• امروز : سه شنبه - ۱۲ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 3 August - 2021

دلخوش: بورس را به صورت بادکنکی بالا کشیدند/عدم شفافیت بازار سرمایه را به اینجا رساند

  • 05 آبان 1399 - 9:59


نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس گفت: مشکلاتی که امروز بازار سرمایه برای مردم ما و اقتصادی‌ها به وجود آورده و عدم شفافیت در این بازار، ما را به اینجا رسانده که هر روز بازار بورس ما متضرر می‌شود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدکاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس امروز (دوشنبه 5 آبان‌ماه) در جریان گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بازار سرمایه اظهار داشت: گزارشی که کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه کرد، فقط استناد به بازار سرمایه بود و باید توجه داشته باشند که ورود به بازارهای دیگر به چه صورت است، به عنوان مثال آیا بازار مسکن، کالا، پول و ارز آیا وضعیت بهتری از بازار سرمایه دارند؟

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس با طرح این پرسش که چرا اجازه دادید بازار سرمایه با اینکه بازار سرمایه ما قدمت کوتاهی دارد، این حجم از پول وارد بازار سرمایه شود، گفت: پول عمر بازار سرمایه و بورس در ایران شاید نسبت به خیلی از کشورهای دنیا کوتاه‌تر باشد، بنابراین با این دوره کوتاه که بورس ایجاد شده، در چند ماه گذشته تعجیل دستگاه اجرایی کشور باعث شد که بیش از حد پول وارد بازار بورس شود و این نابسامانی به وجود بیاید. 

دلخوش گفت: دستپاچگی در پرداخت حقوق کارکنان دولت در حالی صورت می‌گرفت که در دنیا اقتصاد بالا و بورس پایین بود، اما در ایران اقتصاد پایین بود و ما می‌خواستیم بورس را به صورت بادکنکی بالا بکشیم و این مشکلات به وجود آمد. 

وی با بیان اینکه دولت به طورکلی از بازار سرمایه استفاده نکرد، گفت: دولت و کمیسیون اقتصادی باید دقت داشته باشند که در بازار سرمایه شدت‌های جدید باید پذیره‌نویسی داشته باشند و حداکثر محلی برای معاملات دست‌دوم بر روی سهام‌های موجود شده که این یکی دیگر از مشکلاتی است که در بازار سرمایه وجود دارد. 

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه معتقدم بخشی از بازار سرمایه از مجاری صحیح تخصصی خود خارج شده و در حیطه تصمیم‌گیری نهادهای امنیتی قرار گرفته است، گفت: شورای عالی امنیت ملی در حیطه تصمیم‌گیری بازار سرمایه قرار گرفته، بنابراین به جای اینکه در این شرایط اقتصادی، تحلیل‌های اقتصادی داده شود، اما تحلیل‌های اقتصادی کمرنگ‌تر شده و نگاه‌ها به بازار سرمایه، بیشتر سیاسی و امنیتی شده است. 

دلخوش تأکید کرد: درباره سهام عدالت نیز می‌گویند 13 هزار میلیارد تومان وارد بازار بورس شده که به نظر بنده در خود سهام عدالت نیز تشکیک وجود دارد و مشکلاتی دارد که به این مشکلات دقیق بررسی و رسیدگی نشده است.

وی گفت: مشکلاتی که امروز بازار سرمایه برای مردم ما و اقتصادی‌ها به وجود آورده و عدم شفافیت در این بازار، ما را به اینجا رسانده که هر روز بازار بورس ما متضرر می‌شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.