تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

ساخت سیلوی ۱۰۰ هزار تنی بندر شهید بهشتی آغاز شد

  • 14 آبان 1399 - 20:14

‌با حضور وزیر راه و شهرسازی، سیلوی ۱۰۰ هزار تنی غلات بندر شهید بهشتی با سرمایه گذاری قرارگاه خاتم کلنگ زنی شد.

به گزارش خبرنگار مهر محمد اسلامی امروز در مراسم کلنگ زنی احداث سیلوی ۱۰۰ هزار تنی غلات بندر شهید بهشتی چابهار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز نزدیک ۲ هزار میلیارد تومان پروژه بندری را یا بهره برداری کردیم یا شروع عملیات اجرایی آنها کلنگ زنی شد، گفت: بندر چابهار یکی از پیشران‌های توسعه منطقه و در حال حاضر ۱۱ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر چابهار است.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت تفاهم نامه‌هایی که با کشورهای همسایه داشتیم بندر چابهار اقدامات خوبی برای کیلی سازی و تجاری سازی انجام داده است. لذا از بندر چابهار در حال حاضر صادرات داریم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که دشمنان قسم خورده ایران با اقدامات تروریستی و با هدف متوقف کردن مردم این کشور اقدامات خود را انجام می‌دهند ولی این آرزو را به گور خواهند برد. نه تنها نیاز خود را برآورده خواهیم کرد بلکه یکی از بازیگران صنعت دریایی منطقه خواهیم شد.

اسلامی استقبال از سرمایه گذاری در حوزه دریایی را روزافزون عنوان و اظهار کرد: نمونه آن احداث سیلوی ۱۰۰ هزار تنی بندر شهید بهشتی است.

وزیر راه تصریح کرد: برای اولین بار است که در کشور توسعه فرابخشی انجام می‌شود و کل سواحل مکران را با استفاده از ظرفیت منطقه ایجاد می‌کنیم. بنادر جاسک و چابهار دو قطب طرح توسعه سواحل مکران خواهند بود.

وی گفت: ساخت خط آهن چابهار – زاهدان به عنوان طولانی‌ترین و پیچیده‌ترین محورهای ریلی کشور است که در حال ساخت است و سال آینده این پروژه را افتتاح خواهیم کرد.

وزیر راه در پاسخ به پرسشی درباره علت توقف ساخت شهر فرودگاهی چابهار خاطرنشان کرد: فرودگاه چابهار یکی از الزامات توسعه آن است که در طرح مصوب دیده شده است. ابهامی در ساخت آن ایجاد شد که در حال بررسی است. این موضوع در حوزه سازمان هواپیمایی کشوری و نهاد قضائی بررسی می‌شود.

اسلامی درباره بازدیدی که امروز از مناطق حاشیه‌ای شهر چابهار و رفع مشکل حاشیه نشینی این منطقه داشت، گفت: در سال ۹۸ با هماهنگی استانداری سیستان و بلوچستان طرح‌های مصوب برای رفع مشکل حاشیه نشینی این استان داشتیم که در پی آن شرکت بازآفرینی شهری در زابل و بنیاد مسکن در زاهدان مستقر شدند تا مشکل حاشیه نشینی این دو شهر را رفع کنند. قرار است همین اقدام برای چابهار نیز رخ دهد. به همین منظور هزار هکتار زمین در چابهار برای رفع مشکل حاشیه نشینی و اجرای طرح مناسب شهری تخصیص داده ایم. بحثی هم که درباره آلونک‌ها بود قرار است برای آنها مسکن ساخته شود و در این خانه‌ها مستقر شوند.

وزیر راه و شهرسازی درباره علت رسوب کالا در بنادر یادآور شد: با دستور رئیس جمهور و معاون اول وی کالاها باید با حداکثر سرعت ترخیص شود. صاحب کالا باید به گمرک مراجعه کرده و با بانک مرکزی مشکل ارزی خود را حل کنند که در حال حاضر این کار از حرکت و سرعت خوبی برخوردار شده است.

اسلامی درباره رفع مشکل نابسامانی کیفیت راههای مواصلاتی سیستان و بلوچستان گفت: با همکاری استانداری، هزار و ۳۰۰ درصد بودجه عمرانی استان در بخش زیرساخت‌های جاده‌ای ارتقا یافته و جای جای این استان یا کار اجرایی داریم یا مناقصه پروژه‌های جاده‌ای را آغاز کردیم. کریدور ساحلی شرق به غرب کشور نیز به طول هزار و ۶۰۰ کیلومتر در دست احداث است که هزار کیلومتر آن بهره برداری شده و ۶۰۰ کیلومتر نیز در دستور ساخت داریم ضمن اینکه امسال ۱۴۶ کیلومتر راه روستایی در سیستان و بلوچستان احداث شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها