دستور وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به ارتش برای آمادگی در مقابل تحرکات مرزی ارمنستان

  • 11 مرداد 1400 - 17:48


«ذاکر حسن‌اف» به نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان دستور داد با توجه به تحولات اخیر در منطقه «کلبجر» برای مقابله با هرگونه تحرکات مرزی طرف ارمنستانی آمادگی داشته باشند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ذاکر حسن‌اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان امروز (دوشنبه) به ارتش این کشور دستور داد با توجه به تحولات اخیر در منطقه «کلبجر» برای هرگونه تحرکات مرزی ارمنستان آماده باشد.

حسن‌اف در جلسه رسمی که در مقر فرماندهی مرکزی برگزار شد، خواستار مقابله فوری با شلیک از نواحی مرزی ارمنستان شد.

به ادعای روزنامه «ینی شفق» ترکیه، سربازان ارمنستانی بار دیگر توافق آتش‌بس را نقض کرده و روز پنجشنبه مواضع جمهوری آذربایجان در منطقه کلبجر را هدف گلوله قرار دادند. 

پیش از این هم جمهوری آذربایجان اعلام کرد که مواضع ارتش این کشور در جمهوری خودمختار «نخجوان» بامداد امروز (دوشنبه) هدف حمله نیروهای ارمنستان قرار گرفت.

وزارت دفاع آذربایجان گزارشی از تلفات این حادثه اعلام نکرد و گفت که به این حمله متقابلاً پاسخ داده است.

این وزارتخانه در بیانیه خود افزود: «در حال حاضر، وضعیت در این منطقه پایدار است و واحدهای ما وضعیت عملیاتی را کنترل می‌کنند.»

این در حالی است که منابع ارمنستانی روز یکشنبه مدعی سرنگون کردن یک فروند پهپاد ارتش جمهوری آذربایجان نزدیک منطقه «واردنیس» شدند.

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه خود مدعی شده که این پهپاد قصد رخنه به حریم هوایی این کشور را داشت که با تلاش یگان پدافندی این کشور این اقدام خنثی شد. ارمنستان مدعی شده که بقایای این پهپاد در سه و نیم کیلومتری شمال دهکده «وانوان» پیدا شده است.

از سرگیری تنش‌ها در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان در شرایطی است که با طرح روسیه، توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان صبح چهارشنبه بار دیگر از سر گرفته شد. 

جمهوری آذربایجان و ارمنستان چهارم آبان ۱۳۹۹ بعد از ۴۴ روز درگیری، با وساطت روسیه بر سر آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی را تخلیه کند و مسیر زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. این آتش‌بس به عنوان یک پیروزی برای جمهوری آذربایجان و یک شکست برای ارمنستان تلقی می‌شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0