شرکت‌های دانش‌بنیان و زایشی از دل تحقیقات کاربردی بیرون می‌آیند

  • 01 آبان 1399 - 7:32


معاون معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: دانشگا‌ه‌های نسل سوم کشور باید در گذار از دانشگاه‌های آموزشی محور و پژوهشی به سمت دانشگاه‌های نسل سومی که کارآفرین باشند بروند و ابزار مهم آن نیز پلتفرم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های زایشی است که از دل تحقیقات کاربردی بیرون می‌آیند.


اسماعیل قادری‌فر معاون معاونت علمی و رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره فرهنگ‌سازی کارآفرینی در کشور، گفت: مبداء فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان برای توسعه کارآفرینی در کشور دانشگاه است. 

* شرکت‌های دانش‌بنیان و زایشی از دل تحقیقات کاربردی بیرون می‌آیند

وی افزود: دانشگا‌ه‌های نسل سوم کشور باید در گذار از دانشگاه‌های آموزشی محور و پژوهشی به سمت دانشگاه‌های نسل سومی که کارآفرین باشند بروند و ابزار مهم آن نیز پلتفرم توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های زایشی است که از دل تحقیقات کاربردی بیرون می‌آیند و یکی از مهمترین موضوعاتی که در معاونت علمی دنبال می‌کنیم این موضوع است که باعث افزایش کمی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور می‌شود و هم باعث می‌شود درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها در قالب مشارکت در فروش یا اخذ رویالتی یا حتی سهام از شرکت‌های دانش‌بنیان معنی پیدا کند. 

* تجاری‌سازی علم در دانشگاه‌های کشور زمانی محقق می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند در کنار دانشگاه‌ها متولد شوند

رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی اضافه کرد: اعتقاد ما این است که بحث تجاری‌سازی علم در دانشگاه‌های کشور زمانی محقق می‌شود که شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند در کنار دانشگاه‌ها متولد شوند و تجاری‌سازی فناوری را برعهده بگیرند و درآمدزایی و اشتغالزایی کنند که لازمه این کار این است که بحث دانشگاه‌های کارآفرین با جدیت بیشتری دنبال شود. 

قادری‌فر افزود: مهمترین ابزارهای سیاستی که توسط معاونت اخیر طی  ۵-۴ سال به آن تاکید کرده‌ و دنبال می‌کنیم بحث ایجاد مراکز نوآوری، مراکز فناوری، توسعه کمی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بود تا بتوانیم شرکت‌های موفق‌تر و خروجی بیشتری را از دل فعالیت‌های علمی در کنار دانشگاه‌ها را شاهد باشیم. این موضوعی است که می‌تواند یک راه تجربه شده موفقی برای توسعه فرهنگ کارآفرینی فناورانه در کشور باشد. 

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0