• امروز : چهارشنبه - ۶ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 28 July - 2021

دموکرات‌های آمریکا کمیته تحقیق درباره حمله به کنگره تشکیل می‌دهند

  • 03 تیر 1400 - 20:43


رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد قانون‌گذاران دموکرات کمیته‌ای برای تحقیق درباره حادثه حمله به کنگره این کشور تشکیل می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد کمیته‌ای متشکل از قانون‌گذاران دموکرات، برای بررسی حمله به ساختمان کنگره تشکیل می‌شود.

به نوشته پایگاه خبری «آکسیوس»، پلوسی اعلام کرد این کمیته «درباره این حمله تحقیقاتی را انجام خواهد داد و گزارشی از حقایق و دلایل آن را تهیه می‌کرده و توضیه‌های برای جلوگیری از حملات متعاقب را در بر خواهد گرفت».

این کمیته تک حزبی در مجلس نمایندگان آمریکا پس از آن تشکیل می‌شود که شماری از قانون‌گذاران این حزب تلاش کردند کمیته‌ای به سبک تحقیقات انجام شده پس از حملات یازده سپتامبر را برای بررسی ایم حادثه تشکیل دهند اما سناتورهای جمهوری‌خواه مانع از تصویب لایحه مربوط به آن شدند.

سناتورهای جمهوری‌خواه در مخالفت با تشکیل این کمیته، تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا درباره حمله هواداران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا به ساختمان کنگره را کافی دانسته بودند.

در حالی که دموکرات‌ها تشکیل این کمیته را جهت بررسی یکی از سیاه‌ترین روزهای تاریخ آمریکا ضروری می‌دانستند، جمهوری‌خواهان آن را خطری برای وجهه حزبشان در انتخابات ۲۰۲۲ تعبیر می‌کردند.

ماه گذشته کمیته قوانین و کمیته امنیت داخلی سنای آمریکا گزارشی درباره شکست امنیتی و اطلاعاتی پیرامون این حمله تهیه کردند اما دموکرات‌ها معتقد بودند تحقیقات گسترده‌تری برای درک دلایل ریشه‌ای نقش ترامپ در این حوادث مورد نیاز است.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا،  ترامپ تا پیش از شمارش آرای پستی از بایدن پیش افتاده بود. اما با شمارش آرای پستی که در برخی ایالت‌ها تا چند روز طول کشید، نتیجه انتخابات به نفع بایدن تغییر کرد.

ترامپ پس از شکست در انتخابات، ادعای تقلب گسترده توسط دموکرات‌ها را مطرح کرد و ده‌ها شکایت در ایالت‌های مختلف مطرح کرد که تقریباً همه آن‌ها بی‌نتیجه ماندند. در نهایت، هواداران ترامپ روز بررسی آرای الکترال در جلسه مشترک کنگره، به این ساختمان حمله کردند که در نتیجه آن شماری کشته و زخمی شدند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code