شاخص‌ هوا تابع اقلیم است/ پایش ۵۶۰ واحد صنعتی در اصفهان

  • 02 مرداد 1400 - 9:54

اصفهان – معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص‌ کیفی هوا فقط تحت تاثیر آلودگی ناشی از واحد صنعتی تغییر نمی کند و این شاخص‌ تابع اقلیم نیز است.

به گزارش خبرنگار مهر، کلانشهر اصفهان بر پایه آمار اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه بدون روز پاک، ۸۰ روز سالم، ۴۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و سه روز ناسالم برای عموم را تجربه کرد.

حمیرا صفی قلی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره علت آلودگی شدید هوا در دو هفته اخیر اظهار داشت: عوامل مختلفی در ایجاد آلودگی هوا اثرگذار است که شاید برخی از آنها مانند وزش باد و خیزش گرد و خاک منشأ خارجی داشته باشد و یا حتی ساکن شدن هوا وضعیت آلودگی را تشدید کند.

وی با بیان اینکه ترددها در روزهای اخیر بسیار زیاد شده است، ادامه داد: حمل و نقل تأثیر زیادی بر آلودگی دارد؛ وقتی بنزین سوخته می‌شود گاز آلاینده تولید می‌کند که بر افزایش ذرات معلق pm۲.۵ و pm۱۰ مؤثر است و اگر تجمعی حساب کنید می‌بینید که چقدر شاخص‌ها بالا می‌رود در حالی که آلودگی ناشی از واحدهای صنعتی زمانی اثر محسوس دارد که شرایط (این ورژن) وارونگی دما باشد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه سواد عمومی در آشنایی با آلایندگی و بارگذاری‌ها پایین است، خاطرنشان کرد: این مهم نیاز به آموزش دارد و صدا و سیما لازم است که در این زمینه کمک کند تا بتوان با افزایش آگاهی، تعادل را رعایت کرد و به مشکلات دامن نزد.

۳۰۰ واحد صنعتی آلاینده در حاشیه شهرهای اصفهان شناسایی شد

صفی قلی با تاکید بر اینکه ترافیک روزهای اخیر بسیار زیاد بود، ابراز داشت: صنایع مشکل آلایندگی داشته‌اند اما استقرار آنها در شعاع نبوده و با مراکز شهری فاصله دارد، واحدهایی که بیشتر در شعاع قرار دارند کارگاه‌ها و اصناف هستند در حالی که ترافیک شهری هر روز وجود دارد.

وی با بیان اینکه اداره کل محیط‌زیست از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه حدود ۵۶۰ پایش از واحدها و صنایع استان انجام داده که نزدیک به ۳۰۰ واحد آلاینده در شعاع شهرها بودند، گفت: با همه صنایع و واحدهای آلاینده برخورد می‌شود؛ اگر واحد صنعتی آلایندگی داشت در مرحله اول برای آن اخطار صادر و پس از ۱۵ روز دوباره تکرار می‌شود، واحد آلاینده در صورت رفع نکردن آلودگی در لیست صنایع آلاینده قرار می‌گیرد و اگر به آلایندگی ادامه داد و شکایت مردمی داشت پیگیری قضائی در دستور کار قرار می‌گیرد.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: شاخص‌ها فقط تحت تأثیر آلودگی ناشی از واحد صنعتی تغییر نمی‌کند. موقعی اثر محسوسی دارد که شرایط وارونگی دما را داشته باشید.

وزش بادهای شرقی و شمالی در استان شدید و بحرانی نیست

نوید حاجی بابایی معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز به خبرنگار مهر گفت: پدیده گردوخاک هر سال در فصول گرم به ویژه ماه‌های خرداد و تیر به علت تغییر الگوهای جوی و افزایش سرعت بادهای شرقی و شمال شرقی، در مناطق شرق، مرکز و شمال استان اصفهان رخ می‌دهد که به طور عمده مناطق مرکزی استان را درگیر می‌کند.

وی ابراز داشت: به رغم آنکه اصفهان امسال با کم بارشی رو به رو بوده و شرایط خشکسالی شدت یافته است، بررسی الگوها نشان می‌دهد که وزش بادهای شرقی و شمالی در استان شدید و بحرانی نیست و به این ترتیب امسال وقوع گرد و خاک‌ها نرمال پیش‌بینی می‌شود و انتظار داریم یک سال نرمال و طبیعی به لحاظ گرد و غبار باشد، زیرا سرعت باد در منطقه ما خیلی شدید نخواهد بود.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0