دولت جدید روند توسعه کشور را تسریع بخشد

  • 03 مرداد 1400 - 9:40

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: امیدواریم دولت جدید بتواند به وعده خود عمل کرده و روند توسعه کشور را با سرعت به مسیر پیش بینی شده در چشم انداز ۲۰ ساله برساند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن هاشمی در جلسه صبح یکشنبه شورای شهر تهران، افزود: در آستانه عید بزرگ غدیر قرار داریم، واقعه غدیر تبلور پیوستگی امت و امامت، ولایت و ملت، هدایت و ابلاغ است که موجب وحدت و هم صدایی مسلمین در برابر پیام وحی شد.

وی ادامه داد: معرفی امیرمومنان توسط رسول اکرم در غدیر، به عنوان رهبری برای همه اقشار و اقوام و ملت‌های اسلامی بود و بایست این سرچشمه زلال معرفت و علم و هدایت، برای بهره بردن همه اقوام و مذاهب و گروه‌های اسلامی همچنان جریان یابد.

رئیس شورای شهر تهران اظهار داشت: در هفته گذشته شاهد وقایعی تلخ در استان خوزستان بودیم، وقایعی که نمی‌توان آنها را محدود به خشکسالی و کمبود آب دانست بلکه توسعه متعادل، متوازن و پایداری می‌بایست، کاستی‌های به جا مانده از جنگ و مشکلات پیشین خوزستان را جبران کند.

هاشمی عنوان کرد: توسعه متعادل، توزیع عادلانه مواهب توسعه بین همه اقشار جامعه بود اما در خوزستان شاهد حضور صنایع بزرگ نفت و فولاد و پتروشیمی و پالایش هستیم بدون آنکه منافع این توسعه به اندازه کافی به میزبان این صنایع برسد.

وی اظهار داشت: توسعه متوازن، پیشرفت در همه ابعاد جامعه یعنی بهبود سلامت، آموزش و رفاه سایر شاخص‌های جامعه نه صرفاً رشد صنعتی و در خوزستان، تعدادی از شاخص‌های انسانی و اجتماعی به صورت متوازن رشد نکرده است.

توسعه پایدار نیز به حفظ محیط زیست در کنار رشد صنعت توجه دارد و وضعیت امروز خوزستان نشانه‌های فراوانی از آسیب‌های زیست محیطی ناشی از فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی و اقتصادی دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بیان کرد: البته مشکلات، محرومیت و نارضایتی امروز خوزستان، منحصر به این استان نیست و تعدادی از مناطق و استان‌های دیگر کشور نیز از این محرومیت رنج می‌برند و چه بسا مشکلات بیشتری از خوزستان داشته باشند و باید به رفع بنیادین و ریشه این مشکلات توجه شود تا در آینده دیر یا زود، شاهد تکرار این نارضایتی‌ها نباشیم.

هاشمی تاکید کرد: مشکل اصلی امروز کشور، کند یا متوقف شدن روند توسعه است که طی ۱۶ سال گذشته با وجود پیش بینی شدن رشد اقتصادی حداقل ۸ درصدی در چشم انداز ۲۰ ساله، رشد محقق شده بسیار کمتر از آن بوده است و برخی می‌گویند متوسط رشد یک درصد بوده است و این میزان رشد پاسخگوی نیاز روزافزون جامعه نبوده و به کوچک‌تر شدن سفره مردم، بیکاری، تورم و فقر انجامیده است.

وی افزود: امروز زمان فرافکنی مشکلات، متهم کردن یکدیگر و تنزل سطح نگاه کارشناسی به مسائل جناحی گذشته نیست و اگر به سرعت روند بهبود در کشور، پیشرفت و رشد اقتصادی، به توسعه متعادل، متوازن و پایدار ایران نیانجامد، شاهد گسترش این مشکلات خواهیم بود و امیدواریم دولت جدید بتواند به وعده خود عمل کرده و روند توسعه کشور را با سرعت به مسیر پیش بینی شده در چشم انداز ۲۰ ساله برساند.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0