تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

در ۱۳ ماه گذشته ۱.۶۲ تریلیون دلار به ثروت میلیاردرها اضافه شده است

  • 26 فروردین 1400 - 20:08

از زمان آغا زهمه گیری کرونا و در شرایطی که بسیاری از مردم جهان با مشکلات معیشتی درگیر شدند، ثروت میلیاردهای آمریکایی رقمی بالغ بر ۱.۶۲ تریلیون دلار یعنی در حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

موسسه مطالعاتی IPS و کمپین ATF ضمن ارائه گزارش مالی میلیاردرهای آمریکایی، اعلام کرده در حالی که کارگران بسیاری با دستمزد پایین در شرایط همه گیری کرونا به سختی روزگار می‌گذرانند، ثروت میلیاردها سر به فلک کشیده است و طی ۱۳ ماه گذشته رقم چشمگیری افزایش داشته است.

در این گزارش آمده است که رشد ثروت میلیاردرها در دوران شیوع، ۱۹ برابر بیشتر از ۳۱ سال گذشته بوده است. برای تهیه داده‌های این گزارش، از اطلاعات فوربز در بازه زمانی ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ تا ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ (۱۸ مارس ۲۰۲۰ تا ۱۲ آوریل ۲۰۲۱) استفاده شده است. به علاوه در بخشی از این گزارش آمده است که تعداد میلیاردرها نیز افزایش پیدا کرده و نسبت به سال ۱۹۹۰ از ۶۶ نفر به ۷۱۹ نفر رسیده است.

«چاک کالینز» مدیر برنامه نابرابری در IPS عنوان می‌کند:

«نگرانی ما این است که به نوعی نابرابری‌هایی که در زمان همه‌گیری به وجود آمده تثبیت پیدا کند، به این معنی که تعداد خانوارهایی که از نظر اقتصادی متزلزل هستند، افزایش پیدا کند.»

او همچنین به این موضوع اشاره کرده که روند جمع‌آوری ثروت در بین میلیاردرها نیز تسریع پیدا کرده است. در سه ماهه چهارم سال گذشته، تمام دارایی ۵۰ درصد از خانوارهای ضعیف آمریکا ۲.۴۹ تریلیون دلار بوده در حالی که یک درصد از خانوارهای پردرآمد و مرفه حدود ۴ تریلیون دلار به ثروت خود اضافه کرده‌اند. کالینز برای جبران نابرابری به وجود آمده در زمان همه گیری، حمایت از کارگردان حاضر در خط تولید، افزایش حداقل دستمزد و اخذ مالیات از ثروتمندان را در شش ماه آینده توصیه می‌کند.

دریافت مالیات از ثروتمندان علی الخصوص در شرایط بسیار سخت می‌تواند به رشد تولید واکسن‌های کرونا کمک زیادی می کند. هر چند «آنگوس دیتون» اقتصاددان برنده جایزه نوبل، عنوان می‌کند که ثروتمندان برای طفره رفتن از مالیات‌ها روش خاص خود را پیدا خواهند کرد.

دیجیاتو

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها