تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021

حمایت رضاخان از صهیونیست‌های ایرانی+فیلم

  • 16 اردیبهشت 1400 - 20:11


رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر با بیان اینکه صهیونیست‌ها توانستند حزب خودشان را با حمایت رضاخان در ایران تاسیس کنند، گفت: آن زمانف نشریات صهیونیستی در کشور ما آشکارا تیتر می‌زدند: «فرزندان صهیون، پیش به سوی ارض موعود».


موسی حقانی، رییس پژوهشکده تاریخ معاصر در گفت‌وگو با خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس درباره روز قدس اظهار داشت: ایران در طرح خاورمیانه بزرگ یا جدید انگلیسی‌ها از سه منظر داخلی، منطقه‌ای و بین المللی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد.

وی افزود: از لحاظ داخلی، انگلیسی‌ها با طراحی کودتای ۱۲۹۹ به صورت کامل بر ایران تسلط یافتند تا هم نفتی که از قبل از کودتا در ایران کشف شد، غارت کنند و هم کانون مبارزه علیه استعمار را که در ایران شکل گرفته بود و در منطقه الهام‌بخش شده بود از بین ببرند.

 

 

حقانی ادامه داد: انگلستان از لحاظ منطقه‌ای نیز طرح‌هایی در منطقه داشت. بریتانیا در سال ۱۹۱۷ با طرح بالفور عملاً گام‌های جدی برای تاسیس یک رژیم صهیونیستی در خاورمیانه برداشت. بعد از کودتای ۱۲۹۹ در ایران، برخی از نشریات در کشور اعلام کردند هدف از کودتا در ایران، استفاده از ظرفیت‌های ایران برای کمک به رژیمی است که قرار است بعد‌ها در خاورمیانه تاسیس شود.

وی گفت: ایران، علاوه بر امکانات مالی از امکانات دیپلماتیک نیز برخوردار بود. برخی از کنسولگری‌های ایران در منطقه متاسفانه به مراکز صدور روادید برای صهیونیست‌هایی که قصد مهاجرت به فلسطین را داشتند، تبدیل شدند.

رییس پژوهشکده تاریخ معاصر ادامه داد: مساله بعدی، حمل و نقل یهودی‌های صهیونیست از روسیه و کشورهای همجوار ایران بود که از مسیر کشور صورت می‌گرفت. آنچه اکنون اهمیت دارد، جنبه منطقه‌ای ایران است که انگلیسی‌ها سعی داشتند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی افزود: این مساله به سرعت در ایران بازخورد پیدا کرد. در سال ۱۳۰۲ در ایران شاهد تشکیل حزب صهیونیت در ایران بودیم. صهیونیست‌ها فعالیت گسترده‌ای در ایران داشتند و قرار بود ایران پایگاه مهم انتقال یهودی‌ها به فلسطین عزیز باشد.

حقانی با بیان اینکه در شرایط خفقان‌آمیزی که بعد از کودتای ۱۲۹۹ در ایران شکل گرفت، صهیونیست‌ها توانستند حزب خودشان را با حمایت رضاخان در ایران تاسیس کنند، تصریح کرد: مهاجرت در ایران در حال جریان بود. نشریات صهیونیستی در کشور ما به صراحت و آشکارا تیتر می‌زدند: «فرزندان صهیون پیش به سوی ارض موعود». حدود ۹۷ سال قبل مردم ایران به این مساله حساس شدند. فعالیت صهیونیست‌ها با مخالفت مرجعیت شیعه روبه‌رو و منجر به تظاهرات گسترده مردمی در تهران شد. بخشی از این تظاهرات به آگاهی مرجعیت شیعه از اهداف پنهان صهیونیست‌ها برمی‌گشت. آنها از ابتدا بحث از نیل تا فرات را مطرح می‌کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته در دوره رژیم پهلوی به خصوص در دوره محمد رضا پهلوی ما شاهد این هستیم که آنها فراتر از فرات نیز رفتند. ایران به ستون پنجم رژیم صهیونیستی تبدیل شد که با انقلاب اسلامی این معادله به هم خورد و به قول نخست وزیر رژیم صهیونیستی، زلزله‌ای در ایران رخ داد که ابعاد آن تا فلسطین را نیز در بر گرفت.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها