• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 4 August - 2021

راه‌‌اندازی نخستین اتوبوس خودران مبتنی بر هوش مصنوعی

  • 06 آبان 1399 - 13:33


دانشگاه ماکائو نخستین اتوبوس خودران خود را که از فناوری هوش مصنوعی بهره برده راه‌اندازی کرده است.


به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از سی‌تی‌جی‌ان، دانشگاه ماکائو (UM)  یک پلتفرم تست اتوبوس خودران را راه اندازی کرده که نخستین اتوبوس خودران عملیاتی را به صورت آزمایشی نشان می‌دهد.

یونگ هوآ رکتور، رئیس دانشگاه ماکائو در طول مراسم راه اندازی گفت: حمل و نقل هوشمند نمایانگر آینده صنعت خودرو است و کشورهای جهان در حال توسعه فناوری خودرو هستند.

این پلت فرم آزمایش مبتنی بر چندین فناوری با هدف حل مسئله نحوه استفاده از اتوبوس‌های بدون راننده به عنوان وسیله نقلیه حمل و نقل عمومی در مناطق مستعد تراکم در ماکائو است و کمک می‌کند تا شهر هوشمند شود.

نخستین اتوبوس خودران منطقه اتوبوس ۶.۶ متر طول دارد و می‌تواند تا هشت مسافر جابجا کند.  اتوبوس مذکور  قادر به تشخیص چراغ راهنمایی است و با توجه به شرایط واقعی می تواند سرعت خود را کم کرده یا متوقف شود.

اتوبوس خودران همچنین می‌تواند خطوط را تغییر داده و مانند اتوبوس‌های معمولی در ایستگاه های اتوبوس متوقف شود. حداکثر سرعت آن 40 کیلومتر در ساعت است که شرایط ایمنی اتوبوس ها را برآورده می‌کند.

این پروژه با استفاده از هوش مصنوعی، پردازش داده‌های بزرگ، فناوری اینترنت اشیا و سایر فناوری‌ها برای جمع آوری داده‌ها و اطمینان از عملکرد ایمن و مطمئن اتوبوس در یک محیط ترافیکی باز و نامشخص استفاده می‌کند.

این پروژه به طور مشترک توسط دانشکده علوم و فناوری UM و آزمایشگاه اصلی دولت برای اینترنت اشیا و همچنین موسسات فناوری پیشرفته شنژن تحت آکادمی علوم چین عملیاتی شده است.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.