زلزله ۲.۹ ریشتری باری دیگر اسفراین را لرزاند

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۰۵

بجنورد- زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۲.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) دقایقی قبل شهر اسفراین در خراسان شمالی را لرزاند.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۲.۹ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) صبح امروز شهر اسفراین در خراسان شمالی را لرزاند.

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۷ و ۴۰ دقیقه و ۵۷ ثانیه و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بوده است.

این برای دومین بار است که اسفراین طی روزهای اخیر با زلزله مواجه می‌شود.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل‌های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل‌ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می‌دهند موجب وقوع زمین لرزه‌های مخرب می‌شوند.

مهم‌ترین گسل‌های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می‌کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا ۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

بر اساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه‌ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0