تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 8 شوال 1442 Wednesday, 19 May , 2021

خطر سقوط برخی چنارهای خیابان ولی‌عصر(عج)/ آمار تولید پسماند در تهران

  • 22 فروردین 1400 - 14:16


عضو شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت ناپایدار برخی از درختان قدیمی خیابان ولی‌عصر گفت: شهرداری باید وضعیت زیرسطحی این درختان را بررسی کند.


به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس،  سیدآرش حسینی‌میلانی عضو شورای شهر تهران در صحن امروز شورای شهر درباره تملک باغ علاءالدوله گفت: شهرداری منطقه ۱۲ این باغ را با مبلغ حدود ۶۸ میلیارد تومان تملک کرده و این مسأله اقدام مؤثری در توسعه فضای سبز پایتخت است.

وی به وضعیت چنارهای خیابان ولی‌عصر اشاره کرد و گفت: وضعیت چنارهای این خیابان نگران‌کننده شده است هفته گذشته در این خیابان یک درخت چنار حدود ۶۰ ساله با وزش باد نسبتا خفیفی سقوط کرد و نگرانی‌ها درباره وضعیت پایداری این درختان ایجاد شد.

این عضو شورای شهر تهران گفت: علیرغم تهیه شناسنامه برای درختان خیابان ولی‌عصر توسط شهرداری همچنان خلاء جدی درباره وضعیت زیرسطحی درختان این خیابان مشاهده می‌شود.

میلانی اعلام کرد: به مدیران شهری تهران تذکر می‌دهم که در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه عملیاتی برای انجام پایش زیرسطحی درختان ولی‌عصر تهیه و به شورا ارسال کنند و سازمان بوستان‌ها هم با همکاری آتش‌نشانی گزارش  جامعی از آمار سقوط درختان و ناپایداری آنها تهیه کند.

وی همچنین به شهادت دو محیط‌بان زنجانی در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: بازنگری اساسی در قانون شکار و صید لازم است و از این طریق فراکسیون محیط زیست مجلس از فجایع مشابه جلوگیری کند از دولت هم درخواست داریم در راستای اجرای قانون حمایت از جنگل‌بانان و محیط‌بانان اقدامات عاجل به عمل آورد.

تولید پسماند شهر تهران بالاتر از استانداردهای جهانی نیست

همچنین در صحن امروز شورای شهر، زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا درباره طرح جامع پسماند اظهارداشت:شورای شهر دربرنامه پنجم توسعه شهرداری را مکلف کرده که نسبت به تهیه طرح جامع پسماند شهر تهران اقدام کند. 

وی با بیان اینکه این طرح از آبان ۹۷ آغاز و مقرر شد طی ۱۸ ماه به سرانجام برسد گفت: این طرح با پشتوانه کارشناسی و مطالعاتی عمیقی ارائه و پیوست آن در ۲۰ مجلد ارائه شده است. 

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در یک افق ۲۰ساله یک برنامه جامع در زمینه مدیریت پسماند ارائه شده، اضافه کرد: این طرح از ۱۴۰۰ آغاز و تا سال ۱۴۲۰ ادامه خواهد داشت. 

وی ادامه داد: در سال ۹۸ روزانه در حدود ۶ هزار تن پسماند خانگی و غیرخانگی در تهران تولید می‌شد و ۳۰ هزار تن در روز پسماند ناشی از ساخت و ساز و تخریب ایجاد شده است. 

نوری با بیان اینکه بهای مدیریت پسماند واقعی نیست و نظام ناعادلانه‌ای در تعرفه‌های پسماند برقرار است،گفت: شهرداری تهران نیز توان اخذ تعرفه‌ها را ندارد و براساس گزارش‌ها حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان طلب انباشته از فیش‌های صادره وجود دارد و هنوز قادر نیست آن‌ها را وصول کند. 

نوری خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، تولید پسماند شهر تهران بالاتر از استانداردهای جهانی نیست. حدود ۷۶۴ گرم در روز پسماند تولید شده برای هر فرد است که از استاندارد جهانی که ۹۰۰ گرم است پایین‌تر است. 

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها