شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز تشکیل می‌شود/ کشت و صنعت مغان را از طریق بورس به مردم بدهید

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴


مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز از دل استان تهران به وجود می‌آید، گفت: این شرکت هم بعد از تشکیل وارد بورس می‌شود.


محمدرضا جودکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران وارد بورس شده است یا خیر، گفت: قرار است شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران به دلیل تفکیک سهامداران استان البرز از استان فعلا فرایند پذیرش استان تهران عقب افتاده است.

وی گفت: حدود 580 هزار نفر سهامدار عدالت از مجموعه استان تهران جدا شده و تشکیل شرکت سرمایه‌گذاری استان البرز خواهند داد و برای خود استان تهران هم 2 میلیون و 850 هزار نفر سهامدار عدالت در روش غیرمستقیم باقی مانده است.

جودکی اضافه کرد: قبلا در زمان تشکیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تهران و البرز با هم بودند و هنوز استان البرز تشکیل نشده بود، اکنون با تصمیم شورای عالی بورس قرار شد سهامداران استان البرز از مجموعه استان تهران جدا شده، بنابراین روند پذیرش سرمایه‌گذاری استان تهران به خاطر این تفکیک فعلا عقب افتاده، امیدواریم تا پایان آبان ماه شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران هم افزایش سرمایه بدهد و مراحل پذیرش و درج در بورس را طی کند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران اظهار داشت: تاکنون شرکت‌های سرمایه‌گذاری 26 استان در بورس پذیرفته شده و حدود 12 استان نیز نمادشان در تابلوی بورس باز شده و قابل خرید و فروش است و اکثر این سهام در صف خرید قرار دارند، بنابراین سهام ارزنده‌ای است که مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی در مورد این که سهامداران عدالت در روش غیرمستقیم مالک چه چیزی می‌شوند گفت: کل پرتفو و ترکیب سهام عدالت این افراد به عنوان دارایی شرکت سرمایه‌گذاری استان مربوطه منتقل می‌شود و این افراد در قبال سهام خود مثلاً برای سهام عدالت 132 هزار تومانی اسمی، مالک 125 هزار و 514 سهم از شرکت سرمایه‌گذاری استان خود می‌شوند.

به گفته جودکی قیمت سهام استانی بر اساس معاملات روز در بورس مشخص می‌شود، البته با کاهش شاخص قیمت این سهام هم کاهش یافته اما بالاخره رشد می‌کند.

جودکی در مورد این که گفته شده سهام 13 شرکت غیربورسی عدالت قرار است به صورت یک هلدینگ وارد بورس شود، گفت: طبق سیاست‌های کلی اصل 44 قرار شده است سهامی که در قالب سهام عدالت به مردم واگذار می‌شود، به قیمت تابلوی روز بورس باشد، در ابلاغیه آزادسازی هم بر این نکته تأکید شده است. بنابراین نباید سهام شرکت‌های غیربورسی به عنوان پرتفوی سهام عدالت اختصاص یابد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران در مورد این که آیا نمی‌شود شرکت‌هایی مانند کشت و صنعت مغان را به جای این که به یک نفر بدهند در قالب یک شرکت بزرگ سهامی عام و از طریق بورس به مردم واگذار کنند گفت: اگر این شرکت‌ها بر روی تابلوی بورس قرار گیرند، می‌توانند به مردم واگذار شوند. البته دولت سهام باقیمانده دارد که هم اکنون در بورس خرید و فروش می‌شود. همان گونه که از همین سهام صندوق‌های دارا یکم و دارا دوم را به مردم فروخت. همچنین از بین آن 13 شرکت غیربورسی، شرکت پتروشیمی ارومیه وارد بورس شده و در بورس حاضر شده است، اما 12 شرکت مانده‌اند که دولت به جای تشکیل هلدینگ می‌تواند از سهام موجود دولت در شرکت‌های بورسی به سهامداران عدالت اختصاص دهد.

به گفته وی اگر دولت اصرار بر این دارد که سهام شرکت‌های غیربورسی را به سهامداران عدالت بدهد، در واقع خلاف قانون عمل کرده است.

جودکی همچنین در مورد پذیرش شرکت‌های سرمایه گذاری گفت: طبق آیین نامه‌ای که به تصویب شورای عالی بورس رسیده، پذیرش این شرکت‌ها مراحلی دارد. اول باید افزایش سرمایه بدهند، سپس مجمع عمومی برگزار کنند، هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت استانی باید انتخاب شود و به دلیل این که شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارای سال مالی منتهی به 31 شهریور 99 هستند، هنوز شرایط برای برگزاری مجمع فراهم نشده و یکی از دستورات جلسات مجمع انتخاب هیأت مدیره است.

به گفته وی قانون اجازه داده 4 ماه بعد از پایان سال مالی یعنی تا دی ماه فرصت وجود دارد تا مجمع عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برگزار شود. در حال حاضر ترکیب هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که در بورس پذیرفته شده‌اند، تغییر نکرده است و باید انتخابات برگزار شود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0