تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

رویدادهای پساانتخاباتی در آمریکا

  • 15 آبان 1399 - 13:37

شمارش آرای چهار ایالت نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و جورجیا در حالی ادامه دارد که نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای پیروزی قطعی در این انتخابات تنها به ۶ رأی الکترال نیاز دارد.

خبرگزاری مهر – گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و انتخابات کنگره این کشور روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) در سرتاسر ایالات متحده برگزار شد و فرایند شمارش آرای حضوری، پستی و غیابی این انتخابات از بامداد روز چهارشنبه به وقت تهران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

تا این لحظه، شمارش آرای اکثریت ایالت‌های آمریکا (۴۵) از پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در این انتخابات حکایت می‌کند. حال سرنوشت نهایی این انتخابات به آرایی بستگی دارد که در چهار ایالت باقی مانده- نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، و جورجیا- شمارش خواهند شد.

نتایج آرای شمارش شده، بایدن را با مجموع ۲۶۴ رأی الکترال پیشتاز این انتخابات معرفی می‌کند؛ امری که با واکنش تند ترامپ و کارزار انتخاباتی او مواجه شد تا جایی که با ادعای تخلف در روند شمارش آرا خواستار بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین و همچنین توقف روند شمارش آرا در ایالت میشیگان شدند.

در ادامه به مهمترین رویدادهای پسا انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کنیم:

روسیه به نتایج انتخابات آمریکا واکنش نشان داد

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز پنجشنبه هشدار داد که عدم شفافیت در فضای پساانتخاباتی آمریکا، می‌تواند تاثیری منفی بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

با این حال، وی از هرگونه اظهارنظر سیاسی در رابطه با نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا اجتناب کرد و افزود: جمع‌بندی نتایج انتخابات و اوضاع کنونی به شیوه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظری در این خصوص کرد.

پسکوف افزود: در این شرایط، قطعاً ترجیح می‌دهیم صبر کنیم و منتظر بمانیم تا اوضاع تاحدودی مشخص شود و شفافیت‌های بیشتری صورت بگیرد.

اطراف اقامتگاه بایدن منطقه پرواز ممنوع اعلام شد

شمارش آرای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا رو به پایان است. در همین حال،  ادعای دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه، مبنی بر بروز تقلب و لزوم توقف شمارش آرا، موجب شده تا طرفداران وی با تجمع در سطح خیابان‌ها، فضای پساانتخاباتی را به شدت ملتهب کنند.

همزمان، اداره هوانوردی فدرال آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دستکم تا روز جمعه، اطراف اقامتگاه بایدن و چند نقطه دیگر از شهر «ولینگتون» در ایالت «دلاوِر» را جزئی از «حریم هوایی دفاع ملی» تلقی خواهد کرد.

محدودیت موقت پرواز معمولاً وقتی اعمال می‌شود که یا وضعیت خطرناکی بروز کرده باشد؛ یا رویدادی خاص در جریان باشد و یا اینکه هشداری کلی برای این نهاد صادر شده باشد.

با این حال، این اداره هیچ توضیحی درباره علت اعلام این وضعیت در اطراف اقامتگاه بایدن ارائه نکرده است اما می‌توان آن را به عنوان تشدید تدابیر امنیتی در آستانه پیروزی احتمالی او در انتخابات تعبیر کرد.

فاصله بایدن با ترامپ در پنسیلوانیا کم شد

«تام وولف» فرماندار ایالت پنسیلوانیا، شکایت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰ را که در آن خواستار توقف شمارش آرای انتخاباتی این ایالت شده است؛ زیر سوال برد.

وولف در این باره گفت: این ادعا اصول اولیه دموکراسی ما را زیر سوال می‌برد و حق شمرده شدن آرای تک تک مردم آمریکا را از آنها می‌گیرد. ترامپ مدعی است که در این ایالت، تقلب شده و شمارش آرا باید متوقف شود.

«تام وولف» فرماندار ایالت پنسیلوانیا، شکایت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰ را که در آن خواستار توقف شمارش آرای انتخاباتی این ایالت شده است؛ زیر سوال برد.

مقام اطلاعاتی آمریکا: شواهدی از مداخله خارجی وجود ندارد

بلندپایه ترین مقام امنیت سایبری در سازمان امنیت ملی آمریکا می گوید دولت شواهدی از مداخله خارجی در شمارش آرای انتخابات در دست ندارد. کریستوفر کربز در بیانیه ای گفت که شواهدی وجود ندارد که یک کشور متخاصم امکان جلوگیری از رای دادن یا تغییر شمارش آرا را پیدا کرده باشد.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کردند که در سال ۲۰۱۶ روسیه در پس تلاش ها برای کمک انتخاباتی به دونالد ترامپ و شکست هیلاری کلینتون قرار داشت. روسیه این اتهام را رد کرده است.

کربز گفت: ما مواظب کلیه تلاش های بازیگران خارجی برای هدف گرفتن یا مختل کردن شمارش آرا و تایید نتایج نهایی هستیم. تیم ترامپ در چند ایالت شکایاتی را تسلیم دادگاه ها کرده است. رئیس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از پایان رای گیری مدعی شد «مردم آمریکا هدف کلاهبرداری هستند» اما شواهدی ارائه نکرد.

وضعیت آراء انتخابات ریاست جمهوری در ایالات باقی‎مانده

در جورجیا با ۱۶ رای الکترال، نتیجه شمارش ۹۸ درصد آرا حاکی از پیشتازی ترامپ از بایدن با نسبت آرای ۴۹.۶ درصد به ۴۹.۲ درصد است.

در ایالت نوادا با ۶ رای الکترال، ۷۵ درصد آرا شمرده شده و نتیجه حاکی از برتری بایدن با نسبت آرای ۴۹.۳ به ۴۸.۷ درصد است.

در کارولینای شمالی با ۱۵ رای الکترال و شمارش ۹۴ درصد از آرا، ترامپ با نسبت ۵۰.۱ در مقابل ۴۸.۷ درصد، از بایدن پیش است.

در پنسیلوانیا با ۲۰ رای الکترال، برتری ترامپ نسبت به بایدن، ۵۰.۷ درصد به ۴۸.۱ درصد است. در این ایالت، ۸۹ درصد آرا شمرده شده است.

در آلاسکا نیز با ۳ رای الکترال، ۵۰ درصد آرا شمرده شده و ترامپ در مقایسه با بایدن، از برتری ۶۲.۱ درصد در برابر ۳۳.۵ درصد برخوردار است.

آخرین آمار از وضعیت انتخابات کنگره آمریکا

شمارش آرای انتخابات مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تا این لحظه حاکی از پیشتازی دو رقمی حزب جمهوریخواه است. به این ترتیب که جمهموریخواهان ۴۸ کرسی و دموکرات‌ها، ۴۶ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

اما در مجلس نمایندگان، این نسبت به نفع حزب دموکرات تغییر می‌ کند. تا این لحظه، دموکرات‌ها ۲۰۴ کرسی و جمهوریخواهان ۱۹۰ کرسی این نهاد قانونگذاری را در اختیار گرفته‌اند.

گفتگوی تلفنی خشم آلود ترامپ با فرمانداران جمهوریخواه آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در حالی که تمام روز چهارشنبه با ابراز تردید آشکار نسبت به رویکرد قانونی که شخصاً به دستیاران خود دستور داده بود، آشکارا ابراز تردید می‌کرد؛ با خشم فراوان با فرمانداران جمهوریخواه آمریکا تلفنی گفتگو کرد.

در واقع، پس از آنکه شبکه خبری فاکس نیوز شامگاه چهارشنبه «جو بایدن» را نامزد پیروز در ایالت آریزونا خواند، ترامپ به دستیاران خود دستور داد تا تنظیم دادخواست‌ها برای بازشماری آرا را فوراً آغاز کنند.

اعتراضات پساانتخاباتی در آمریکا/ تجمع حامیان ترامپ در آریزونا و میشیگان

سایت آکسیوس در گزارشی به اعتراضات حامیان دونالد ترامپ رئیس‎جمهور آمریکا در شهرها و ایالات مختلف آمریکا پرداخته است. آنها با تجمع در مقابل یکی از مراکز اخذ رای در شهر «فینیکس» ایالت آریزونا، خواستار شمارش آرا شدند. این اعتراض بعد از آن صورت گرفت که ترامپ از بابت آنکه رسانه‌هایی چون فاکس نیوز و آسوشیتدپرس، جو بایدن رقیب دموکرات را فاتح این ایالت کلیدی با ۱۱ رای الکترال معرفی کردند؛ به خشم آمد.

شبکه سی بی اس هم در گزارشی از تجمع طرفداران مسلح ترامپ در مرکز رای‎گیری «ماری‌کوپا کانتی» ایالت آریزونا و حضور همزمان پلیس ضدشورش خبر می‌دهد حال آنکه ظاهراً مسئولین این حوزه حساس، حین شمارش باقی‎مانده آرا، مانع از حضور رسانه‌ها شده‌اند.

البته، در ایالت مینیاپلیس هم این طرفداران بایدن هستند که در اعتراض به ادعای ترامپ مبنی بر بروز تقلب از سوی حزب دموکرات به خیابان‌ها آمده‌اند.

در شهر «دنور» ایالت کلرادو، پلیس با طرفداران ترامپ درگیر شده و چند نفری هم بازداشت شده‌اند.

در شهر «فیلادلفیا» ایالت پنسیلوانیا نیز، طرفداران بایدن با شعار «تک تک آرا را بشمارید» به خیابان‌ها آمده‌اند.

در «دیترویت» ایالت میشیگان هم، همزمان با اعلام پیروزی بایدن، طرفداران ترامپ با شعار «شمارش آرا را متوقف کنید» به طرف مراکز اخذ رای هجوم بردند.

جو بایدن: ایمان خود را حفظ کنید؛ ما پیروز خواهیم شد

«جو بایدن» در رشته توئیت‌هایی که طی ساعات گذشته منتشر کرد، نوشت: «ریاست جمهوری، بالذات، یک نهاد حزبی نیست. بلکه شغل و مسئولیتی در کشور است که همه افراد را نمایندگی می‌کند و وظیفه و تکلیفی در خصوص محافظت از تمام مردم آمریکا را مطالبه می‌کند و این دقیقاً همان چیزی است که من انجام خواهم داد».

وی در یک توئیت دیگر نوشت: «آرای همه افراد باید شمرده شود. هیچکس دموکراسی ما را از ما نخواهد گرفت، نه حالا و نه هیچ وقت دیگر». وی افزود: «زمانی که این انتخابات به پایان برسد و ما آن را پشت سر بگذاریم، زمان آن می‌رسد آنچه را که همیشه به عنوان مردم آمریکا انجام داده‌ایم، انجام دهیم: لفاظی‌های تند و زننده کارزارهای انتخاباتی را پشت سر بگذاریم. برای پیشرفت، ما باید رفتار با مخالفان را به مثابه دشمن متوقف کنیم. ما دشمن نیستیم».

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنین در پیامی دیگر خواستار حفظ ایمان به روند کنونی و به یکدیگر شد و خاطرنشان کرد که «با همدیگر، در این انتخابات پیروز خواهیم شد».

بایدن همچنین با اشاره به همزمانی خروج رسمی دولت آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، دولت وی ظرف دقیقاً ۷۷ روز بار دیگر به این توافق می‌پیوندد.

وی همچنین در یک پیام توئیتری دیگر نوشت: «روشن است هنگامی که شمارش آرا تمام شود، باور داریم که برنده خواهیم شد. من مطمئنم که پیروز خواهیم شد. اما این پیروزی تنها متعلق به من نخواهد بود، این یک پیروزی برای تمام مردم آمریکا است».

بایدن همچنین نوشت: «نه دونالد ترامپ در مورد نتیجه این انتخابات تصمیم می‌گیرد و نه من. این مردم آمریکا هستند که تصمیم می‌گیرند. به همین دلیل بود که ما صندوق کارزار بایدن را راه اندازی کرده‌ایم- تا مطمئن شویم که تمام آرا شمرده می‌شوند».

بایدن در آخرین پیام توئیتری خود خطاب به هوادارانش نوشت: «ایمان خود را حفظ کنید. ما برنده خواهیم شد».

پلوسی: مردم آمریکا بایدن و هریس را انتخاب کردند

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به اعضای حزب دموکرات آمریکا نوشت: «مردم آمریکا پای صندوق‌های رأی انتخاب روشن خود را نشان دادند و در حال فرستادن جو بایدن و کاملاً هریس به کاخ سفید هستند… بایدن عصر چهارشنبه مطمئن بود که آرای الکترال لازم را کسب کرده است».

تازه‌ترین نتایج شمارش آرا در پنج ایالت آمریکا (منبع: پولیتیکو)

ایالت جورجیا (۱۶ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۴۹.۸ درصد؛ جو بایدن ۴۹ درصد (۹۸ درصد آرای شمارش شده)

ایالت کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۵۰.۱ درصد؛ جو بایدن ۴۸.۷ درصد (۹۴ درصد آرای شمارش شده)

ایالت پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۵۰.۸ درصد؛ جو بایدن ۴۸ درصد (۸۷ درصد آرای شمارش شده)

ایالت آلاسکا (۳ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۶۲.۱ درصد؛ جو بایدن ۳۳.۵ درصد (۵۰ درصد آرا ی شمارش شده)

نوادا (۶ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۴۸.۷ درصد؛ جو بایدن ۴۹.۳ درصد (۷۵ درصد آرای شمارش شده)

کمپین انتخاباتی ترامپ خواستار توقف روند شمارش آرا در ایالت جورجیا شد

یکی از مقامات کمپین انتخاباتی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد که این کمپین انتخاباتی در حال تنظیم دادخواستی برای توقف روند شمارش آرا در ایالت جورجیا است؛ هرچند که میزان موفقیت این دادخواست هنوز روشن نیست.

«جاستین کلارک» معاون کمپین انتخاباتی ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس جمهور ترامپ و تیم او در حال مبارزه به سود و صلاح کشور و حمایت از حاکمیت قانون هستند و قانون جورجیا کاملاً روشن است: برای شمارش قانونی آرا، آرای پستی باید تا ساعت ۷ بعدازظهر روز انتخابات دریافت شوند. این قانون حاکم است حتی پس از آنکه دموکراتها در ابتدای سال جاری برای تمدید ضرب الاجل و به تأخیر انداختن روز انتخابات به دادگاه شکایت کردند. رئیس جمهور ترامپ و جمهوری‌خواهان از قانون جورجیا حمایت می‌کنند و ما برنده شدیم».

کلارک در ادامه مدعی شد که «یک ناظر انتخاباتی جمهوریخواه در ایالت جورجیا شاهد بوده که ۵۳ رأی غیابی که دیرتر از موعد مقرر دریافت شده بود، به طور غیرقانونی به صندوق آرای غیابی در بخش چتهام ایالت جورجیا افزوده شد. ما به مقامات انتخاباتی دموکرات اجازه نخواهیم داد که با آرای دیرهنگام و غیرقانونی این انتخابات را از رئیس جمهور ترامپ بربایند».

بایدن: باور داریم که ما پیروز انتخابات هستیم

«جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عصر روز چهارشنبه در شهر «ویلمینگتون» ایالت دلاور؛ همان جایی که ماه آگوست نامزدی حزب متبوع خود را پذیرفت، خطاب به مردم آمریکا سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی گفت: «اینجا، مردم حکم می‌کنند. قدرت را نمی‌توان گرفت یا ادعا کرد. منشأ قدرت مردم هستند. و این اراده آنان است که تعیین می‌کند چه کسی رئیس جمهور ایالات متحده باشد و تنها اراده آنان [تعیین کننده خواهد بود]».

جو بایدن در ادامه افزود: «و اکنون پس از یک شب طولانی شمارش آرا، روشن است که ما در حال پیروزی در شمار کافی از ایالت‌ها جهت کسب ۲۷۰ رأی الکترال برای تصدی مقام ریاست جمهوری هستیم».

این نامزد دموکرات انتخابات آمریکا خاطرنشان کرد که «بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آمریکا، مردم بیشتری در این انتخابات رأی داده‌اند. بیش از ۱۵۰ میلیون نفر آرای خود را به صندوق انداختند. من فکر می‌کنم که این فوق العاده است». معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا در ادامه افزود که «من اینجا نیستم که اعلام پیروزی کنم، اما اینجا هستم تا بگویم زمانی که شمارش آرا تمام شد، باور داریم که ما پیروز خواهیم بود».

جو ‏‬ بایدن تنها ۶ رأی الکترال با کاخ سفید فاصله دارد

«جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در دو ایالت مهم و حساس آریزونا و میشیگان، توانست به ترتیب با کسب ۵۱ و ۴۹.۹ درصد آرا (در برابر ۴۷.۶ و ۴۸.۶ درصد آرای ترامپ) به پیروزی برسد و ۲۷ رأی الکترال این دو ایالت را از آن خود سازد.

بدین ترتیب، مجموع آرای الکترال جو بایدن به رقم ۲۶۴ رسید و وی برای راهیابی به کاخ سفید تنها ۶ رأی الکترال (۲۷۰ رأی) نیاز دارد.

تا لحظه انتشار این خبر، منابع خبری مختلف از جمله سی ان ان و آسوشیتدپرس مجموع آرای الکترال جو بایدن را به ترتیب ۲۵۳ و ۲۶۴ (در مقابل ۲۱۴ و ۲۱۳ رأی الکترال ترامپ) اعلام کرده‌اند.

برای مطالعه رویدادهای بیشتر انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اینجا مراجعه کنید.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها