تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

حل مشکل بیکاری اردبیل با توسعه صنایع تبدیلی

  • 14 آبان 1399 - 17:25

اردبیل – استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل با توجه به مزیت های کشاورزی بالقوه نیازمند توسعه صنایع تبدیلی است تا از این راه بتوانیم مشکل بیکاری جوانان استان را کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر بهنامجو ظهر چهارشنبه در جلسه بررسی توانمندی‌ها و مسائل بخش کشاورزی که با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان استان اردبیل برگزار شد با اشاره به اینکه ۶۵ طرح سرمایه گذاری صنایع تبدیلی در استان اردبیل اجرا شده است گفت: با توسعه صنایع تبدیلی در اردبیل مشکل بیکاری جوانان نیز کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به قابلیت‌های استان اردبیل یکی از قطب‌های مهم تولیدات کشاورزی کشور به شمار می‌رود اظهار کرد: تولید ۴.۵ میلیون تن محصول کشاورزی نشان دهنده ظرفیت‌های مهم این استان است که در همین راستا نیز طرح آبیاری مدرن پایاب سد خداآفرین در دشت مغان با ۴۵ هزار هکتار مساحت و با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل است.

استاندار اردبیل خاطرنشان کرد: آثار بهره‌برداری از طرح آبیاری مدرن پایاب سد خداآفرین را در بخش تولید نهاده‌های کشاورزی و غذای دام و طیور بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: استان اردبیل با تولید ۴۲ هزار تن گوشت قرمز و ۳۲ هزار تن گوشت سفید، نقش مؤثری در تأمین غذای کشور دارد.

بهنامجو با بیان اینکه ۳۰ درصد از جمعیت استان در بخش کشاورزی مشغول به کار است افزود: این میزان اشتغال ۱۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری بوده و بخش کشاورزی سهم بسزایی در اشتغال‌آفرینی استان دارد.

وی وجود سه دشت مهم اردبیل، مشگین‌شهر و مغان را از پتانسیل‌های استان اردبیل عنوان کرد و گفت: برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بالای آبی و خاکی نیازمند اجرای تدابیر حمایتی از سوی دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی هستیم.

استاندار اردبیل ورود مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضع قوانین مدون برای اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی ضروری دانست و افزود: در برخی از فصل‌های برداشت محصولات کشاورزی شاهد اتفاقات ناگوار همچون تولید بیش از نیاز داخلی محصولات و عدم برنامه ریزی برای صادرات هستیم که بایستی با همکاری وزرات جهاد کشاورزی و کشاورزان معضلات این بخش مرتفع شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها