روایت مسئول جنبش فتح از دست رد حماس بر سینه آمریکا و انگلیس

  • ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۳۹


دبیر کمیته اجرایی جنبش فتح فلسطین خبر داد که مشاور رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر پیشین انگلیس در پی دیدار با مسئولان حماس بودند که حماس این مسئله را نپذیرفت.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جبریل الرجوب» دبیر کمیته اجرایی جنبش فتح فلسطین از تلاش جارد کوشنر مشاور و داماد رئیس جمهور آمریکا و «تونی بلر» نخست وزیر پیشین انگلیس برای دیدار با جنبش حماس خبر داد.

الرجوب خبر داد، این تلاش آمریکا و انگلیس پس از آن آغاز شد که تشکیلات خودگردان فلسطین در ماه می ۲۰۲۰ تصمیم گرفت عمل به توافقات با رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا را متوقف کند، ولی حماس این درخواست را نپذیرفت.

روزنامه العربی الجدید به نقل از این مسئول فلسطینی گزارش داد، جنبش حماس در پی اتحاد است و فتح نیز از طرح آنان استقبال کرد و در پی همین مسئله بود که «کوشتر و بلر تلاش کردند با حماس دیدار کنند، ولی حماس پی برد که این مسئله در راستای اعمال فشار به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان است و به همین دلیل، درخواست آنان را رد کرد».

وی ادامه داد: «ما با موافقت با این توافق، در مسیر مقابله و درگیری با اشغالگر [اسرائیل] حرکت می‌کنیم… تشکیلات خودگردان نیز مرجع قانونی ماست… با منطقی خارج از متن توافق گفت‌وگو نمی‌کنیم. تأکید داریم توافق، بهترین راه برای مشارکت است».

این مسئول فتح خبر داد که با حماس بر سر مسائلی مانند مقاومت مردمی، تشکیل کشور فلسطین و پذیرش محمود عباس به عنوان رهبر ملت فلسطین به توافق رسیده‌اند.

الرجوب با بیان اینکه «ما با گروههای فلسطینی وفادار هستیم و علیه آنان توطئه نمی‌کنیم»، خاطر نشان کرد: «توافق کردیم که باید یک اصل سیاسی، مبارزاتی و سازمانی در دو شاخه داشته باشیم: سازمان آزادی‌بخش و مکانیزم ایجاد مشارکت».

وی با تأکید بر اینکه این مسئله باید از طریق انتخابات و گفت‌وگوی ملی حاصل شود، تصریح کرد، گفت‌وگو با طرفهای فلسطینی همچنان ادامه دارد و «ما در حال حاضر، در مرحله صدور دستور ریاست جمهوری مربوط به انتخابات هستیم».

این مسئول فتح در پایان خاطر نشان کرد: «ما و حماس تصمیم راهبردی برای مشارکت داریم. ته‌مانده‌هایی از اختلافات و بی‌اعتمادی وجود دارد که با سخنرانی و حرف، نمی‌توان آن را از بین برد، بلکه باید آن را در چارچوب ملی آن، حل کرد. باید به سمت گفت‌وگوی ملی فراگیر حرکت کنیم».

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0