سیدافقهی| بایدن هم باید پشت در مذاکره بماند چه برسد به سعودی‌ها

  • 17 آذر 1399 - 14:07


تحلیلگر مسائل غرب آسیا درباره اظهارات اخیر مقامات سعودی درباره برنامه هسته‌ای ایران و برجام گفت: مگر آقای ظریف نگفت که این توافق علیه کشورهای همسایه نیست؟ مگر آقای روحانی طرح صلح هرمز را مطرح نکرد؟ شما چرا ترسیدید پای میز مذاکره بیایید. الان می‌خواهید پشت سر آمریکا پنهان شوید و آن را تحریک کنید که چنین و چنان کند.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان سعودی در اظهاراتی مدعی شد، ریاض با بازگشت آمریکا به برجام مشکلی ندارد، اما باید عوامل نگرانی در این خصوص برطرف شود که در مقدمه آن ضرورت ممنوعیت دائمی غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران است. 

فرحان همچنین گفت که مسئله بازرسی از تأسیسات ایرانی نیز باید حل شود «زیرا سایت‌های نظامی مخفی وجود دارد که محدودیت‌هایی برای بازرسان اعمال می‌شود.» 

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین پیش از این از آمریکا خواسته بود تا در هر توافق احتمالی با ایران، با کشورهای عربی خلیج فارس، مشورت شود.

* جو بایدن، وارث میراث سنگین و زشت از اوباما و ترامپ

در همین زمینه «سیدهادی سیدافقهی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره اظهارات مقامات سعودی به ویژه وزیر خارجه این کشور، گفت: چند مطلب باید روشن شود که چرا عربستان سعودی بحث شرکت در گفت‌وگوهای هسته‌ای احتمالی آینده را مطرح می‌کند.

وی با بیان اینکه هنوز جمهوری اسلامی ایران به خود آقای جو بایدن راه نداده است، چه برسد به کشورهایی مثل عربستان و امارات، خاطرنشان کرد: الان خیلی مانده که ایران به بایدن پاسخ مثبت بدهد. جو بایدن وارث میراث سنگین و زشتی از اوباما و ترامپ است.

* قولی که اوباما داد و عملی نکرد

سیدافقهی در توضیح علت اینکه از اوباما نام برده است، گفت: چون اوباما بود که برای مقام معظم رهبری نامه نوشت و قول داد مشکل هسته‌ای حل و تحریم‌ها برداشته می‌شود و ایران حق دارد از فناوری هسته‌ای برای اغراض صلح آمیز بهره‌مند شود.

این کارشناس توضیح داد: این قولی بود که اوباما به ما داد و براساس همین مسئله و طرح موضوع اوباما بود که مقام معظم رهبری اجازه دادند یک هیأت مذاکره کننده تشکیل شود و حجم صداقت آمریکایی‌ها را سنجش کنند، ولی متاسفانه رفوزه شدند و تمام پیش بینی‌ها و توقعات مقام معظم رهبری درست از آب درآمد.

وی با اشاره به حصول برجام بعد از دو سال مذاکره، عنوان کرد: مدت‌ها بعد از امضای برجام، اوباما هنوز در کاخ سفید بود و ایران تمام تعهداتش را به سرعت اجرا کرد. البته این خلاف احتیاط و خلاف تدبیر و حکمت فردی بود که ادعا می‌کند ۲۲ سال در کار سیاسی و امنیتی درگیر بوده است. مقام معظم رهبری فرمودند که همه تعهداتتان را یک جا اجرا نکنید، گام به گام تعهداتتان را بردارید، ببینید آنها چه عکس العملی نشان می‌دهند و اینکه آیا پاسخ مثبت خواهند داد و تحریم‌ها را لغو می‌کنند و یا بخشی از تحریم‌ها را حذف خواهند کرد.

سیدافقهی ادامه داد: اوباما برای ما کاری نکرد، پس اوباما بدهکار است و جو بایدن هم معاون اوباما بود و اینجا جو بایدن باید کوتاهی‌ها و فرار اوباما از مسئولیتش و بداخلاقی و بدقولی رئیس جمهور سابق آمریکا را جبران کند.

*بدهی سنگین‌تری که بایدن باید بپردازد

وی در ادامه عنوان کرد: بدهی سنگین‌تری که جو بایدن باید بپردازد، تحریم‌های جنون آمیز، غیرمنطقی و دیوانه‌وار ترامپ قمارباز است که دارد به زباله‌دان تاریخ می‌افتد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با ذکر این نکته که اظهارات بایدن از فراز و فرودهای زیادی برخوردار بود، یادآور شد:  پیشدستی رندانه‌ای که بایدن گرفته این است که می‌گوید اگر بخواهیم به میز مذاکره و برجام برگردیم، دو سه مطلب دیگر را هم باید در پرونده برجام جدید توسعه دهیم، بحث موشک‌های بالستیک، حضور ایران در منطقه و همچنین بحث حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه‌‌های مقاومت اسلامی.

این کارشناس مسائل منطقه با ذکر این نکته که جو بایدن باید این بدهی‌ها را بپردازد، خاطرنشان کرد: این در حالی است که او به جای اینکه این بدهی‌ها را بپردازد، می‌خواهد جمهوری اسلامی ایران را بدهکار کند. در حالی که خودش را بدهکار می‌کند. چون ما در هیچ کدام از مذاکرات و در هیچ جای برجام حتی یک جمله و کلمه راجع به مسائل موشک‌های بالستیک و نفوذ استراتژیک و حمایت از گروه‌های آزادیبخش نکردیم.

* زبان درازی‌های اروپا/ نردبان توقعاتشان را بشکنیم

وی بیان کرد: آنها به چه حقی پیشدستی می‌کنند و هم خودشان و هم شرکای اروپایی آنها زبان درازی می‌کنند؟ تا جایی که آقای هایکو ماس وزیر خارجه آلمان با کمال وقاحت می‌گوید که اگر بخواهیم به برجام برگردیم، باید این دفعه دو سه پرونده دیگر شامل موشک، نفوذ و حمایت از محور مقاومت را روی میز مذاکرات بگذاریم.

سیدافقهی ادامه داد: یواش یواش نیت اصلی آنها رسوا می‌شود که واقعا بحث برجام یک دام بود و تعجب می‌کنم مسئولان ما که مسئول پرونده هسته‌ای بودند، چطور متوجه این دام نشدند و زیر این همه تعهد رفتند؟ ولی هیچ چیز نه از آمریکایی‌ها و نه از اروپایی‌ها گرفتند. تازه الان هم علیرغم اینکه برای ما شاخ و شانه می‌کشند و وقاحت را به منتهای مراتب خود می‌رسانند، باز هم نردبان توقعات آنها بالاتر و بالاتر می‌رود. باید این نردبان را شکست که آنها دیگر جرأت نکنند برای ما شاخ و شانه بکشند. 

وی گفت: نردبان توقعات اینها باید بشکند و اینها از این خوش خیالی و بلند پروازی و خواب خوش بیدار بشوند و بفهمند با چه کسی صحبت می‌کنند. 

* امکان ندارد نه مقام معظم رهبری و نه ملت ایران تن به این دام‌های زشت و پر ضرر بدهند

سیدافقهی با اشاره به خروج ترامپ از برجام بیان کرد: بعد از پاره کردن برجام توسط ترامپ مگر اروپایی‌ها و سه کشور اروپایی ۱۱ وعده و تعهد را به ما ندادند؟ کجاست آن وعده‌هایشان؟ حتی از ایران خواهش کردند که از برجام خارج نشود و هیچ کدام از بندهای برجام را تعلیق نکند و در عوض خسارت خروج آمریکا از برجام را می‌پردازند، ولی هیچ کاری نکردند و همه اینها دروغ بود.

این تحلیلگر مسائل منطقه گفت: با این فرهنگ دروغ پردازی و بلند پروازی امکان ندارد ملت ایران زیر بار برود. حالا هر چقدر مسئولان ما در داخل گوشه چشمی به این دزدها و قماربازها دارند، امکان ندارد نه مقام معظم رهبری و نه ملت ایران تن به این دام‌های زشت و پر ضرر بدهند.

وی ادامه داد: حالا وقتی ما جو بایدن را هنوز راه ندادیم، عربستان حرفش چیست؟ 

* پرونده هسته‌ای ایران به عربستان چه ربطی دارد؟

سیدافقهی خطاب به عربستان گفت: شما کجای این قضیه قرار می‌گیرید؟ پرونده هسته‌ای ایران به شما چه مربوط است؟  شما ده‌ها قرارداد را با آمریکایی‌ها و حتی با اسرائیلی‌ها می‌بندید وقتی ایران اعتراض و محکوم می‌کند، شما می‌گویید ایران نباید در امور ما دخالت کند.

این کارشناس با بیان اینکه این‌ها فرار به جلو می‌کنند و می‌خواهند ایران را بدهکار کنند، اظهار داشت: آنها می‌خواهند بگویند ایران ما را به گفت‌وگوی هسته‌ای دعوت نکرد، پس ما با ایران رابطه برقرار نمی‌کنیم و آقای جو بایدن شما هم بی زحمت با ایرانی‌ها که مذاکره می‌کنی، ما از موشک‌های بالستیک ایران می‌ترسیم، بی زحمت این موشک‌ها را بخوابان، ما از نفوذ ایران در منطقه می‌ترسیم شما بی زحمت این نفوذ را جمع کن.

*مگر شما در منطقه نفوذ ندارید، مگر شما فضولی نمی‌کنید؟

سیدافقهی خطاب به عربستان گفت: مگر شما در منطقه نفوذ ندارید، مگر شما فضولی نمی‌کنید؟ مگر شما مردم یمن را قتل عام نمی‌کنید؟ مگر شما الان در سودان یک حکومت کودتاچی را که با تشویق شما و با رژیم صهیونیستی اقدام به عادی سازی رابطه با این رژیم می‌کند، دخالت نمی‌کنید؟ مگر شما در لیبی دخالت نمی‌کنید؟ مگر شما در سوریه از تروریست‌ها حمایت نکردید؟

وی ادامه داد: الان چهار هزار و خرده‌ای تروریست انتحاری که صدها هزار نفر از مردم عراق را به شهادت رساندند مگر در زندان‌های عراق زندانی نیستند؟ آیا شما اصلا رو دارید که این حر‌ف‌ها را بزنید. شما که فجیع‌ترین جنایات را در سطح منطقه مرتکب شدید و حتی ثمرات تلخ حمایت از داعش و تفکر داعش به خود پایتخت‌‌های اروپایی نیز رسیده، می‌خواستید در برجام چه بگویید؟

* دوره‌گردی سعود الفیصل و نتانیاهو در اروپا و آمریکا 

وی با اشاره به مذاکرات برجام و تکاپوی عربستان و رژیم صهیونیستی برای عدم حصول نتیجه، خاطرنشان کرد: فراموش نمی‌کنیم که سعود الفیصل وزیر خارجه پیشین عربستان سعودی از یک سو و نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم کودک‌کش از سوی دیگر در اروپا و آمریکا دوره افتادید که اوباما برجام را با ایرانی‌ها امضا نکند.

سیدافقهی بیان کرد: شما می‌خواهید با این دخالت‌ها و موضع‌گیری‌هایتان در مذاکرات هسته‌ای چه بگویید؟ تکلیف شما روشن است. شما اول مسائل داخلی خودتان را اصلاح کنید. خودتان باید بساط تروریستی و آدم‌کشی در یمن را جمع کنید و انسانیت و عقلانیت خودتان را ثابت کنید، بعد اگر لازم شد ما با شما می‌نشینیم و مذاکره می‌کنیم.

*مگر آقای ظریف وقتی برجام را امضا کرد نگفت که این توافق بر علیه کشورهای همسایه ما نیست؟

وی ادامه داد: مگر آقای ظریف وقتی برجام را امضا کرد نگفت که این توافق بر علیه کشورهای همسایه ما نیست؟ مگر آقای روحانی طرح صلح هرمز را مطرح نکرد؟ شما چرا ترسیدید پای میز مذاکره بیایید. الان می‌خواهید پشت سر آمریکا پنهان شوید و آمریکا را تحریک کنید که چنین و چنان کند.

این کارشناس مسائل منطقه خطاب به عربستان بیان کرد: تازه آمریکا باید پشت در بماند، چه برسد به شما.

به گفته وی این ادعاهای مسخره و کودکانه و احمقانه که از سوی این کشورها از جمله عربستان مطرح می‌شود را نه جمهوری اسلامی ایران می‌پذیرد و نه اساسا راهشان می‌دهد که بخواهند پای میز مذاکره بیایند و فضولی کنند.

انتهای پیام/ 


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0