین امر باعث شده تا شاهد افزایش قابل توجه حساب جاری در این کشور آسیایی ـ اروپایی باشیم.

به گزارش فارس، تراز پرداخت‌های خارجی یکی از بزرگترین معیارهای سنجش و اندازه‌گیری جریان مبادلات تجاری و انتقال سرمایه در یک اقتصاد باز است. حساب جاری (یا تفاضل بین صادرات و واردات کالا و خدمات) و حساب سرمایه دو جزء مهم آن به شمار می‌روند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها