تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

دست افشان در روز بزرگداشت عطار منتشر شد + صوت

  • 25 فروردین 1400 - 22:17

«دست افشان» به آهنگسازی علی عابدین و تنظیم گروه «راوی» منتشر شد.

این گروه متشکل از علی عابدین(سنتور)، مسعود آزین(تار)، سهیل کاکاوند(بم‏تار)، کیارش بکتاشیان(نی)، فردین میرزاحسینی(کمانچه) و کاوه محمدیان(تمبک) از سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در حوزه گروه‏‌نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی آغاز کرده است.

 

موسیقی ,

 

گروه راوی که نوازندگان آن از فارغ‌التحصیلان رشته موسیقی هستند در روند فعالیت‌های خود توانست دو سال متوالی جزو گروه‌های برگزیده جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی شود و در این جشنواره به اجرای برنامه بپردازد. این اثر که اولین قطعه رسمی منتشر شده گروه «راوی» است، روز ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ و همزمان با روز بزرگداشت عطار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

علی عابدین آهنگساز این اثر گفت: برای انتخاب روز انتشار قطعۀ دست افشان که رِنگی در آواز بیات ‌ترک و در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی است، به دنبال تاریخ مناسبی بودیم که بیتی از عطار نیشابوری باعث شد تا روز بزرگداشت این شاعر پرآوازه را برای انتشار «دست افشان» فرخنده بدانیم:

بر سر نفس نهم پای که در حالت رقص

مرد راه از سر این عربده دست افشان شد

وی در ادامه افزود: راوی در ابتدا با رویکرد اجرای آثار اساتید موسیقی کلاسیک ایرانی با تنظیمی جدید شروع به فعالیت کرد و کنسرت‏‌هایی از آثار اساتیدی چون درویش‏خان، علی‏اکبر شهنازی، عارف قزوینی، فرامرز پایور و پرویز مشکاتیان با تنظیمی که توسط اعضای راوی و در جلسات تمرین شکل می‏‌گرفت را اجرا کرد. در ادامه راه، بحث آهنگسازی در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی هم مورد توجه اعضای گروه قرار گرفت که ملودی قطعه «دست افشان» توسط من ساخته شد و در تمرینات گروه با همکاری تمامی اعضا تنظیم شد.

عابدین تأکید کرد: گروه «راوی» آثار دیگری را در دست تولید دارد که مؤسسه هنری بانگ آوای سارنگ (باس) در تولید این آثار نقشی حمایتی در جهت تولید، نشر و پخش این آثار بر عهده دارد.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها