رشد ۸ هزار و ۷۸۶ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ۷٫۸ هزار میلیارد تومان شد

  • 10 مرداد 1400 - 14:06
رشد ۸ هزار و ۷۸۶ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار ۷٫۸ هزار میلیارد تومان شد


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در یک روند رو به رشد امروز با افزایش ۸ هزار و ۷۵۸ واحد روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تأثیر افزایش نرخ ارز روند افزایشی به خود گرفته است، امروز هم در یک روند رو به افزایش شاخص کل با رشد ۸۷۸۶ واحد به رقم یک میلیون و ۳۶۰ هزار و ۲۸۵ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۱۱۶۹ واحد به رقم ۴۰۲ هزار و ۸۹ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۷۹ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۶٫۹ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۹۰ هزار معامله و به ارزش ۵ هزار و ۵۲۰میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را هم که به ۲ هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات دو بازار به بیش از ۷ هزار و ۸۸۹ میلیارد تومان رسیده است.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با ۰٫۶۵ درصد افزایش روبه‌رو شدند و این دو شاخص با معیار هموزن ۰٫۲۹ درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور ۰٫۳۷ درصد رشد کرد ، شاخص بازار اول بورس ۰٫۴۸ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰٫۸۶ درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد حقوقی‌ها بیشتر خرید کرده‌‌اند.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز نمادهای هلدینگ معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی پارس، سرمایه‌گذاری غدیر، مخابرات ایران و بانک پارسیان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمد پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش امروز شامل سپید ماکیان، ملی مس ایران، دارویی برکت، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، ایران‌خودرو،‌لیزینگ کارآفرین و پتروشیمی بوعلی‌سینا بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش ۱۶۳ واحد به رقم ۱۹ هزار و ۹۵۷ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۱٫۷ میلیارد تومان سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۶۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۳۶۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

نمادهای بیمه پاسارگاد، آریا ساسول، فولاد ارفع، فرابورس ایران و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای صبا تأمین و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نمادهای پرتراکنش شامل محصولات کاغذی لطیف‌، توزیع غذای دنا آفرین فدک، پلیمر آریاساسول، گسترش صنایع روی ایرانیان،‌تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، سرمایه‌گذاری هامون صبا و چوب خزر کاسپین بوده‌اند.


وضعیت امروز پالایش یکم

خریداران پالایش یکم بعد از ۱۱ ماه همچنان با ۳۱ درصد زیان مواجهند،‌هر واحد پالایشی در شهریور سال ۹۹ به مردم ۱۰ هزار تومان فروخته شد،‌ امروز به ۶۹۳۸ تومان معامله می‌شود. قرار بود واحد پالایشی با ۳۰ درصد تخفیف ارائه شود و نیز قرار شد زیان خریداران با سهام جایزه جبران شود که هنوز این وعده محقق نشده است.

به گزارش فارس، عمده رشد شاخص در هفته جاری به خاطر تقویت نرخ دلار در بازار است که سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند شرکت‌های بورسی به ویژه صادراتی‌ها در آینده رشد خواهند کرد، اما رشد شاخص در صورتی مناسب است که از محل تولید و بهره‌وری در شرکت‌های بورسی و فرابورسی اتفاق بیفتد.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران به ۲۵۵۰۰ تومان رسید.

انتهای پیام/ب


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0