شبه‌کودتای سعید در تونس؛ نخست وزیر و رئیس پارلمان برکنار شدند

  • 04 مرداد 1400 - 2:39


رئیس جمهور تونس در اقدامی غیرمنتظره و به پشتیبانی ارتش، نخست وزیر و رئیس پارلمان این کشور را برکنار کرد و فعالیت پارلمان را نیز به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، قیس سعید رئیس جمهوری تونس در اقدامی غیرمنتظره رئیس پارلمان این کشور و همچنین نخست وزیر را از قدرت برکنار کرد و خود کنترل امور را به تنهایی به دست گرفته است.

برخی منابع خبری می‌گویند که سعید با کمک ارتش تونس دست به این اقدامات شبه‌کودتا زده است.

ریاست جمهوری تونس در بیانیه‌ای اعلام کرده است که قیس سعید تصمیم گرفته اداره امور کابینه را خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو کرده است.

به نوشته الجزیره، قیس سعید به معترضانی هشدار داده است که اگر بخواهند با سلاح به مقابله با دولت بپردازند با گلوله به آنها پاسخ داده خواهد شد. هرکسی که به فکر استفاده از سلاح بیافتد نیروهای امنیتی نیز با گلوله با آنها مقابله خواهند کرد. 

براساس شبکه الجزیره، راشد الغنوشی رئیس پارلمان تونس نیز فورا این اقدامات قیس سعید را اقدامی برای سرنگونی انقلاب تونس و همچنین انقلابی علیه قانون اساسی و آزادی این کشور خوانده است. 

در حال حاضر اعتراضاتی نیز در تونس در اعتراض به برکناری هشام المشیشی نخست وزیر این کشور در جریان است. 

نایب رئیس جنبش النهضه تونس گفته کاری که قیس سعید کرد یک کودتای تمام عیار علیه نهادهای دولتی است.

وی تاکید کرده است که اوضاع بسیار ناپایدار و مبهم است و ما تلاش میکنیم تونس را آزاد و دموکراتیک نگه داریم.

علی العرائیده با اشاره به سرنوشت هشام المشیشی نیز گفته، هیچ کس از محل بازداشت وی خبر ندارد و ما اعتقاد داریم که وی در کاخ ریاست جمهوری نگهداری میشود.

طی روزهای گذشته مردم شهرهای مختلف تونس در اعتراض به سوء مدیریت دولت در مبارزه با کرونا و همچنین شرایط سخت معیشتی دست به اعتراضات خیابانی زده بودند.

 رئیس جمهور تونس به معترضان هشدار داده بود که جوانان این کشور به خاطر فقر خود، در این کشور هرج‌ومرج ایجاد نکنند.

درحال تکمیل…


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0