سازمان‌ملل: طالبان و سران افغانستان به تاثیرات مخرب درگیری‌ها بر غیرنظامیان توجه کنند

  • 04 مرداد 1400 - 23:50


بر اساس گزارش سازمان ملل،‌ تلفات غیرنظامیان افغانستانی طی شش ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته و از طالبان و سران افغانستان خواسته به تاثیرات مخرب درگیری‌ها بر غیرنظامیان توجه کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ بر اساس گزارشی که سازمان ملل منتشر کرده، تعداد زنان و کودکانی که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ کشته یا مجروح شده‌اند از تمام شش ماه نخستی که سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ آمار آن را منتشر کرده،‌ بیشتر بوده است.

در این گزارش آمده است که در شش ماه نخست سال جاری تلفات غیرنظامیان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته است.

«دبوراه لیونز» نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان گفت: «من از طالبان و سران افغانستان می‌خواهم که به تاثیرات مخربی که درگیری‌ها بر غیرنظامیان دارند توجه کنند».

وی در این گزارش تاکید کرد: «این گزارش در صورتی که روند فزاینده خشونت‌ها در افغانستان کنترل نشود، هشدار واضحی درباره تعداد بی سابقه شهروندان عیرنظامیانی که کشته یا مجروح می‌شود، می‌دهد».

این گزارش افزایش قابل توجه تلفات غیرنظامیان افغانستانی را از ماه می و زمانی که نیروهای بین‌المللی تصمیم به خروج از افغانستان را گرفتند نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، طی شش ماه نخست سال ۲۰۲۱، دست کم هزار و ۶۵۹ غیرنظامی افغانستانی کشته شده و سه هزار و ۲۵۴ نفر نیز مجروح شده‌اند که ۴۷ درصد افزایش را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

زنان و کودکان تقریبا نیمی از تلفات غیرنظامیان را در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ تشکیل می‌دهد. طی این مدت ۴۶۸ کودک در خشونت‌های افغانستان کشته شده و ۱۲۱۴ نفر مجروح شدند که ۳۲ درصد از تلفات شش ماه نخست را تشکیل می‌دهند. همچنین طی شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۲۱۹ زن کشته شده و ۵۰۸ نفر نیز مجروح شدند که ۱۴ درصد از کل تلفات نیمه نخست سال جاری میلادی را تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که «فیلیپ جیرالدی» افسر اطلاعاتی سابق سازمان سیا و کارشناس مبارزه با تروریسم آمریکا معتقد است که آمریکا میلیاردها دلار را در جنگ افغانستان و عراق هدر داد در حالی که در این دو کشور به هیچ هدفی دست پیدا نکرد.

وی در مقاله‌ای در «بنیاد فرهنگ راهبردی» نوشت: «نه تنها جنگ در افغانستان و عراق، شرایط بد این کشورها را وخیم‌تر کرد بلکه واقعیت این است که هیچ کسی در واشنگتن قادر به اعلام پیروزی نیست».

این افسر سابق سیا اضافه کرد: «با وجود کشته شدن صدها هزار نفر و هزینه شدن میلیاردها دلار، “هیچ” حاصل شده است».

جیرالدی اضافه کرد: «هیچ شگفتی وجود ندارد که خروج از جنگی که ۲۰ سال در افغانستان به طول انجامید، به همان راحتی که پنتاگون و کاخ سفید ظاهرا برنامه‌ریزی کرده‌اند به پیش نمی‌رود».

وی گفت:‌«نیروهای آمریکایی از پایگاه اصلی خود در افغانستان، پایگاه هوایی بگرام، در نیمه‌های شب بدون اطلاع دادن به فرمانده افغانستانی که باید کنترل این پایگاه را در دست بگیرد، خارج شدند که این نحوه خروج باعث بروز آشفتگی در این پایگاه به دلیل هجوم سارقان برای سرقت تجهیزات باقی مانده شد».

کارشناس مبارزه با تروریسم آمریکا اضافه کرد:‌«در کل،‌ جنبش طالبان در افغانستان در حال دستیابی به پیروزی پس از پیروزی در مقابل نیروهای دولتی افغانستان بوده که تحت آموزش آمریکا و ناتو بوده‌اند».

وی به این نکته نیز اشاره کرد که ۱۸ هزار شهروند افغانستانی که با آمریکا همکاری می‌کرده‌اند درخواست خروج از این کشور را داده‌اند و این افراد قطعا خانواده‌های خود را نیز با خود خواهند آورد چون نگران هدف قرار گرفتن از سوی طالبان هستند.

انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0