تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021

«حماس» و «جهاد اسلامی» بر لزوم تحقق آشتی ملی تأکید کردند

  • 15 آبان 1399 - 9:55

هیأت هایی از جنبش های «حماس» و «جهاد اسلامی» فلسطین ضمن دیدار با یکدیگر در لبنان بر لزوم تحقق آشتی ملی تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، هیأتی از جنبش مقاومت اسلامی حماس با یک هیأت از جنبش جهاد اسلامی در لبنان دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، هیأت های حماس و جهاد اسلامی در جریان این دیدار در خصوص آخرین تحولات فلسطین و نیز مسأله آشتی ملی گفتگو کردند. اعضای هیأت های حماس و جهاد اسلامی بر لزوم تحقق هرچه سریعتر آشتی ملی در فلسطین تأکید کردند.

حماس و جهاد اسلامی با تأکید بر اینکه مسأله فلسطین در حال حاضر با چالش های فراوانی مواجه است، از عادی سازی روابط اعراب با صهیونیسم به عنوان یکی از مهمترین چالش ها یاد کردند. هیأتی از جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» به ریاست «جهاد طه» با هیأتی از جنبش جهاد اسلامی از جمله «احسان عطایا» نماینده این جنبش در لبنان دیدار کرد.

گروه‌های فلسطینی پیشتر تلاش‌های فراوانی را به منظور تحقق آشتی ملی در این کشور انجام داده اند. از جمله این تلاش‌ها می‌توان به برگزاری دو نشست مشترک در «رام الله» و «بیروت» اشاره کرد.

در نشست‌های مشترک بیروت و رام الله مقرر شد کمیته‌هایی مشترک به وجود آیند تا این کمیته‌ها مقدمات لازم برای تغییر ساختار سازمان آزادی بخش فلسطین را به گونه‌ای که تمام گروه‌های فلسطینی در آن عضویت داشته باشند، فراهم آورند. هدف از این ساختار جدید، تشکیل یک رهبری واحد برای فلسطین تحت عنوان سازمان آزادی فلسطین بوده است.

در همین ارتباط، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در جریان نشست بیروت تصریح کرده بود: مرحله‌ای بی‌سابقه قرار گرفته‌ایم که تهدید استراتژیک سه‌گانه‌ای متشکل از «معامله قرن»، «طرح الحاق» و «عادی‌سازی روابط» به دنبال جعل تاریخ و تغییر جغرافیای فلسطین است. استراتژی ما وحدت ملی و ایجاد یک ائتلاف عربی و اسلامی برای حمایت از مسأله فلسطین و طرح‌های عملی میدانی است.

افزون بر این، در بیانیه پایانی نشست گروه‌های فلسطینی در بیروت نیز، گروه‌های فلسطینی مخالفت خود را با تمامی طرح‌هایی که هدف از آن نابودی مساله فلسطین و خدشه وارد کردن به قدس و مقدسات آن است، اعلام و بر لزوم تحقق هرچه سریع‌تر آشتی ملی تأکید کردند.

گروههای فلسطینی در بیانیه پایانی این نشست همچنین بر تشکیل کمیته‌ای ملی متشکل از شخصیت‌های برجسته و منتخب به منظور ارائه رویکردی استراتژیک برای پایان دادن به دودستگی و اختلافات داخلی تاکید کردند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها