شهرستان ها

زنان لرده نقش ویژه‌ای در شکست انگلیسی‌ها در استان بوشهر داشتند

بوشهر- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: زنان لرده عشایر دشتستان نقش ویژه‌ای در آخرین شکست انگلیسی‌ها در استان بوشهر داشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری عصر شنبه در دیدار با سران طوایف، ایل و تیره‌ها، نخبگان و معتمدین ایل بزرگ قشقایی با اشاره به نقش آفرینی عشایر در زمینه‌های مختلف اظهار داشت: ایل قشقایی ستاره پر فروغ عشایر ایران است.

وی با بیان اینکه قشقایی یک ایل با فرهنگ است خاطرنشان کرد: ایل قشقایی دارای روحیه و رویه مقاومت در مقابل استبداد و استعمار و یک جمعیت بسیار با غیرت در عرصه‌های گوناگون است.

امام جمعه بوشهر با تقدیر از تجلیل از خدمات و تلاش عشایر در عرصه‌های گوناگون انقلاب اسلامی تصریح کرد: زنان عشایر مظهر نجابت، بزرگی و پرورش‌دهنده انسان‌های بزرگ هستند.

آیت‌الله صفایی بوشهری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عشایر بیان کرد: برگزاری یادواره شهدای عشایر استان بوشهر اهمیت بسیار زیادی دارد و باید همه ظرفیت‌ها برای برگزاری باشکوه این یادواره بکارگیری شود.

وی با بیان اینکه عشایر در طول تاریخی همواره پیشگام و بسیجی بوده‌اند خاطرنشان کرد: در آخرین شکست انگلیسی‌ها در استان بوشهر زنان لرده عشایر دشتستان نقش ویژه‌ای داشتند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر تصریح کرد: تدوین و تهیه کتاب شهدا عشایر با توجه به نقش آنان در عرصه مبارزه با دشمنان در ۸ سال دفاع مقدس و عرصه‌های ضد استعماری و استکبارستیزی ضروری است.

وی بسیج عشایر را کانون خوبی برای جذب و طریق تعالی عشایر دانست و خاطر نشان کرد: عشایر در عرصه اقتصاد، امنیت، دفاع، فرهنگی، علم و فناوری با بصیرت و ولایت‌مدار نقش ویژه‌ای دارند که مجاهدت آنان در عرصه اقتصاد و هشت سال دفاع مقدس نشان از بزرگی آنان است.

صفایی بوشهری، با بیان اینکه عشایر در طول تاریخ نماد دیانت، نجابت، تلاش، خدمت، ضد استعمار و استکبارستیزی بوده است گفت: تاریخ درخشان عشایر نشان‌دهنده دینداری، ولایت‌مدار، استکبارستیزی و تلاش در عرصه خدمات به مردم جامعه است.

امام جمعه بوشهر، نام و بزرگی عشایر در تاریخ را مورد اشاره قرار داد و افزود: در جریان مبارزات ضد استعماری و نهضت مشروطه عشایر تلاش ارزشمندی داشته که در تاریخ ثبت است.

منبع خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا