تاریخ : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021

ذهن «هژمونی باور» آمریکا خطرناک ترین تهدید علیه ثبات جهان است

  • 12 آبان 1399 - 10:04

یک رسانه چینی در تحلیلی به بررسی چرایی پافشاری آمریکا برای وارد کردن چین به مذاکرات تسلیحات استراتژیک واشنگتن-مسکو و همچنین رد پیشنهاد روسیه در این رابطه از سوی کاخ سفید پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینهوا در مطلبی به بررسی اقدام اخیر دولت آمریکا در رد طرح پیشنهادی روسیه برای تمدید بدون شرط پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک جدید (استارت) پرداخته و می نویسد: این ذهن «هژمونی باور» واشنگتن است که جدی و خطرناک ترین تهدید را علیه ثبات و امنیت استراتژیک جهان ایجاد می کند.

سیاست دفاعی آمریکا بر اساس تحلیل یاد شده به لحاظ تاریخی بر این مبنا استوار است که آمریکا باید دشمنی داشته باشد و اگر دشمنی یافت نشود، بهترین کار ایجاد یک دشمن است.

در ادامه این تحلیل آمده است که بر همین اساس بود که کارتر در سال ۲۰۱۹ اظهار داشت: آمریکا جنگ طلب ترین کشور در تاریج جهان است؛ چرا که در تاریخ ۲۴۰ ساله خود تنها ۱۶ سال را در صلح برخوردار بوده است. کارتر همچنین در ادامه گفته بود که این به خاطر تمایل آمریکا به واداشتن دیگر کشورها به اتخاذ اصول آمریکایی است.

شینهوا در ادامه می نویسد: حال، آمریکا در مقام قدرت برتر نظامی در جهان، در ساختن «تئوری های توطئه» و «تئوری های جنگ» زیاده روی می کند، آشکارا چین و روسیه را رقیب استرتژیک خود می خواند، در مورد تهدیدات خارجی اغراق و درگیری میان کشورهای بزرگ را تشدید می کند.

این یادداشت در ادامه می نویسد که آمریکا با وجود اینکه با ذهنیت درگیر نظامی گری، رتبه نخست هزینه های نظامی در جهان را دارد اما برای حفظ هژمونی خود به رهبری دیگران با قدرت نظامی نیز کفایت نکرده است و در پی آن است تا به لحاظ نظامی بر دیگر کشورها چیره شود.

گفتنی است که درگیری های آمریکا با چین و روسیه بر سر مسائل نظامی و استرتژیک در سال های اخیر و به ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشدیده شده است و در همین راستا نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز تهدیدات بی اساسی را علیه سیاست کنترل تسلیحات چین مطرح کرده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها