رایزنی نخست‌وزیر عراق با همتای فرانسوی درباره تقویت روابط امنیتی و اقتصادی

  • ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴


نخست وزیر عراق که به پاریس سفر کرده، امروز با همتای فرانسوی خود دیدار کرد و با او درباره تقویت روابط دوجانبه به ویژه در بخش‌های امنیتی و اقتصادی و بهداشتی رایزنی کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق که شب گذشته در آغاز سفر دوره‌ای به چند کشور اروپایی وارد پاریس شد، امروز (دوشنبه – ۱۹ اکتبر) با همتای فرانسوی خود دیدار کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، الکاظمی لحظاتی پیش با «ژان کاستکس» نخست‌وزیر فرانسه دیدار کرد.

 

 

دفتر نخست‌وزیری عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار شیوه‌های توسعه روابط دوجانبه میان پاربس و بغداد و تقویت آنها در زمینه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، امنیتی و بهداشتی بررسی شد.

از دیگر محورهای گفت‌وگوی نخست‌وزیران عراق و فرانسه، بررسی اوضاع منطقه و تبادل نظر درباره موضوعات جاری بود. الکاظمی در این دیدار بر اهمیت همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: دولت عراق به دنبال برقراری روابط مستحکم با کشورهای مختلف جهان بر اساس منافع مشترک و بازگرداندن عراق به جایگاه بین‌المللی خود است.

نخست‌وزیر فرانسه نیز بر تلاش کشورش برای حمایت از عراق در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

مصطفی الکاظمی در ادامه سفر دوره‌ای خود قرار است به انگلیس و آلمان نیز سفر کند و با مقامات این کشورها علاوه بر بررسی جدیدترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، درباره توسعه روابط دوجانبه و شیوه‌های تقویت همکاری مشترک میان بغداد و این دولت‌ها به ویژه در بخش اقتصاد، امنیت و بهداشت رایزنی کند.

اواسط شهریور ماه گذشته، «ایمانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه پس از سفر به لبنان راهی عراق شد  و به عنوان عضوی از ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش در دیدار با مقامات عراقی گفت که نبرد با گروه تروریستی داعش همچنان ادامه دارد و فرانسه خود را «ملزم» به حمایت از عراق می‌داند.

رئیس جمهور فرانسه در زمینه سرمایه‌گذاری این کشور در عراق نیز اظهار داشت که پاریس به دنبال ساماندهی به کمک‌های مالی مطلوب و همکاری در پروژه‌های عراق از جمله پروژه احداث مترو بغداد است.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه نیز اواخر تیرماه گذشته به عراق سفر کرد و با مقامات دولت مرکزی و سپس مقامات منطقه کردستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0