شهرستان ها

زیرساخت‌های گردشگری یزد لَنگ می‌زند/چشم امید به اعتبار ۴۰میلیاردی

یزد- توجه به زیرساخت‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی یکی از اولویت‌ها برای رونق صنعت گردشگری در یزد به عنوان یکی از استان‌های دارای ظرفیت و آینده روشن است.

یزد – گروه استان‌ها: استان یزد در کنار استان‌های فارس و اصفهان، مثلث طلایی گردشگری را تشکیل داده و روند توسعه آن در این حوزه امری اجتناب‌ناپذیر است و لازمه این توسعه، ایجاد زیرساخت‌هایی است که این صنعت بر آن پایه گذاری می‌شود.

ایجاد مراکز اقامتی، تفریحی، خدماتی، تجاری، مراکز عرضه صنایع دستی، ایستگاه‌های معرفی بناهای تاریخی و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگران داخلی و خارجی در شهر جهانی فراهم است که یزد را به عنوان مقصد گردشگری و جاذبه‌های آن را به عنوان جاذبه هایی دیدنی انتخاب کرده اند.

این وظیفه شهر میزبان است که شرایط مناسبی را برای اقامت، ارائه خدمات و فراهم کردن فرصت و شرایط مناسب برای بهره گیری از ظرفیت های استان در حوزه های مختلف صنعت گردشگری فراهم آورد.

با توجه به اینکه روند توسعه استان یزد با فاصله گرفتن از صنایع بزرگ و آلاینده به سمت صنایع پاک و سبز از جمله صنعت گردشگری تغییر کرده و این صنعت مبنای توسعه استان انتخاب شده است، تقویت زیرساخت ها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از مطالبات جدی مسئولان استان در سفر اخیر هیات دولت به یزد، تخصیص اعتبار برای تقویت زیرساخت‌های بخش گردشگری بود که مورد توجه و تصویب قرار گرفت و ۴۰ میلیارد تومان اعتبار به این حوزه اختصاص یافت.

تخصیص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای تقویت زیرساخت‌ها

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این باره به خبرنگار مهر گفت: در سفر هیات دولت به استان یزد، ۴۰ میلیارد تومان برای تقویت زیرساخت‌های حوزه گردشگری و صنایع دستی اختصاص یافت تا نسبت به تکمیل هتل، مهمانسراها و بوم گردی ها، سایت های گردشگری، مجتمع های بین راهی، کمپ های کویرنوردی و … هزینه شود.

سیدعلیرضا سالارحسینی افزود: در حال حاضر ۵۸ هتل و مهمان پذیر، ۶۵ واحد بوم گردی، ۱۴ واحد پذیرایی و ۴۹ واحد تفریحی در استان در حال ساخت است که از این حیث یزد در صدر سرمایه گذاری کشور در حوزه گردشگری قرار گرفته و این اعتبار برای تامین زیرساخت ها، ایجاد و مناسب سازی مسیر دسترسی هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: نورپردازی بافت ها و اماکن تاریخی نیز قرار است از محل همین اعتبار انجام شود. البته در سال‌های گذشته نیز اقدامات خوبی هر چند با تخصیص اعتبارات محدود انجام شده اما جذب این اعتبار نقش پررنگی در افزایش نورپردازی‌های بافت تاریخی دارد.

ضرورت نگاه واقعی به گردشگری به عنوان یک صنعت

نماینده مردم یزد در مجلس نیز درباره ضرورت توسعه زیرساخت های بخش گردشگری به خبرنگار مهر گفت: اگر بخواهیم به گردشگری به عنوان یک صنعت نگاه کنیم، باید به تامین زیرساخت‌های آن به صورت جدی‌تری نگاه کنیم.

محمدصالح جوکار افزود: جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و میراثی بسیاری در استان وجود دارد که ظرفیتی برای رونق صنعت گردشگری است و نقش موثری در پیشبرد اهداف این صنعت دارد اما تا زمانی که زیرساخت ها مهیا نشود، این ظرفیت ها قابلیت بهره برداری ندارد.

وی تاکید کرد: بخش قابل توجهی از این زیرساخت‌ها را باید بخش خصوصی تامین کند که بیشتر مربوط به خدمات اقامتی از جمله ساخت هتل‌های چند ستاره است. کمبود در این حوزه زیاد است. استان نیازمند هتل‌های مدرن با ستاره‌های بالا است.

زیرساخت‌های گردشگری یزد لَنگ می‌زند/چشم امید به اعتبار ۴۰میلیاردی

نماینده مردم یزد در مجلس ادامه داد: البته ساخت چند هتل با این شرایط در استان کلید خورده که باید برای تکمیل آن حمایت‌های لازم صورت گیرد.

وی که عقیده دارد صنعت گردشگری بیش از تحریم از کرونا ضربه دیده است، درباره ضرورت حمایت از سرمایه گذاران صنعت گردشگری تاکید کرد: در شرایطی هستیم که صنعت گردشگری از محل کرونا آسیب زیادی دیده و سرمایه گذاران این بخش باید حمایت شوند.

جوکار ادامه داد: کرونا گردشگری خارجی را تعطیل و آمار گردشگران خارجی را کاهش داد اما با توجه به سند راهبردی با کشورهای چین و روسیه، سرمایه‌های خوبی وارد کشور می‌شود که مسئولان استان باید از این فرصت استفاده کنند تا در زمان پایان کرونا؛ دورنمای خوبی در این بخش داشته باشیم.

این نماینده مجلس، رونق صنعت گردشگری استان را مستلزم الزاماتی از جمله تدوین سند واقعی توسعه گردشگری و شناسایی فعالان این حوزه دانست و افزود: دانشگاه ها و استارتاپ ها هم می توانند در این حوزه ورود کرده و در رونق بازار صنعت گردشگری سهیم باشند.

اهتمام دولت به اتمام طرح‌های نیمه تمام صنعت گردشگری استان

نماینده مردم یزد در مجلس اعلام کرد: در سفر هیات دولت به استان یزد برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام از جمله در بخش صنعت گردشگری اعتباراتی در نظر گرفته شده که بر اساس میزان پیشرفت پروژه‌ها تخصیص خواهد یافت.

وی افزود: بخشی از تسهیلات برای ایجاد در قالب تسهیلات زیرساختی و بخش دیگر برای تامین گردش مالی واحدها پرداخت خواهد شد و هر دو این بخش‌ها باید برای حمایت از سرمایه گذاران صنعت گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

اما در این میان دبیر کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد عقیده دارد که سرمایه‌گذاری‌های بافت تاریخی یزد در راستای تحقق عدالت اجتماعی نبوده است.

زیرساخت‌های گردشگری یزد لَنگ می‌زند/چشم امید به اعتبار ۴۰میلیاردی

به گفته محمدمهدی شرافت، سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بافت تاریخی یزد هرچند توانسته باعث ایجاد ارزش‌افزوده شود اما این سودآوری در راستای تحقق عدالت اجتماعی نبوده و هیچ انتفاعی نصیب ساکنان این محلات نشده است.

کاملاً واضح است که زیرساخت های گردشگری خوبی در استان یزد به ویژه در قلب بافت تاریخی ایجاد شده اما به طور قطع تا زمانی که منافع این سرمایه گذاری‌ها نصیب مردم بافت تاریخی نشود، شاکله اصلی یعنی هویت و اصالت بافت که ساکنان آن هستند برای حمایت از این سرمایه گذاری‌ها پیش قدم نخواهند شد.

باید فرصتی فراهم کرد که ساکنان بافت تاریخی که قطعاً توانایی سرمایه گذاری در این بخش را ندارند، در سرمایه گذاری‌های صورت گرفته به صورت عادلانه در نقاط مختلف به کار گرفته شده و دستاوردهای اقتصادی تحول گردشگری استان سهیم شده و خود را مسئول بدانند و در راستای تقویت زیرساخت‌ها همکاری‌های لازم را داشته باشند.

خبرگزاری مهر

دکمه بازگشت به بالا