• امروز : یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Sunday - 1 August - 2021

رئیس دفتر رئیس‌ جمهور: فشار حداکثری می‌تواند تاب‌آوری اقتصاد کشور را بالا ببرد

  • 30 مهر 1399 - 15:09


محمود واعظی گفت: فشار حداکثری ممکن است مزاحمت‌هایی برای مردم در زمینه کالا و گرانی ایجادکند، ولی در این تردید نیست که تاب‌آوری دولت و صنعت و صنایع دفاعی و اقتصادکشور را می‌تواند بالا ببرد و منجر به خودکفایی بیشتر کشور شده است.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروز چهارشنبه بعد نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: درباره وضعیت پیش آمده در تهران در زمینه کرونا و برخی از کلان‌شهرها این اختیار به ستاد استانی کرونا داده شده است که با هماهنگی وزیر بهداشت و کشور درباره ۱۴ مورد بدون آن که تصمیمات به ستاد ملی کرونا اعلام شود، خود آنها تصمیم سریع بگیرند و  اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با مسئله دورکاری هم خوشبختانه حدود یک ماه و نیم پیش انصاری رئیس سازمان استخدامی کشور، بخشنامه‌ای را به همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف ابلاغ کردند که رییس هر بخش بتوانند در آن چارچوب برای اینکه هم کار مردم انجام شود و هم اینکه اداره و بخش و خلوت شود بتواند دورکاری تعریف کنند.

واعظی گفت: در همان بخشنامه در ارتباط با کارکنانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند یا سن آنها از یک حدی بیشتر است و یا مشکلاتی دارند ، به آنها اجازه داده شده بتوانند در منزل کار خود را انجام دهند یا دورکاری داشته باشند.

وی افزود: ‌از طرف دیگر درباره سفر و تعطیلاتی که وجود دارد همواره توصیه کردیم مردم در این شرایط سخت کرونا سفر نروند و برای هفته آینده نیز برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: فردا رییس جمهوری با رییسان کمیته‌های تخصصی ستاد ملی جلسه دارند امروزها کمیته‌های در وزارت کشور جلسه دارند و انشا الله فردا تصمیم گیری می کنیم و در مورد این مسائل اعلام خواهیم کرد و روز شنبه جلسه ستاد ملی کرونا است که در آنجا هم بحث خواهیم کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: این تصمیمات به یک طرف اما آنچه بسیار مهم است، همکاری مردم و همه بخش‌هایی که می‌توانند کمک کنند مهم است، در حال حاضر وظیفه همه مسوولان در رده‌های مختلف این است که همه دستورالعمل‌ها را هم در محل کار و هم در سفرها و همه بخش‌ها رعایت کنند.

واعظی گفت: فشار حداکثری ممکن است مزاحمت‌هایی برای مردم در زمینه کالا و گرانی ایجادکند، ولی در این تردید نیست که تاب‌آوری دولت و صنعت و صنایع دفاعی و اقتصادکشور را می‌تواند بالا ببرد و منجر به خودکفایی بیشتر کشور شده است.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه «از تحریم استقبال نمی‌کنیم» و گفت: ما در جایی هزینه می‌پردازیم، اما در جای دیگر استفاده آن را می‌کنیم، آمریکایی‌ها فشارهای گسترده‌ای که وارد کرده‌اند، اما ما در بخش دفاعی و موشکی پیشرفت‌های بسیار خوبی کرده‌ایم.

وی بیان کرد: بخش صنایع دفاعی کشور با 6 سال گذشته قابل مقایسه نیست، ما در این زمینه‌ها رشد و توسعه پیدا کردیم و به تجهیزات بسیار پیشرفته دست یافتیم.

واعظی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به هیچکدام از اهداف خود از تحریم و فشار و حداکثری نرسیده است ،گفت: آنها از فشار حداکثری و تحریم بر ضد ایران نتیجه عکس گرفته اند، آنها به دنبال این بودند که در مدت سه ماه یا جمهوری اسلامی نباشد یا مردم در مقابل حکومت به میدان بیایند و یا اقتصاد کشور کلا دچار فروپاشی و قحطی شود که به هیچ کدام از این اهداف نرسیدند.

وی درباره تحریم‌های جدید آمریکا خاطرنشان کرد: تحریم‌هایی که الان آمریکا انجام می‌دهد، جدید نیست، بلکه ادامه همان تحریم‌ها و فشار حداکثری هست که از حدود دو سال و نیم پیش بر ملت ایران و نظام ما اعمال کرده و عملاً به اهدافی برای آن  در نظر گرفته بودند، نرسیدند.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: البته تحریم‌ها مزاحمت‌هایی را برای مسئولان و تامین نیازمندی‌های کشور، برای روابط اقتصادی و تجاری خارجی ایجاد کرده که نتیجه آن فشارهایی است که بر روی مردم می‌آید. 

وی بیان کرد: دلیل اینکه در هفته‌های اخیر آمریکا مرتب کار تبلیغاتی می‌کند و تحریم‌ها را افزایش داده، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهور یاست که دو هفته دیگر برگزار می‌شود.

واعظی گفت: ترامپ در این انتخابات در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است و نسبت به رقیب خود (جو بایدن) خیلی عقب است؛ البته برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی رییس جمهوری آمریکا شود، سیاست ما روشن و مشخص است.

رییس دفتر رییس جمهوری اظهار داشت: آمریکایی با اعمال فشارها و تحریم‌های جدید می‌خواهند در سیاست خارجی خود قدم‌هایی را بردارند و افکار عمومی داخل آمریکا را با توجه به ضعف‌هایی که در کرونا داشته‌اند و تعداد فوتی‌های بسیار بالایی که داشته‌اند، متوجه مسائل خارجی کنند. 

وی افزود: اقدامات آمریکا نتیجه و اثر نخواهد داشت آنها هر چه توانسته‌اند، انجام داده اند، در دو سه روز گذشته هم بازار سکه و هم بازار ارز به اقدامات آمریکایی‌ها عکس‌العمل دیگری نشان دادند، روزها و هفته‌های آخر فشارهای آنها است و خیلی تلاش کردند اما اقدامات آنها هیچ اثری نخواهد داشت. 

واعظی درباره کاهش قیمت دلار در بازار گفت: همواره از روز اول گفتیم که قیمت‌های کنونی دلار قیمت‌های واقعی در بازار ایران نیست؛ دولت همواره با افزایش نرخ ارز مخالف بوده و در مقابل آن مقاومت کرده است.

وی افزود: رییس‌جمهوری همواره در ستاد اقتصادی دولت رییس کل بانک مرکزی و مسئولان ذیربط را مسئول کرده تا برای کاهش قیمت دلار و واقعی کردن آن تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری بیان کرد: البته محدودیت‌هایی هم در مقطعی داشتیم از اسفند ۹۸تا خرداد ۹۹که ما عملاً صادرات ما به دنیا متوقف شد، طبیعی بود که هر صادراتی که انجام می‌شود دو سه ماه بعد باید ارز آن وارد بازار ‌شود؛ در این مقطع فشار زیادی به بازار وارد شد.

وی افزود: صادرات نفت کشور به حداقل رسید و صادرات غیر نفتی هم کاهش پیدا کرد سه چهار ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم،  و اکنون خوشبختانه آنچه که صادر شده برمی‌گردد. 

واعظی بیان کرد: در روزهای گذشته پولی که در سامانه نیمایی عرضه شده، قابل مقایسه با دو سه هفته قبل نیست، از طرف دیگر بخشی از پول‌های ما که در خارج مسدود شده بود الان باز شد و فعالیت آن را شروع کردیم، البته علائم سیاسی دیگری هم کنار آنها وجود دارد که دست به دست هم داده و مقداری بازار ارز ار کاهشی کرده است.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نرخ ارز و قیمت سکه باید به قیمت واقعی خودش بازگردد، تصریح کرد: اگر ارز و یا سکه پایین می‌آید این یک علامت است و ما باید تلاش کنیم همراه اینها کالاهایی که به همراه گران شدن ارز بالا رفته، قیمت آنها هم قیمت واقعی خود را پیدا کند.

ادامه دارد . . . 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.