سینمای ایران و جهان

حلقه مفقوده سینمای کودک مدیریت است/احتمال تعویق جشنواره پویانمایی

شامگاه جمعه ۲ آبان هشتادمین قسمت از برنامه سینمایی هفت روی آنتن شبکه سه سیما رفت. ‌

به گزارش خبرگزاری مهر، در هشتادمین قسمت از برنامه «هفت» شب گذشته دوم آبان وحید نیکخواه آزاد و غلامرضا رمضانی در مورد ظرفیت های فیلم های کودک در سینما صحبت کردند و محمدرضا کریمی صارمی به تشریح عملکرد یک ساله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت. طبق روال هر هفته میز رسانه با حضور کارشناسان رسانه به بیان اخبار مهم سینمایی پرداخت و میز نقد هم فیلم «داستان یک کارآگاه» اثر ویلیام وایلر را نقد کرد.

حلقه مفقوده در سینمای کودک مدیریت است

در اولین میزگرد برنامه «هفت» وحید نیک خواه آزاد و غلامرضا رمضانی از کارگردانان پیشکسوت سینمای کودک درمورد وضعیت حال حاضر این ژانر سینمایی صحبت کردند.

نیک خواه آزاد در ابتدا گفت: سینمای کودک ما اسباب و نیروی انسانی و مخاطب وضعیت خوبی دارد اما اتفاق های لازم نمی افتد؛ درد این است. ما حتی تاریخی برای سینمای کودک داریم و باید بررسی کنیم که چه شد که در دوره ای آن اتفاق طلایی افتاد و دیگر نمی افتد. پرتوی وقتی «گلنار» را ساخت ۳۲ سال داشت. سی سال از آن موقع گذشته است. یعنی کارگردان مستعد و سی سال تجربه اما اتفاق لازم نمی افتد. به نظرم حلقه مفقوده مدیریت سینما است، انگار سینمای کودک جایی در سپهر سینمای ایران ندارد.

وی افزود: آن زمان ما دسترسی زیادی به فیلم های جهان نداشتیم به کتاب ها و مجلات سینمایی هم همین طور اما واقعا کارهای خوبی ساخته شد. اما الان شرایط در این زمینه بهتر است اما سیستمی برای تولید اثر وجود ندارد. اگر انسان در دوره خودش کودکی نکند بعدا کودکی خواهد کرد. اگر برای کودکان اثر نسازیم این در آینده بچه ها تاثیر خواهد گذاشت. آثار خارجی هم شاید به درد ما نخورد زیرا یک شبیه خون فرهنگی است.

غلامرضا رمضانی در ادامه عنوان کرد: سینمای کودک در سینما تنهاست. برای سینما اتفاقات زیادی افتاد اما برای سینمای کودک اتفاقی نیفتاده است زیرا آن را رها کرده اند و اهمیتی به آن نمی دهند. انگار کارهای مهم تری از سینمای کودک دارند. در سی سال پیش آن فیلم ها با شرایط زمان خود همراه بود اما الان این گونه نیست.

وی یادآور شد: کارها و تصمیمات ما متکی به شرایط و برنامه ریزی ها و سیاست هاست. قدیم تر این برنامه ریزی برای سینمای کودک وجود داشت اما الان اینطور نیست. آن موقع خود مدیران برای کار به سراغ ما می آمدند در حالی که الان اما بر عکس شده است. برای تایید یک فیلمنامه یک سال یا د سال باید تلاش کرد. اگر آنجا تائید شود در مرحله تخصیص بودجه و امکانات در گل می ماند.

امکان برگزار نشدن جشنواره پویانمایی در اسفند

در میزگرد دوم برنامه «هفت»، محمدرضا کریمی صارمی به تشریح عملکرد یک ساله کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پرداخت.

وی در این باره گفت: کانون پرورش فکری تولیدات زیادی دارد که بخشی از آن، تولید آثار سینمایی است. از ۲ سال گذشته وضعیت کانون بهتر شده است. ۲۰ انیمیشن در دست کار داریم و به زودی اولین آن به ثمر خواهد رسید. یک فیلم سینمایی دیگر به نام «یدو» داریم که به جشنواره فجر خواهد رسید. از قدیم در جشنواره های جهانی کانون حضور پر رنگی داشته است و بالای ۲۰۰۰ جایزه جهانی برده ایم.

وی متذکر شد: ۱۱ فیلمِ کانون در کتاب های درسی خارج از کشور تدریس می شود. کانون نزدیک به هزار کتابخانه دارد که باعث تداوم تعامل با کودکان است که حتی در این کتابخانه ها کار سینمایی هم انجام می شود. وجود مدیران دلسوز و نبود بودجه های زیاد باعث شد اتفاقات خوبی بیفتد و حتی ما فیلم خوب بسازیم. جشنواره انیمیشن برای برگزاری آماده کار است تاکنون آثار زیاد و خوبی به دبیرخانه دائمی رسیده است اما شاید در اسفند برگزار نشود زیرا نمی خواهیم جشنواره را به صورت آنلاین برگزار کنیم. اکران آنلاین ممکن است به فیلم ها ضربه بزند. از طرفی دیگر نمی خواهیم به سلامت جامعه هم ضربه بزنیم. شاید مجبور شویم تاریخ برگزاری را به تعویق بیندازیم.

چالش های انتخاب منوچهر شهسواری در میز رسانه

میزگرد سوم برنامه «هفت» به بررسی اخبار مهم سینمایی پرداخت.

در این بخش ایزد مهرآفرین درباره انتخاب منوچهر شهسواری به عنوان مدیرعامل خانه سینما گفت: من بعید می دانم صراحتی در اساسنامه وجود داشته باشد. بند کمی تفسیر پذیر است. بعید می دانم در جایی که نماینده وزارت ارشاد هست و اعضای هیات مدیره وجود دارند، تخلفی باشد و به نظر می رسد این بند قابل تفسیر بوده است. در صنوف های دیگر هم همین طور است و شاید مدیرعاملی چندین دوره در این جایگاه باشد.

امیرحسین مکاریانی نیز در ادامه بیان کرد: نکته جالب این است که آقای شاهسواری بازنشسته اند و بد نیست برای استراحت به سفر بروند و بگذارند جوانان هم این مسندها را تجربه کنند. نکته دیگر من در مورد جشنواره کودک است. سوال اصلی اینجاست که ما برای کدام کودک فیلم می سازیم. برای کودکان دهه ۶۰ و ۷۰ یا کودکان دهه ۹۰. کودک دهه ۹۰ دچار توسعه تفکر است اما مدیران همچنان همان تفکر دهه شصتی را دارند.

ایزد مهرآفرین در ادامه درباره جشنواره کودک افزود: بحث جشنواره کودک مورد انتقادات زیادی است. در مورد این که آیا اصلا این جشنواره ها آثار درخوری دارند. خیلی از این فیلم ها حتی برای ما جذاب نیست. در سینمای کودک تولید اثر دچار مشکل است. در دهه شصت حتی فیلم های هنری هم برای سینمای کودک بود. این باعث توسعه در سینمای کودک بود اما این توسعه الان دیگر وجود ندارد و این به نظام تولید در این حوزه باز می گردد.

میز نقد این هفته برنامه «هفت» با حضور مسعود فراستی، شاهین شجری کهن و جواد طوسی به نقد و بررسی فیلم سینمایی «داستان کارآگاه» اثر ویلیام وایلر پرداخت.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا