تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021

رفع موانع تجاری محور دیدار مقامات ارشد ازبکستان و قرقیزستان

  • 16 آبان 1399 - 13:31


وزیر خارجه قرقیزستان در سفر به «تاشکند» با نخست وزیر ازبکستان دیدار و در مورد رفع موانع موجود بر سر راه افزایش مبادلات بازرگانی بین دو کشور به توافق رسیدند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عبدالله عارف اف» نخست وزیر ازبکستان و «روسلان قزاق‌بایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان در شهر «تاشکند»دیدار و  در مورد رفع موانع موجود بر سر راه افزایش مبادلات بازرگانی بین دو کشور به توافق رسیدند.

نخست وزیر ازبکستان در این دیدار بر اهمیت اجرای پیگیرانه تمام توافقات قبلی در تحکیم بیش از پیش همکاری های متقابل با قرقیزستان تاکید کرد.

طرفین همچنین چگونگی و چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در زمینه های اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی – لجستیکی، فرهنگی و همچنین رفع پیامدهای منفی پاندمی بر روابط دوجانبه را بررسی کردند.  

وزیر امور خارجه قرقیزستان همچنین با «سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر، وزیر سرمایه گذاری و بازرگانی خارجی ازبکستان نیز دیدار کرد.

طرفین در این دیدار اجرای طرح های معین در ساخت مراکز تجاری – لجستیکی در مناطق مرزی دو کشور و افتتاح شرکت های مشترک با هدف توسعه تعاونی صنعتی را بررسی کردند.  

دو طرف همچنین ساز و کارهای بهره برداری موثر از پتانسیل حمل و نقلی- ترانزیتی قرقیزستان و ازبکستان از طریق تسریع اجرایی طرح ساخت خط ریلی “چین- قرقیزستان- ازبکستان» را نیز مورد بررسی قرار دادند.

به نوبه خود طرف ازبکی نیز علاقمندی خودرا برای افزایش حجم سرمایه گذاری ها در قرقیزستان در زمینه های ماشین سازی، گردشگری، بهداشتی و آموزشی اعلام کرد.  

پیشتر وزرای امور خارجه ازبکستان و قرقیزستان بیانیه مشترک امضا کرده بودند

مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و قرقیزستان در سال 2019 میلادی به 500 میلیون دلار رسیده است.

قرقیزستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 29 سپتامبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها