دیدار دیپلمات های ارمنستان و آذربایجان با مقامات گروه مینسک

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۵۹

شب گذشته وزیران خارجه کشورهای ارمنستان و آذربایجان با مقامات گروه مینسک در ژنو دیدار و درباره بحران قره باغ گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان شب گذشته در ژنو به طور جداگانه با مقامات گروه مینسک با هدف ایجاد اعتماد بین طرفین و یافتن راه‌حل دیپلماتیک برای پایان درگیری های قره باغ دیدار و گفتگو کردند.

گزارش ها حاکی است که «زهراب مناتسکانیان» وزیر خارجه ارمنستان و «جیهون بایرامف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به طور جداگانه با نمایندگان گروه مینسک، متشکل از فرانسه، روسیه و آمریکا دیدار کردند. تاکنون در مورد دیدار رو در روی وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان گزارشی منتشر نشده است.

قرار بود این مذاکرات روز پنجشنبه آغاز شود ولی به دلیل تشدید درگیری‌ها در قره‌باغ و مناطق اطراف آنکه در کنترل نیروهای ارمنستان است یک روز به تاخیر افتاد.

بعد از این دیدارها دو طرف متعهد شدند که از گلوله‌باران مناطق مسکونی در جنگ بر سر منطقه قره‌باغ خودداری کنند.

دو طرف همچنین توافق کردند که طبق قانون بشردوستانه بین‌المللی، به عمد افراد غیرنظامی را هدف قرار ندهند و برای تبادل اجساد سربازان باقی مانده در میدان جنگ اقدام کنند و همزمان در مدت یک هفته فهرست اسرای جنگی را ارائه دهند تا شرایط دسترسی و تبادل نهایی فراهم شود.

نمایندگان گروه مینسک، سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، آمریکا و فرانسه مذاکرات صلح قره باغ در ژنو را بین وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان هدایت می‌کنند.

سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه‌ای که پس از مذاکرات صادر شد اعلام کرد که ارمنستان و آذربایجان همچنین متعهد شده‌اند تا پیشنهادهای خود را درباره ساز و کارهای احتمالی تایید آتش‌بس ارائه دهند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0