• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 5 August - 2021

حسگر برچسبی برقراری ارتباط توسط افراد معلول را ممکن می کند

  • 03 آبان 1399 - 11:07
حسگر برچسبی برقراری ارتباط توسط افراد معلول را ممکن می کند


محققان حسگر جدیدی را در قالب برچسب صورت تولید کرده اند که به افراد مبتلا به نوعی فلج حرکتی – عصبی امکان می دهد تا بتوانند با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک نوعی بیماری عصبی حرکتی است که باعث تخریب غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مغز می شود و در نهایت به فلج مرکزی بدن منجر می شود.

این بیماری عملکرد عضلات و ماهیچه ها را مختل می کند و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج منجر به فلج عمومی می شود. همین مساله امکان حرکت کردن را از افراد می گیرد و در نهایت طی مدت 3 تا 5 ال منجر به مرک مبتلایان می شود. استفان هاوکینگ فیزیک دان برجسته به همین بیماری مبتلا بود. در این بیماری دستگاه عصبی مرکزی و ماهیچه‌ها به ویژه ماهیچه‌های دست، پا، ساعد، سر و گردن به شدت صدمه می‌بینند.

* نحوه عملکرد حسگر جدید

حسگر جدیدی که برای مقابله با این بیماری توسط محققان دانشگاه ام آی تی ابداع شده، ارزان قیمت و منعطف است و می توان آن را با مقداری لوازم آرایش پوشاند. حسگر یادشده با نام کامل cFaCES (conformable Facial Code Extrapolation Sensor) دارای چهار ریز حسگر پیزوالکتریکی ساخته شده از نیترید آلومینیوم است که در چهار لایه باریک سیلیکونی قرار می گیرند.

این حسگرها در زمان حرکت عضلات صورت جریان الکتریسیته را برقرار می کنند و بر مبنای حرکات صورت پیام های متفاوتی را مخابره می کنند. این پیام ها می توانند معانی متفاوتی داشته باشند.

دقت این حسگر در درک حرکات عضلات صورت مانند خنده، اخم و غیره و نیز خوانش معنای حرکات عضلات دهان در حدود ۷۵ درصد است و انتظار می رود این دقت در آینده افزایش یابد. برنامه ریزی برای تجاری سازی این حسگر که حدود ۱۰ دلار قیمت دارد آغاز شده است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.