خرد و آگاهی استراتژیکی ویژگی بارز شهید بدرالدین بود

  • 05 آذر 1400 - 9:29
خرد و آگاهی استراتژیکی ویژگی بارز شهید بدرالدین بود

جانشین دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز شهید سید مصطفی بدرالدین، برخورداری از خرد و آ

به گزارش خبرنگار مهر، شیخ نعیم قاسم شامگاه پنج شنبه در اولین همایش بین‌المللی ذوالفقار حزب‌الله لبنان (شهید سید مصطفی بدرالدین) از فرماندهان شاخه نظامی حزب‌الله لبنان که در گلزار شهدای زنجان برگزار شد، در پیام تصویری به این همایش گفت: در اولین همایش بین‌المللی برای گرامی‌داشت یاد شهید سید مصطفی بدرالدین، فرمانده اسلامی و ذوالفقار حزب‌الله گرد هم آمده‌ایم.

وی افزود: این همایش با هدف شناخت این مرد دلاور، حکیم، توانا، جسور و مجاهد است که فداکاری‌های زیادی را تقدیم این راه کرده است.

این مسئول با اشاره به اینکه شهید بدرالدین در سن ۵۵ سالگی و در اردیبهشت ۱۳۹۵ به شهادت رسید، تصریح کرد: از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، وی تنها ۱۸ سال داشت اما نقش پررنگ و حضوری فعال در شکل‌گیری راهپیمایی‌هایی که در لبنان به جهت طرف‌داری از انقلاب اسلامی ایران برگزار می‌شد، ایفا کرد.

شیخ قاسم با اشاره به اینکه بعد از گذشت یک سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و با شهادت شهید بزرگوار سید محمد باقر صدر به دست صدام ملعون، جنبش‌هایی در لبنان آغاز شد، ادامه داد: شهید بدرالدین یکی از اساسی‌ترین فرماندهانی بود که در پاسخ به جنایت‌های مرتکب شده توسط بعثی‌ها ایستاد و پس از گذشت دو سال حملات اسرائیل به لبنان آغاز شد و این شهید بیش از یک سال بود که در صف مقدم مبارزه با اسرائیلی‌ها در نزدیکی شهر بیروت بود که در آن درگیری مجروح اما موفق شد جلوی پیشروی اسرائیلی‌ها را بگیرد.

جانشین دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان اینکه از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۹ و به مدت هفت سال این شهید بزرگوار زندانی و طی این سال‌ها قوی، شجاع و مقتدر بود و اسرائیلی‌ها از این بی‌باکی هراس داشتند، عنوان کرد: از سال ۱۳۷۴ تا سال ۱۳۷۸ به عنوان فرمانده نظامی حزب‌الله منصوب و موفق به انجام برخی تغییرات مهم شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۷۸ و در عملیات خوشه‌های خشم، در حالی که در داخل یک ساختمان بود، مورد هدف مستقیم اسرائیلی‌ها قرار گرفت اما از آنجایی که وظیفه‌ای داشت و بدون شک اراده خداوند بر این بود که عمرش طولانی شود و بیش از این‌ها در این راه خدمت کند، نجات یافت. اسرائیلی‌ها تصریح کردند که وی را به طور مستقیم مورد حمله قرار دادند اما کشته نشد.

این مسئول با اشاره به اینکه این شهید بزرگوار در عملیات انصاریه و در سال ۱۳۷۶ به طور مستقیم نظارت داشت و جزئیات عملیات را به طور کامل پیگیری می‌کرد، گفت: از ابتدای وقایع سوریه تا شهادتش، نقش مهمی را ایفا کرد و در طول این پنج سال همه اتفاقات سوریه را از نزدیک دنبال و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کرد تا جایی که جان خود را فدای این راه کرد و در منطقه فرودگاه دمشق به شهادت رسید.

وی با بیان اینکه این شهید الگوی کار شجاعانه بود و در وضعیت آشفته و خطرناک سوریه، قدرت مدیریتی بالایی داشت، افزود: این موضوع مصداق قول خداوند متعال است که می‌فرماید آن‌ها که ایمان آوردند و هجرت کردند و اموال و جان‌های‌شان را در راه خدا جهاد کردند، آن‌ها پیروز و رستگارند.

شیخ قاسم با یادآوری اینکه در اغلب میدان‌ها و عملیات، شاهد همراهی این شهید بزرگوار با شهید عماد مغنیه بودیم، اظهار کرد: همچنین همراهی لازم را با شهید حاج قاسم سلیمانی در همه مراحل که این خود حاکی از جایگاه استراتژیکی این شهید دارد، داشت. وی همچنین تحت رهبری سید حسن نصرالله در طول این مدت وی را همراهی کرد و از طریق وی همه جزئیات اخبار جنگ به سمع دبیرکل حزب‌الله لبنان می‌رسید.

جانشین دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد: ما امروز از این شخصیت جهادی و بی‌نظیر سخن می‌گوییم که رهرو آیین امام خمینی (ره) بود و زیر پرچم رهبری ولی‌فقیه فعالیت می‌کرد و به شکل گسترده‌ای با سپاه پاسداران همکاری داشت و می‌توان گفت که وی فرمانده جهادی عظیم است که آثار ارزشمندی را در زندگی همه ما بر جای گذاشت.

وی با تاکید بر اینکه شهید بدرالدین از آگاهی و خرد استراتژیکی برخوردار بود، بیان کرد: وی تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داد و مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی گرفت. همچنین به زبان انگلیسی تسلط کامل داشت و معتقد بود که فراگیری زبان دشمنان بسیار اهمیت دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه شهید بدرالدین علاقه زیادی به دانش و آموختن قرآن داشت، گفت: علاوه بر این نظم و انضباط را دوست داشت و همین امر باعث شد که پیشنهاد مهم و متناسب با چشم‌انداز حزب‌الله را تدوین کرده و مراحل اجرایی کارها را دنبال کند.

شیخ قاسم خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار همواره دانش‌آموختگان علمی را مورد تشویق قرار می‌داد و شاهد بودیم به برخی از دانش‌آموختگانی که وارد دانشگاه می‌شدند نیز کمک می‌کرد و همواره مجاهدانی را که وارد عرصه علم‌آموزی می‌شدند، تشویق می‌کرد.

جانشین دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: شهید بدرالدین مذاکره کننده مهمی در مورد آزاد کردن اسرا بود و این توانایی مذاکره با قدرت تجزیه و تحلیل بالا همراه بود. همچنین در جنگ رسانه‌ای مهارت داشت و در این زمینه نظارت مستقیم می‌کرد.

وی گفت: این شهید بزرگوار گروهی از جوانان را به کمربندهای انفجاری مجهز کرد و این تصاویر را به اسرائیلی‌ها فرستاد تا به آن‌ها بگوید که چنین مجموعه استشهادی و آماده داریم که حاضر هستند همه سختی‌ها را به جان بخرند و این کار تاثیر زیادی در تضعیف روحیه دشمنان داشت.

این مسئول با بیان اینکه شهید بدرالدین به لباس‌های یکدست اهمیت می‌داد و تاکید می‌کرد که مجاهدان با بهترین تجهیزات وارد مبارزه شوند، افزود: همچنین به رتبه‌بندی‌های سازمانی احترام می‌گذاشت و سعی داشت که همه کارها به بهترین و منظم‌ترین شکل انجام شود.

گفتنی است، در این همایش از خانواده شهید سید مصطفی بدرالدین تجلیل شد.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0