تاریخ : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 27 رمضان 1442 Saturday, 8 May , 2021

سرامیک آینده درخشانی دارد/ تاکید بر برگزاری بینال‌های هنری

  • 11 آبان 1399 - 11:21

مدیرکل هنرهای تجسمی تاکید کرد دوسالانه ملی سرامیک پایان راه نیست بلکه آغاز راهی است تا بینال‌های هنری و بینال‌های هنرهای تجسمی در کشور شکل بگیرد و احیا شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک عصر شنبه ۱۰ آبان با رعایت پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و هیربد همت آزاد دبیر این دوسالانه برگزار شد.

سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران در فضای مجازی درباره این دوسالانه گفت: سفال و سرامیک ریشه در فرهنگ و تاریخ ما دارد که از مردمان کوچه بازار تا هنرمندان عارف و آگاه به آن دل مشغول بوده‌اند. تنوع بازمانده از گذشته آثار متعدد رنگین و ارزشمند از آثار کاربردی که در خانه‌ها یافت می شده تا آثار زینت بخش اماکن مقدس بوده که گستره فراگیر هنر سفال و سرامیک را در زندگی جاری ایران نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: نمایشگاه سفال و سرامیک که بعد از ۹ سال وقفه، کار خودش را مجدداً آغاز کرده است به وضوح نشان می‌دهد که ایران امروز در حوزه هنرمندان به عنوان منابع انسانی هنر و به خصوص هنرمندان جوان کشور توانمند و سرمایه‌داری است.

حسینی با اشاره به رویکرد این دوره دوسالانه ملی سرامیک، یادآور شد: هنرمندانی که با شناخت سنت‌ها و ارزش‌هایی که در هنر کاربردی گذشته و هنرهای تزئینی برآمده از سفال و سرامیک با معانی که دغدغه امروز آنهاست، توانسته‌اند آثاری بی آفرینند که می‌تواند مثال زدنی باشد و نشان هنده آینده بسیار درخشانی است که ما می‌توانیم در این عرصه هنری داشته باشیم.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: اگر میراث گذشته با توان امروز را در کنار هم قرار دهیم خواهیم دید که سفال و سرامیک هم از منظر کاربردی و هم از منظر هنری باید در کانون توجه قرار بگیرد و آثار درخشانی در این هنر پدید آید که هم زندگی امروزی ما را با کاربردش زیبا و رنگین کند و هم می‌تواند معرف فرهنگ و هنر و تاریخ ما در جهان باشد.

«بینال سرامیک»؛ آغاز راهی برای برپایی دیگر بینال‌های هنرهای تجسمی

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی نیز در این مراسم که به صورت مجازی برای عموم برگزار شد، با اشاره به عنوان «خودکاوی» در یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران و ابراز خوشحالی برای افتتاح این دوسالانه پس از ۹ سال، گفت: هیربد همت آزاد و انجمن سفال و سرامیک، تلاش‌های یک ساله برای برپایی این دوسالانه داشتند که از آنها تشکر می‌کنم.

وی بیان کرد: علاوه بر این خوشحالی، غمی هم وجودمان را فراگرفته که نمی‌توانیم در روز افتتاحیه میزبان هزاران نفر در نمایشگاه دوسالانه باشیم و علاقمندان شاهد زحمت دوستان هنرمند باشند. البته در روزهای آتی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امیدواریم بتوانیم با طولانی‌تر کردن زمان نمایشگاه و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، شاهد حضور علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه باشیم.

مدیرکل هنرهای تجسمی تاکید کرد: این پایان راه نیست، آغاز راهی است که همه ما تلاش می‌کنیم بینال‌های هنری و بینال‌های هنرهای تجسمی یعنی تخصصی‌ترین بخش هنر در کشور شکل بگیرد و مجدداً احیا شود و امیدواریم در روزهای آینده شاهد برپایی بینال‌های مجسمه و نقاشی خواهیم بود.

«دوسالانه سرامیک» نمایشی از بلوغ یک رسانه و بالندگی هنرمندان است

هیربد همت آزاد دبیر یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران نیز در سخنانی با اشاره به شکل‌گیری این دوسالانه در شرایط سخت اقتصادی و مشکلات اجتماعی ناشی از تحریم‌ها و بیماری کرونا، گفت: برگزاری دوسالانه ملی سرامیک در چنین شرایطی امری غیرمنطقی جلوه می‌کرد اما آن چیزی که انجمن هنرمندان سفالگر ایران و کارگروه اجرایی دوسالانه را مصمم کرد که حتماً این دوسالانه را در زمان مقرر خودش برگزار کنند، کارکرد اجتماعی دوسالانه بود که فراتر از کارکردهای هنری آن بود.

وی تاکید کرد: ایجاد فضای شور، امید و نشاط در میان هنرمندان و مخاطبان‌شان، مهمترین دستاورد این دوسالانه است که جز با همدلی و همراهی هنرمندان و مدیران میسر نمی‌شد. امیدواریم بتوانیم در شرایط بهتر و سفیدتر، نقد و تحلیلی از دستاوردهای این دوسالانه را شاهد باشیم.

همت آزاد در پایان گفت: تصور من این است که یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران، نمایشی از بلوغ یک رسانه و بالندگی هنرمندان آن است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها