تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

سایه سنگین افغانستان بر نشست ناتو

  • 24 خرداد 1400 - 11:29

بروکسل امروز دوشنبه میزبان نشست ناتو است؛ نشستی که مباحث مربوط به افغانستان مهمترین موضوع آن را تشکیل می دهد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در حالی که افغانستان هر روز صحنه رویدادهای خونین است سران کشورهای عضو ناتو امروز دوشنبه در بروکسل درباره وضعیت این کشور به بحث می پردازند.

بر اساس این گزارش، هیات آمریکا با حضور جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در این اجلاس حاضر می‌شود.

گزارش‌ها حاکی است در جریان اجلاس سران ناتو که از روز دوشنبه ۲۴ خرداد شروع می‌شود، دو موضوع مهم در جریان این گفتگوها مطرح و بررسی خواهد شد. مسئله افغانستان از این رو که با توجه به خروج نیروهای نظامی آمریکایی نیازمند حمایت‌ها برای صلح و ثبات است. دیگر مسئله مهم حمایت از اوکراین است به ویژه که روابط کی‌یف و مسکو در مورد تحرکات نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، شاهد برخی تنش‌ها است.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد لوید آستین وزیر دفاع این کشور امروز راهی سفر به مقصد ناتو برای همراهی با رئیس جمهوری آمریکا می‌شود.

بر اساس بیانیه پنتاگون، رئیس جمهور آمریکا در مورد تعهد واشنگتن به ناتو، امنیت دو سوی اقیانوس اطلس و همچنین دفاع مشترک، تاکید خواهد کرد.

طبق اعلام پنتاگون، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه این هفته به واشنگتن بازگشته و با شماری از رهبران دفاعی ناتو در مورد اینکه چگونه این اتحاد می‌تواند به بهترین شکل برای مقابله با محیط امنیتی منطقه‌ای و جهانی و در دوران رقابت استراتژیک انطباق پیدا کند، گفتگو خواهد کرد.

آمریکا در اندیشه بازگشت به افغانستان

در چنین شرایطی در حالی که طالبان بر لزوم خروج همه نظامیان خارجی از افغانستان تاکید دارد، معاون پنتاگون در کنگره از آمادگی نیروهای آمریکایی برای بازگشت به افغانستان در پی پیشروی نیروهای طالبان و احتمال سازماندهی دوباره القاعده خبر داد.

«رونالد مولتری» گفته است که امکان دارد القاعده باردیگر ظاهر شده و به آمریکا حمله کند و به همین دلیل سازمان‌های اطلاعاتی این کشور فعالیت گروه‌های ترویستی و القاعده را زیر نظر دارند.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هم بتازگی گفته است که فرودگاه کابل و زیرساخت‌های حیاتی دیگر در افغانستان، برای جامعه جهانی مهم است.

وی در یک نشست خبری در بروکسل تأکید کرده است که این زیر ساخت‌ها برای ادامه حضور دیپلماتیک تمامی کشورها در افغانستان و نیز برای انتقال کمک‌های توسعه‌ای اهمیت دارد.

دبیرکل ناتو خاطرنشان کرد که ما با اعضای ناتو درباره حفاظت از زیرساخت‌های مهم مانند فرودگاه کابل کار می کنیم.

به گفته وی، ناتو از این کار حمایت خواهد کرد و اکنون این را بررسی می کنیم که ناتو چگونه می تواند بخشی از این تلاش‌ها باشد.

«وال استریت ژورنال» نیز در گزارشی نوشت که رئیس جمهور آمریکا با همتای ترکیه ای خود در باره تأمین امنیت فرودگاه کابل توسط ترکیه دیدار و گفتگو می کند.

خبرگزاری مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها