تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

سناتور ارشد جمهوریخواه: خروج از غرب آسیا یادآور شکست ویتنام است

  • 27 آبان 1399 - 9:13

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا می‌گوید تصمیم شتابزده ترامپ مبنی بر خروج از عراق و افغانستان، یادآور شکست شرم‌آور نظامیان آمریکایی در ویتنام است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هیل، شتابزدگی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خروج نظامیان این کشور از غرب آسیا آن هم به این امید که نام خود را در تاریخ به عنوان فردی ثبت کند که به بلندترین جنگ‌های خارجی واشنگتن پایان داده، حتی طرفداران جمهوریخواه وی در مجلس سنا را نیز آشفته کرده است.

درحالی که رسانه‌ها از تصمیم احتمالی ترامپ برای کاهش نظامیان به رقم دو هزار و ۵۰۰ نفر برای هر یک از کشورهای عراق و افغانستان تا ۱۵ ژانویه (۵ روز قبل از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور آتی آمریکا) خبر می‌دهند؛ «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنای آمریکا، در پیامی هشدارآمیز مدعی شد که تبعات خروج زودهنگام نظامیان این کشور از غرب آسیا می‌تواند به مراتب بدتر از خروج آنها از عراق در سال ۲۰۱۱ تحت فرمان باراک اوبامای دموکرات باشد.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: این اقدام می‌تواند یادآور خروج تحقیرآمیز آمریکا از «سایگون» ویتنام در سال ۱۹۷۵ و به منزله رها کردن شرکای افغان‌مان باشد و طالبان را جسورتر کند.

در حال حاضر حدود چهار هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان و حدود سه هزار نفر از آنها نیز در عراق حضور دارند. در نتیجه، بیشترین کاهش نیروها برای افغانستان خواهد بود.

گفته می‌شود که مارک اسپر وزیر دفاع سابق آمریکا نیز به دلیل هشدار درباره تبعات خروج ناگهانی از افغانستان، از سوی ترامپ اخراج شد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها