• امروز : جمعه - ۱۵ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 6 August - 2021

رام الله: عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سقوط قرن است

  • 05 آبان 1399 - 14:46
رام الله: عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی سقوط قرن است


نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکومیت توافق عادی‌سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی، تأکید کرد که این توافقها باعث کشتار بیشتر ملت فلسطین می‌شود.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد اشتیه» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین توافق عادی‌سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

اشتیه در آغاز نشست هفتگی دولت فلسطین گفت که «با اندوه فراوان، طی روزهای گذشته، پیوستن کشور سودان به قافله عادی‌سازی روابط با اسرائیل را دنبال کردیم».

خبرگزاری آناتولی به نقل از این مسئول فلسطینی گزارش داد، این مسئله «سقوط قرن» است که «نمی‌خواستیم برادرانمان در آن بیافتند». منظور اشتیه، طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به «معامله قرن» است که در حال اجراست.

وی خاطر نشان کرد: «با پیوستن هر کشوری به کاروان عادی‌سازی، یک سنگ جدید از دیوار ترک‌خورده حمایت عربی، فرو می‌ریزد و انبار سلاح اسرائیل، با مهمات جدیدی پُر می‌شود که فرزندان ما را می‌کشد و حقوق مشروع آنان را مصادره می‌کند».

نخست وزیر تشکیلات خودگردان  تصریح کرد، فقط ملت فلسطین حق دارد به نام خود سخن بگوید، سرنوشت خود را تعیین کند و تنها طرفی است که کلید صلح در منطقه را در دست دارد.

اشتیه بر این باور است که «امضای توافقات عادی‌سازی اسرائیل با برخی از کشورهای عربی مانند کسی است که برای صید ماهی به بحر المیت می‌رود»؛ (دریایی که هیچ ماهی در آن وجود ندارد).

«عمر قمر الدین» وزیر خارجه سودان جمعه گذشته اعلام کرد که دولت انتقالی با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی موافقت کرده است.

منابعی در وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید گفتد که شرط تل آویو و واشنگتن برای عادی‌سازی روابط این بود که سودان حزب‌الله لبنان را تروریستی اعلام کند.

در واکنش به این اقدام سودان، حزب الله با انتشار بیانیه‌ای، این اقدام حکام جدید خارطوم را «سقوط سیاسی و اخلاقی حاکمیت سودان در باتلاق خیانت و عادی‌سازی روابط با دشمن اسرائیلی» دانست(جزئیات بیشتر).

سودان بعد از امارات و بحرین سومین کشور عربی است که دست به عادی‌سازی با رژیم اشغالگر قدس زده است. مقامات بلند پایه صهیونیست از جمله رئیس موساد و افراد صهیونیست نزدیک به ولی‌عهد سعودی نیز طی این مدت گفته‌اند که عربستان سعودی نیز تمایل به عادی‌سازی روابط با تل آویو دارد، ولی از پیامدهای آن می‌ترسد.

انتهای پیام/م

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.