سفیر ایران در یونان: حق پاسخ به ترور شهید فخری زاده محفوظ است

  • 14 آذر 1399 - 19:19


سفیر ایران در یونان ضمن اعلام رژیم صهیونیستی به عنوان متهم اصلی ترور اخیر یک دانشمند ایرانی گفت، ایران حق پاسخ به این جنایت را محفوظ می‌داند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «احمد نادری» سفیر ایران در آتن روز جمعه گفت، حق ایران برای گرفتن انتقام از عاملان و حامیان ترور شهید «محسن فخری زاده» دانشمند ایرانی حوزه‌های دفاعی و هسته‌ای محفوظ است.

به نوشته روزنامه «گریک سیتی تایمز»، نادری در مصاحبه‌ای گفت، علی‌رغم آنچه این روزها در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود، ایران از توافق هسته‌ای خارج نشده و به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

این دیپلمات ایرانی افزود: «ایران حق خود را برای پاسخ به جنایات اسرائیل و به ویژه ترور دانشمند برجسته ایرانی محسن فخری زاده، محفوط می‌داند».

نادری در ادامه گفت: «ایران از جامعه جهانی و به‌ویژه کشورهایی که ادعا می‌کنند مدافع قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و دموکراسی هستند اما تا کنون در قبال این جنایت بزرگ ساکت مانده‌اند، درخواست دارد عواقب چنین اقدام موحشی را برای صلح و امنیت بین‌المللی در نظر داشته باشند».

او در این باره گفت: «تروریسم چالشی جدی برای جامعه جهانی محسوب می‌شود و بنابراین طبق قوانین بین‌المللی تمام کشورها باید تعهدات خود درخصوص مبارزه با تروریسم را از طریق محکوم کردن این عمل غیرانسانی به قوی‌ترین شکل ممکن، اجرا کنند».

نادری افزود: «رویکرد دوگانه در مبارزه با تروریسم به شکست تلاش جهانی برای تقابل با آن منجر شده و نهایتاً فضای بیشتری برای توسعه و رشد آن ایجاد می‌کند».

وی تأکید کرد: «در حال حاضر و بر اساس تمام اطلاعات موجود، رژیم صهیونیستی در انجام این قتل متهم است. ممکن است کشورهای دیگری در منطقه هم در این جنایت دخیل باشند. اگر این اتهام ثابت شود حق پاسخ محفوظ است».

این دیپلمات ایران در ادامه گفت: «شهید فخری زاده به همراه یک تیم علمی بر روی ساخت دستگاه تشخیص بیماری کووید-۱۹ و تهیه واکسن آن تمرکز داشت. این فقدان موجب نخواهد شد برنامه‌های علمی ایران خاتمه یابد بلکه موجب می‌شود به طور قوی‌تری دنبال شوند».

نادری گفت: «این ترور تصادفی نبود بلکه اندکی پیش از رسیدن جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا رخ داد. بایدن فردی که در مذاکرات ایران و آمریکا در دولت باراک اوباما نقش داشت به عنوان وزیر امور خارجه برگزیده است. فکر می‌کنید اسرائیل عجله دارد که چیزی عایدش شود؟ آیا قصد دارد به رئیس جمهور جدید آمریکا پیامی برساند؟ آیا حتی به دنبال جنگ با ایران است؟»

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره تلاش سعودی‌ها برای گنجاندن مسئله یمن در برجام گفت: «اعتقاد ما این است که مسئله یمن به مردم این کشور مربوط است و اگر راه حل آن باید از طریق گفت‌وگوهای داخل یمن یافت شود. مسائل خاورمیانه و خلیج فارس تنها از طریق گفت‌وگو، مشارکت، مصالحه و همکاری میان کشورها قابل حل هستند. بارها به کشورهای عربی گوشزد کرده‌ایم که در دام توطئه‌های تفرقه‌آمیز اسرائیل نیفتند. رژیم صهیونیستی شریک قابل اتکایی برای کشورهای اسلامی نیست».

شهید محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته هسته‌ای ایران و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع بعدازظهر روز جمعه هفتم آذر ماه در اقدامی تروریستی در منطقه آبسرد در شمال استان تهران به شهادت رسید.

پیشتر، روزنامه «نیویورک تایمز» به نقل از سه منبع اطلاعاتی گزارش داده بود که رژیم صهیونیستی در پشت عملیات ترور شهید فخری‌زاده قرار دارد.

شبکه «سی‌ان‌ان» نیز‌ به نقل از یک مقام آمریکایی به‌تازگی گزارش داد که رژیم صهیونیستی پشت عملیات ترور دانشمند برجسته هسته‌ای ایران قرار دارد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0