ورزش

درستکار: جلوی همه بزرگان کشتی خبردار می‌ایستم/ سرمربی تیم جوانان نیستم

سرمربی تیم کشتی آزاد جوانان گفت: به رسم ادب در مقابل همه بزرگان کشتی خبردار می‌ایستم و به احترام همه این عزیزان کلاه از سر برمی‌دارم. اگر انتقادی هم می‌شود همه دوست داریم کشتی پیشرفت کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پژمان درستکار که میهمان امروز (شنبه) برنامه دایره طلایی بود، در مورد اینکه خودش و قهرمانان زیادی در کشتی با وجود شایستگی به مدال جهانی و المپیک نرسیدند، اظهار داشت: عوامل زیادی باید دست به دست هم بدهند تا یک کشتی‌گیر به آن چیزی که حقش است، برسد. طی ادوار مختلف خیلی از اتفاقات افتاده که خیلی از قهرمانان منهای من که شایستگی قرار گرفتن روی سکو را داشتند، به واسطه بدشانسی، اشتباهات سیستماتیک و … به حق واقعی‌شان نرسیدند. امیدوام برنامه‌هایی که از سوی سیستم طراحی می‌شود، این ناکامی‌ها را به حداقل برساند، البته تا زمانی که کشتی هست این بدبیاری و به حق نرسیدن‌ها هم وجود دارد. ما باید مراقب باشیم که حداقل با رفتار و تصمیمات‌مان باعث شویم حق‌کشی صورت نگیرد و قهرمانان به حق واقعی خودشان برسند.

وی در مورد اینکه آیا با توجه به عدم برگزاری مسابقات جهانی 2020 جوانان، او همچنان سرمربی این رده سنی خواهد بود، گفت: فکر می‌کنم قدمم بد بود تا ما آمدیم کشتی کلا تعطیل شد (باخنده). ما برنامه‌های زیادی را برای تیم ملی جوانان تا قبل از اینکه این اتفاق بیافتد طراحی کرده بودیم. وقتی من و محمد طلایی برای دریافت حکم مربیگری خود خدمت علیرضا رسیدیم او در ابلاغ ما زده بود تا پایان جهانی 2020 که این مسابقات برگزار نشد. حالا همه چیز دست فدراسیون کشتی و مدیر تیم‌های ملی است، البته عملا حکمی که به ما داده بودند، تمام شده و باید دید در این خصوص فدراسیون کشتی چه تصمیمی می‌‌گیرد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

درستکار در مورد انتقاداتی که از ایران مال به دلیل جذب همه ستاره‌های کشتی و تجمع بهترین‌ها در این تیم می‌شود، خاطرنشان کرد: ابتدا از مجموعه مدیریتی و برادران انصاری که بدون چشمداشتی در یک دهه گذشته کنار کشتی بودند، تشکر می‌کنم. آنها فقط به خاطر گوش شکسته‌شان همه جوره کنار این رشته بوده‌اند. متاسفانه بعضی دوستان فقط نیمه خالی لیوان را می‌بینند. ایران مال با این سابقه، به عنوان باشگاهی که در لیگ کشتی ماندگاری و دوام داشته، لیگ برایش مهم است و هزینه می‌کند. وقتی برایش قهرمانی مهم است طبیعتا تیمش را برای قهرمانی می‌بندد. مگر در فوتبال اسپانیا، همه تیم‌ها می‌توانند مانند رئال و بارسلونا ستاره داشته باشند؟ این مسئله‌ای خیلی عادی است. تیمی که متمول‌تر بوده و قدمت بیشتری دارد، تیمش را برای قهرمانی می‌بندد. اگر اساسنامه گفت با 25 کشتی‌گیر یا با 3 ملی پوش قرارداد ببند، ما همین کار را کرده‌ایم. نه با ملی‌پوش و نه کشتی‌گیر اضافه تر قرارداد نبستیم.

سرمربی تیم ایران مال ادامه داد: من قطعا با این نظریه مخالفم که می‌گویند همه ملی‌پوشان را جذب کرده‌ایم. الان در 5 وزن ما نفر شاخصی نداریم که بگوییم این کشتی‌گیر، نفر اول این وزن هست. رقابت بین این‌ها مشخص می‌کند چه کسی ملی‌پوش است. تیمی که برای قهرمانی می‌آید، قطعا با ستاره‌ها قرارداد می بندد. کشتی‌گیر هم نگاه می‌کند و دوست دارد با تیمی که اعتبار بیشتر دارد و در زمینه پرداختی‌هایش متعهدتر است، قرارداد ببندد. الان در 86 کیلوگرم که می‌گویند ما همه ستاره‌ها را گرفته‌ایم، ما حسن یزدانی و کامران قاسمپور قرارداد بستیم، می‌خواستیم با علیرضا کریمی و محمدجواد ابراهیمی در 92 قرارداد ببندیم که کریمی مصدوم است، بنابراین احمد بذری را هم جذب کردیم و تصمیم گرفتیم که از او در 92 کیلوگرم استفاده کنیم. بالاتر از همه این حرف‌ها، مهم کشتی و چرخه لیگ است و باید از فدراسیون و سازمان لیگ تشکر کنم که با وجود همه ایرادهایی که وجود داشت، و اینکه لیگ رشته‌های دیگر نتوانسته بودند مجوز برگزاری بگیرند اما فدراسیون محکم پای کار ایستاد و مسابقه برگزار شد. از صداوسیما هم بابت بردن کشتی به خانه‌های مردم تشکر می‌کنم.

درستکار در مورد اینکه چقدر کرونا به لحاظ فنی روی کشتی‌گیران تاثیر گذاشته بود، گفت: قطعا اثر گذاشته بود چون کشتی ورزش بدون مسابقه نیست و هر چقدر هم تمرین کنی و مسابقه نباشد، فایده ندارد. گوش‌مان باید به سوت داور عادت کند، اگر مدت طولانی مسابقه ندهیم، مناطق تشک را گم کرده و با تشک غریبه می‌شویم. قطعا برگزاری مسابقه خیلی خوب بود.

وی در مورد اینکه آیا میثم نصیری با توجه به خداحافظی‌اش با تیم ملی، در دور برگشت برای ایران مال کشتی می‌گیرد، تاکید کرد: بله، در دور برگشت برای ما کشتی خواهد گرفت.
 درستکار انتقاد از فدراسیون به دلیل عدم برگزاری مسابقه انتخابی گسترده را بی انصافی دانست و خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط موجود نمی‌شد چرخه را اجرایی کرد چون اجرای چرخه، زمان می‌خواست و باید مسابقات استانی، کشوری، جام تختی و … برگزار می‌شد که به خاطر کرونا و اعلام زمان برگزاری مسابقات جهانی، این امکان مقدور نبود. چیزی که کشتی به آن احتیاج دارد، انتخابی است تا شاهد این نباشیم که کشتی‌گیر 50 سال بعد از دوره قهرمانی‌اش همچنان عده‌ای را نفرین کند و بگوید حقش را خورده‌اند. حسن یوسفی افشار و حسین زارعی برای تدوین این چرخه خیلی وقت گذاشتند، خیلی از مربیان نظر دادند. از من هم به عنوان سرمربی وقت تیم ملی جوانان نظرخواهی شد که به نظرم چرخه خوب و کم اشتباهی بود که اساس آن شایسته محوری بود. نظر شخصی‌ام این بود که در شرایطی که به خاطر عدم اجازه ستاد مقابله با کرونا، نمی‌شد مسابقه انتخابی گسترده داشت، مسابقه‌ای برگزار شود که حداکثر رضایت‌مندی را در کشتی در پی داشته باشد.

 نفر چهارم مسابقات جهانی 1998 تهران افزود: دبیر اختیار تام به کادرفنی داده که ضمن رعایت عدالت، در همه اوزان هم انتخابی برگزار شود. اگر نظر کارشناسان هم مد نظر قرار گرفته می‌شد و این انتخابی، چندراهه نمی‌شد، اعتراضات هم اینقدر بالا نمی‌گرفت. این حق مسلم جامعه کشتی است که مسابقه را ببیند و از تماشای آن لذت ببرد. به هر حال این اتفاقات افتاد و بهتر است دیگر به آن نپردازیم. جامعه کشتی از کشتی عدالت و حق را می‌خواهد.

پژمان درستکار با تاکید بر اینکه کشتی بیشتر از همه چیز احتیاج به حفظ حرمت‌ها، اخلاق مداری، اتحاد و همدلی دارد، گفت: همه ما بعد از خدا، همه چیز را از کشتی داریم. در طول تاریخ کشتی این پرچم به دست خیلی از بزرگان‌مان بالا رفته است. از منصور برزگر که اسطوره مربیگری ایران است، محسن فرح وشی، پهلوان محبی بزرگوار که با او عاشق کشتی شدم. محسن کاوه که بیشک یکی از بهترین مربیان کشتی ایران است. آقا رسول خادم که برای فدراسیون خیلی زحمت کشیده، امیر خادم که حق استادی به گردنم دارد، عباس جدیدی و علیرضا رضایی دوست داشتنی. استاد بهروز یاری و خود علیرضا دبیر که از نوابغ دوران کشتی ما بوده و این روزها با جان و دل برای کشتی زحمت می‌کشد. حمید سوریان که تمام قد پشت کشتی ایستاده، محمد بنا و کادرفنی تیم ملی آزاد، غلامرضا محمدی که پیشکسوت من بوده و سال‌ها در عرصه مربیگری افتخار شاگردی‌اش را داشتم و همچنین ابراهیم مهربان و عباس حاج کناری. به رسم ادب در مقابل همه اینهایی که اسم بردم خبردار می‌ایستم و به احترام همه این عزیزان کلاه از سر برمی‌دارم. اگر انتقادی هم می‌شود همه دوست داریم کشتی پیشرفت کند. کینه ورزی و دشمنی شخصی حسابش از نقد جداست. همه ما باید در حفظ آرامش کشتی تلاش کنیم تا تیم مان در جهانی صربستان موفق شود.

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا