تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

سفر وزیر خارجه آمریکا به کابل؛ بلینکن با اشرف غنی دیدار کرد

  • 26 فروردین 1400 - 18:26


وزیر خارجه آمریکا در سفری غیرمنتظره به کابل آمد و با اشرف غنی دیدار و گفت‌وگو کرد.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «آنتونی بلنکین»، وزیر خارجه آمریکا که به کابل آمده‌است، با رییس‌جمهور افغانستان دیدار کرد.

بلنکین در این دیدار گفته‌ است که خروج نیروهای آمریکا از افغانستان «به‌معنی تضعیف مناسبات استراتژیک میان دو کشور نخواهد بود و ایالات متحدۀ آمریکا به تعهدات خویش با دولت و مردم افغانستان پایبند است.»

این سفر در حالی امروز صورت گرفت که شب گذشته جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا، گفته است که روند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، از اول می آغاز و تا یازدهم سپتامبر تکمیل خواهد شد.

جو بایدن چهارشنبه شب با اشاره به این که چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده است که مسئولیت حضور نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را بر عهده دارد، گفت این مسئولیت را به رییس جمهور پنجم واگذار نخواهد کرد. وی گفت : «هدف اول ما این است که مطمئن شویم از افغانستان به عنوان پایگاه برای حمله به آمریکا استفاده نخواهد شد و ما به آن هدف دست یافتیم.»

پیشتر یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه شروع خواهد شد و هدف آن است که تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ۱۴۰۰) سال جاری (در بیستمین سالگرد حمله آمریکا به افغانستان) تمامی نیروهای آمریکایی از افغاستان خارج شده باشند.

در واکنش به این اقدام آمریکا، امروز پنجشنبه ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، اعلام کرد که دولت این کشور به تصمیم اخیر جو بایدن، در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا ماه سپتامبر سال جاری احترام می‌گذارد و در راستای انجام این روند، همکاری خواهد کرد.

بر اساس اعلام ارگ، آمده است که از زمان توافق ایالات متحده و طالبان در ماه فوریه سال ۲۰۲۰، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکثر عملیات نظامی را به‌صورت مستقل انجام داده‌اند و آنها توانایی دفاع از کشورشان در برابر تهدیدات فعلی را دارند.

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها