تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

شرط کاهش دلار در فردای انتخابات آمریکا!

  • 11 آبان 1399 - 13:20


وقت آن رسیده که نخبگان اقتصادی و سیاسی، علل افزایش وحشتناک قیمت دلار در یک سال و کاهش این روزهایش را برای مردم تبیین کنند و افکار عمومی نسبت به چرایی آن حساس باشد!


به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، ابوالفضل چمندی دبیرکل اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی یادداشتی نوشت: این روزها شاهد کاهش قیمت انواع ارز خارجی در بازار می باشیم؛ این درحالیست که مسئولان محترم دولتی در چند ماهه گذشته در قبال نظرات منتقدان که معتقد بودند این حد از افزایش قیمت دلار ( از ۳۵۰۰ تومان تا ۳۰ هزارتومان ) دلیل اقتصادی و علمی ندارد؛ اثر تحریم های امریکا را دلیل این افزایش عنوان می کردند و حتی آقای دکتر روحانی آدرس واشنگتن دی سی را برای نابسامانی های بازار به مردم دادند!

کاهش این روزهای قیمت دلار این سوال را در ذهنها ایجاد می کند که مگر تحریمها لغو شده، که قیمت دلار در حال سقوط است؟ 

به نظر وقت آن رسیده است که نخبگان اقتصادی و سیاسی، علل افزایش وحشتناک قیمت دلار در یک سال و کاهش این روزهایش را برای مردم تبیین کنند و افکار عمومی نسبت به چرایی آن حساس باشد!

در این بین چند روایت برای کاهش قیمت دلار در این روزها وجود دارد که هر کدام توسط دولتی ها، اقتصاددانان و نخبگان سیاسی روایت می شود که به مهمترین آن اشاره میکنیم:

۱_ امریکا با اعمال ” تحریمهای شدید” همچون سال ۱۳۹۱ هر آنچه در توان داشته علیه ایران بکار گرفته است و اکنون این قله یخ با تدابیر مسئولان دولتی و قدرت و ظرفیت عظیم اقتصاد ایران( بعنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا) و مقاومت ملت، در حال آب شدن است!
در همین رابطه می‌توان به گزارش رسانه های امریکایی اشاره کرد که: صادرات نفت و مشتقات ایران در ماه سپتامبر به ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

۲_ نرخ تسعیر ارز هچنان بعنوان درآمد برای دولت در بودجه دیده می شود که بالا رفتن قیمت ارز می تواند درامد سرشاری را به خزانه سرریز کند و ایضا بانکهای خصوصی کسری خود را نیز به یک سوم کاهش دهند.

این عده از کارشناسان معتقدند باوجود تحریهما قیمت واقعی دلار بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان می باشد و ما بین تفاوت آن بصورت ریالی به درامدهای دولت می افزاید.

۳_ روایت سوم ، طرحی امنیتی و سیاسی پیرامون افزایش دهشتناک قیمت ارز را مورد توجه قرار می دهد بگونه ای که این طرح با سوار شدن بر موج تحریمها در نظر دارد اقتصاد و انتخابات ۱۴۰۰ ایران را به واشنگتن دی سی گره بزند.

برداشت اول:

همه این سه روایت موید این مطلب است که تحریمها هر چند بر افزایش نرخ ارز اثر داشته اما یک دامنه معینی برای این اثرپذیری وجود دارد که در بدبینانه ترین حالت بعد از دوسال اثر آن رو به زوال است.

موید این روایت آنچیزی است که طراحان برجام در قبال توجیه کنگره امریکا برای امضای جان کری در برجام عنوان کردند.

در اوایل دولت یازدهم، مقامات کاخ سفید مهمترین علت ارائه برجام به ایران را اینچنین تشریح کردند که آنچه را که در توان داشتند علیه ایران بکار گرفتند ( اوج آن اواخر سال ۹۱ بود)و از آن به بعد با دور زدن تحریمها و ترمیم بخشهای آسیب پذیر اقتصادی ایران و دیپلماسی منطقه ای فعال، اثر تحریمها در حال از بین رفتن بود که اگر این روند ادامه پیدا میکرد اقتصاد و سیاست ایران از بازی سینوسی “مذاکره و تحریم” خارج و کنترل ایران نیز سختتر از گذشته می شد.

برداشت دوم:

روندیابی قیمت دلار در دو ماهه‌گذشته نشان از تاثیر انتشار نظر سنجی های انتخاباتی امریکا بر اقتصاد ایران دارد بگونه ای که با پیش افتادن دموکراتها، این روزها قیمت دلار در تهران نیز روندی کاهشی بخود گرفته است!

این موضوع بیش از هر چیز موید روایت دوم و سومی است که به آن در این‌مقاله اشاره شد!

البته رخداد “روایت سوم ” را در انتخابات مجلس دهم ( سال ۱۳۹۴) دیده ایم آنجایی که یکی از مقامات ارشد مذاکره کننده کشورمان در اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا عنوان میکند که “اگر توافق نشود انتخابات مجلس را می بازیم !”

در برهه کنونی، طراحی روایت سوم بگونه ای است که در صورت پیروزی دموکراتها، قیمت دلار تا حد زیادی کاهش یابد و شرط ادامه کاهش قیمت ارز، مذاکره و پیروزی جریانی خاص در انتخابات ۱۴۰۰ باشد.

نتیجه برداشت ها و روایتها:

افزایش و کاهش قیمت ارز بیش از آنکه به تحریمها مربوط باشد ( بر اساس گزارشهای بین المللی اثر تحریمها بر اقتصاد ایران کمتر از ۴۰ درصد است) به پشت صحنه های گروه‌های سیاسی و سوء مدیریت های سهوی و یا عمدی مربوط است که هزینه آن از جیب مردم ایران پرداخت می شود.

گروه هایی که می خواهند با ترساندن مردم از تحریم و جنگ، منافع سیاسی و اقتصادی خود را در “فردای انتخابات امریکا” تامین‌ کنند حال آنکه درصورت تحقق چنین رخدادی بایستی مسئولان امر در پیشگاه ملت عزیز ایران پاسخگو باشند که چرا آینده یک ملت را فدای تامین‌منافع اقتصادی و سیاسی خود کرده اند.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها