خطر شیوع ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان در اردبیل

  • 09 آبان 1399 - 10:13

اردبیل – استاندار اردبیل گفت: متاسفانه استان اردبیل در معرض خطر شیوع ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان قرار دارد و باید اقدامات لازم برای پیشگیری از انتشار این ویروس جدی گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر بهنام جو در جلسه پدافند غیر عامل استان اظهار کرد: طبق گزارش‌ها این ویروس در تالاب‌های شمال استان بوسیله پرندگان مهاجر وارد می‌شود و انتشار این ویروس خیلی سریع و گسترده‌تر از ویروس کرونا است و لز دام به انسان انتقال می‌یابد.

وی بابیان اینکه خوشبختانه در سال جاری تا به حال کنترل شده است افزود: باید آموزش‌های لازم به مردم جهت کنترل طیور خانگی، سنتی و صنعتی داده شود تا از بحران احتمالی و خسارت ناشی از این ویروس پیشگیری شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: منطقه ما در مسیر پرندگان مهاجر قرار دارد در این راستا باید با اعمال مدیریت یک پارچه، هدایت و حمایت کل عوامل جهت ریشه کنی بیماری و حذف هرگونه موازی کاری نهایت تلاش خود را انجام دهیم.

بهنامجو با بیان اینکه شرح وظایف هر دستگاه در رابطه با پیشگیری شیوع آنفولانزای مرغی باید مشخص و اطلاع رسانی دقیق و شفاف در رسانه‌ها به صورت گسترده انجام شود. افزود: طبق گزارش دامپزشکی استان اگر اپیدمی این آنفولانزا به شدت سال ۹۶ باشد زیانبار خواهد بود و خسارت ناشی از آن ما را دچار بحران می‌کند.

وی زمان شیوع این ویروس را از مرداد ماه تا اواخر دی ماه اعلام کرد و گفت: مشخصات بیماری و اساس کار حفاظت باید آموزش داده شود که ماهیت این ویروس چیست و چگونه انتقال می‌یابد که اگر در پیشگیری از این ویروس اهمال کاری کنیم چه اتفاقاتی ممکن است پیش رو داشته باشیم.

استاندار اردبیل از تجهیز و خرید دستگاه آزمایش آنفولانزا در دامپزشکی اردبیل خبر داد و گفت: با تأمین اعتبار از طریق مدیریت برنامه ریزی استان دستگاه مورد نیاز خریداری و در اختیار دامپزشکی قرار می‌گیرد.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0