تاریخ : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 28 رمضان 1442 Sunday, 9 May , 2021

سفر بلینکن به افغانستان/ غنی: توانایی دفاع از کشورمان را داریم

  • 26 فروردین 1400 - 17:46

وزیر خارجه آمریکا بعداز ظهر امروز در سفری اعلام نشده وارد افغانستان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسپوتنیک در خبری فوری از ورود «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، به افغانستان خبر داد.

به نوشته اسپوتنیک، بلینکن به محض ورود به کابل برای دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، به ارگ (کاخ ریاست جمهوری) رفته است.

در دیدار بلینکن و اشرف غنی، مسئله خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان و نیز مباحث مربوط به آینده افغانستان، روند صلح و نشست استانبول مورد بررسی قرار گرفت.

بلینکن در دیدار محمداشرف غنی رئیس جموری افغانستان گفت که آمریکا حمایت‌های دیپلماتیک خویش  از افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور را ادامه می دهد و تلاش های خود را بخاطر تسهیل روند صلح افغانستان، تداوم خواهد داد. 

در این دیدار که در کاخ ریاست جمهوری افغانستان انجام شد اشرف غنی از کمک و همکاری آمریکا طی دو دهه گذشته به دولت و مردم افغانستان قدردانی کرد.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به توانایی های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان  گفت که نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی ما نشان دادند که به تنهایی قابلیت دفاع سرزمین و کشور خود را دارند و مردم افغانستان پشتیبان نیروهای امنیتی و دفاعی خود هستند.

اشرف غنی گفت: اکنون که آمریکا قصد خروج نیروهای خود را از افغانستان دارند، ضرورت به یک بحث واضح در خصوص آغاز فصل جدید همکاری‌ها بر محور احترام متقابل و منافع مشترک میان دو کشور، وجود دارد.

این سفر در پی اعلام روز گذشته جو بایدن در خصوص خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان انجام شده است.

شب گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود که وقت آن است که طولانی‌ترین جنگ آمریکا در افغانستان را به اتمام برسانیم.

جو بایدن در ادامه ادعا کرد: آمریکا دیگر در عملیات‌های نظامی افغانستان شرکت نخواهد کرد؛ ولی به انجام امور دیپلماتیک و بشردوستانه و کمک به دولت این کشور ادامه خواهد داد.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله کردند؛ اما پس از دو دهه اشغالگری و تجاوز نتیجه‌ای جز افزایش ناامنی و خشونت در این کشور بر جای نمانده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها