تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

روسیه: در مذاکرات راهبردی، از چارچوب سه جانبه استقبال نمی کنیم

  • 02 تیر 1400 - 10:35

دولت مسکو می گوید در حال حاضر از اصرار آمریکا برای دخیل کردن دیگر کشورها (چین) در مذاکرات راهبردی کنترل تسلیحات هسته ای که از ماه آینده آغاز می شود؛ حمایت نمی کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «آندری کلین» سفیر روسیه در انگلیس، تاریخ آغاز گفتگوهای راهبردی میان مسکو-واشنگتن را ماه میلادی آینده (جولای) اعلام کرده است.

این در حالی است که سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه با تائید برگزاری این گفتگوها در آینده نزدیک، هشدار داد که مسکو در تلاش های آمریکا برای اعمال فشار بر دیگر کشورها به منظور پیوستن به میز مذکرات کنترل تسلیحات هسته ای، مشارکت نخواهد کرد.

وی در این باره افزود: مسکو-واشنگتن نباید توجه شان را صرف مشارکت دادن دیگر کشورها (در رژیم کنترل تسلیحات هسته ای) کنند بلکه باید بر چارچوب مذاکرات دوجانبه متمرکز باشند.

ریابکوف ادامه داد: قصد مشارکت در تلاش های آمریکا برای اعمال فشار یا مجاب کردن دیگر کشورها را نداریم آن هم فقط به این دلیل که بعضی ها (آمریکا) فکر می کنند که وقت آن رسیده تا چارچوب مذاکرات را از دوجانبه به سه جانبه تغییر دهیم.

این اظهارات در حالی بیان شد که آمریکا مدت ها است اصرار دارد چین هم به میز مذاکرات رژیم کنترل تسلیحات هسته ای ملحق شود حال آنکه پکن می گوید زرادخانه هسته ای این کشور به اندازه آمریکا و روسیه غنی نیست و لزومی به انجام این کار نمی بیند.

دولت قبلی واشنگتن به همین بهانه مذاکره برای تمدید پیمان استارت نو را به تعویق می انداخت حال آنکه دولت بایدن پذیرفت که فعلاً مذاکره مثل سابق در چارچوب دوجانبه ادامه داشته باشد و بعداً به موضوع چین رسیدگی شود.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها