تاریخ : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021

سعد الحریری: یک رگ من عراقی است، به وقت ضرورت سرسخت هستم

  • 06 آبان 1399 - 16:01


نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان با اشاره به اینکه قصد انصراف ندارد گفت: نیمی از من عراقی است، به وقت ضرورت سرسخت هستم.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک روزنامه لبنانی اظهارات اختصاصی «سعد الحریری» نخست‌وزیر مکلف لبنان درباره فضای تشکیل دولت آتی و نیمه عراقی او منتشر کرد.

روزنامه لبنانی «الجمهوریه» نوشت: گفته می‌شود که الحریری به کسانی که انتصاب او به نخست‌وزیری را تبریک می‌گویند، گفته است که فضای مثبتی میان او و رئیس‌جمهور وجود دارد و اگر اهداف و نیت‌های احزاب، حقیقتا خالصانه و همان‌گونه که در ظاهر است، باشد، می‌توان به زودی دولت را حتی طی یک هفته تشکیل داد. زیرا وضعیت  کنونی کشور، تحمل تاخیر در تشکیل دولت را ندارد.

وی تصریح کرد: از گفت‌وگو استقبال می‌کنم و هرچیزی را می‌توان مورد گفت‌وگو و توافق قرار داد اما آنچه که برای من مهم و ثابت است،  ابتکار فرانسه است که باید همچنان محور و اساس باشد.

 الحریری تاکید کرد که فاکتور انحصاری تخصص برای انتخاب وزرا کافی نیست بلکه باید در کنار تخصص، تجربه نیز وجود داشته باشد زیرا داشتن مدرک و گواهینامه بدون تجربه و به تنهایی به معنای شایستگی نیست و تجربه دولت اخیر بزرگترین گواه این امر است که تخصص به تنهایی کفایت نمی‌کند.

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان در پاسخ به این سوال که آیا در صورت مواجه شدن با موانع در مسیر تشکیل دولت، انصراف خواهد داد، گفت که قصد انصراف ندارد.

وی افزود: انصراف نمی‌دهم. معروف است که من عراقی هستم، زیرا مادرم اصالتا عراقی است. بنابراین من به وقت ضرورت سرسخت و یک دنده هستم.

سعد الحریری رئیس جریان المستقبل لبنان ، اول آبان‌ماه جاری، پس از اینکه به عنوان نامزد نخست وزیری کشورش منصوب شد تاکید کرد که به دنبال تشکیل دولتی شامل افراد متخصص غیر حزبی است که وظیفه آن اصلاحات اقتصادی، مالی و ارادی وارد شده در طرح فرانسه برای لبنان است و فراکسیون‌های اصلی در پارلمان قول حمایت از دولت برای اجرای آن را داده‌اند.

دولت حسان دیاب در پی انفجار چهارم آگوست در بندر بیروت استعفا کرد و «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان در دهم شهریور و با کسب نود رأی در رایزنی‌های پارلمانی میان احزاب سیاسی مأمور به تشکیل کابینه جدید لبنان شد اما وی نیز پس از به نتیجه نرسیدن در این باره، استعفای خود را اعلام کرد.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها