شهردار تهران باید دارای فهم بالای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشد/ تکنسین صرف موفق نخواهد بود

  • 04 مرداد 1400 - 22:28


منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران در خصوص شرایط انتخاب شهردار، وضعیت شهر و بدهی‌های دولت به شهرداری توضیحاتی ارائه و تاکید کرد شهردار آینده باید از بریز و بپاش‌ها جلوگیری کند.

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، منتخبین ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران طی روزهای آتی، شهردار آینده تهران را انتخاب می‌کنند. گمانه‌زنی‌های زیادی برای شهردار آینده وجود دارد، اما منتخبین در حال حاضر به ۱۱ گزینه برای شهرداری رسیدند و مهلت گزینه‌ها برای ارائه برنامه تا روز سه‌شنبه است و بعد از آن منتخبین از گزینه‌ها مصاحبه کرده و درنهایت سه نفر برای شهرداری انتخاب و از بین آنها یک‌نفر نهایی می‌شود و در اولین یا دومین جلسه رسمی شورای ششم، شهردار معرفی می‌شود. 

عده‌ای تأکید دارند که شهر تهران  دارای مشکلات خاصی از جمله حدود ۷۰ هزار میلیارد بدهی است و باید شهردار آینده برای رفع این مشکلات برنامه داشته باشد. موضوعات متعددی مطرح است و حتی برخی تأکید دارند که فشارهایی از بیرون بر روی منتخبین برای انتخاب شهردار است هر چند که منتخبین این موضوع را رد کرده‌اند. 

در خصوص آخرین وضعیت انتخاب شهردار، تطبیق گزینه‌ها با شاخص‌ها و مشکلات خاص تهران با علیرضا نادعلی منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران به گفتگو نشستیم. 

 

 

بارها تأکید شده است که شهردار تهران نباید سیاسی باشد و باید شهرداری در تراز ملی برای پایتخت انتخاب کرد. منظور از سیاسی نبودن شهردار چیست و منتخبین چه معیارهایی در این زمینه دارند؟ 
ما نباید افراط و تفریط کنیم، چرا که این موضوع به ضرر ماست. ما شاخص‌هایی برای شهردار آینده تهران انتخاب کرده‌ایم و در این شاخص‌ها جامعیتی برای فرد درنظر گرفته‌ایم. کسی که به عنوان شهردار تهران انتخاب می‌شود، باید بتواند مدیریت کلان اجرایی را به خوبی تشخیص و انجام دهد و همچنین فهم مدیریتی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بالا داشته باشد و بتواند مجموعه کلان‌شهر تهران و یا به عبارتی ابرشهر تهران را اداره کند. 

فهم سیاسی یکی از ویژگیهای مهم شهردار است

معتقدم شهردار آینده تهران باید یکی از ویژگی‌های مهمش فهم سیاسی باشد. بگذارید همین جا نکته‌ای را عرض کنم. آدمی که بخواهد سیاسی‌کاری کند، با کسی که فهم و بینش سیاسی دارد متفاوت است. عده‌ای به توانایی‌ و فهم سیاسی رسیده‌اند و در نتیجه می‌توانند با فهم سیاسی بالا، کارهای بزرگی انجام دهند. اما این را هم بگویم که فهم سیاسی در کنار تخصص و سایر موارد باید در شهردار آینده تهران وجود داشته باشد. 

شهردار با فهم سیاسی بالا اهل سیاسی‌کاری نیست/تعامل با سایر قوا

ما می گوییم که شهردار آینده باید انقلابی باشد. انقلابی یعنی چه؟ انقلابی یعنی فردی که متعهد، متخصص، پاکدست، جهادی و دارای فهم سیاسی – انقلابی باشد. باز هم تأکید می‌کنم، شهردار با فهم سیاسی بالا اهل سیاسی‌کاری نیست و این موضوع بسیار حائز اهمیت است. 
اگر فردی در رأس شهرداری تهران قرار گیرد، باید بتواند تعامل با سایر قوا را داشته باشد و بتواند با دولت ارتباط برقرار کرده و حق و حقوق شهر را دریافت کند. به تعبیر دیگر شهردار باید نگاه ملی داشته باشد. 
تهران دارای پیچیدگی‌های زیادی است، از جمله بدهی‌های کلان، مباحث اجتماعی مغفول‌مانده، آلودگی هوا، ترافیک و… و حتماً باید شهردار آینده بتواند با تعامل، اجماع ایجاد کند و با فهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، گروه‌های فعال و متخصص را با خودش همراه و برای حل مشکلات اقدام نماید. 
بر مبنای انقلاب اسلامی، ما مردم‌سالاری دینی را با جان پذیرفته‌ایم. در زمان جنگ ۸ ساله، حضرت امام(ره) مردم را داخل در حل مسائل کرد و ما با حضور آحاد مردم در جبهه و پشت جبهه توانستیم هشت سال بجنگیم. در تهران هم باید ما مردم و گروه‌های مؤثر و مرجع را در مسائلی که می‌شود، وارد کنیم و از آنها برای اداره امور و رفع مشکلات استفاده کنیم. 

قالیباف دارای فهم بالای مدیریتی و سیاسی بود و در حال حاضر هم رئیس مجلس است

در خصوص اینکه شهردار باید فهم سیاسی داشته باشد بگذارید چند مثال بزنم. ما چند شهردار موفق در دوره‌های قبل داشته‌ایم. مثلاً آقای قالیباف ۱۲ سال سکان اداره شهر را برعهده داشت و البته موفق هم بود. آقای قالیباف دارای فهم بالای مدیریتی و سیاسی بود و در حال حاضر هم رئیس مجلس شورای اسلامی است. حال اگر قالیباف فقط یک متخصص یعنی یک تکنسین صرف بود می‌توانست به این نقطه برسد؟  البته ما شهرداری هم داشتیم که از بلدیه به ریاست جمهوری رفت و دو دوره رئیس‌جمهور بود و یا آقای کرباسچی که از اصلاح‌طلبان است، هم عقبه قبل و هم آینده بعدشان سیاسی بوده است. قالیباف چند برابر کرباسچی کارکرد داشت و کارنامه خوبی در مدیریت شهری دارد، نکته مهم این است که همه اینها با وجود اینکه از منظر دیدگاه‌های متفاوت، سیاسی هم  شناخته می‌شدند، اما شهردارهای موثری بوده اند. 
آیا منتخبین ششمین دوره تأکید دارند که شهردار باید از بدنه مدیریت شهری باشد یا قرار است فردی از بیرون وارد شهرداری شود؟ 
متوقف بر این موضوع نیستیم که شهردار از بدنه باشد

بسیاری از حرف‌ها جوسازی رسانه‌ای است. ما ۲۱ عضو شورا آمده‌ایم تا با یک فکر کامل و جامع، یک شهردار انتخاب کنیم، اما فقط متوقف بر این موضوع نیستیم که فرد از بدنه باشد. اگر مدیری قوی‌تر باشد که بتواند مسائل و مشکلات پایتخت را حل کند، حتی اگر از بیرون شهرداری باشد، ما شهر را از این حق محروم نمی‌کنیم. ما در شاخص‌ها هم آورده‌ایم که شهردار باید سابقه و تجربه مدیریتی موفق (اجرای پروژه‌های مهم و موفق) داشته باشد و باید فردی در تراز ملی باشد. اما لزوماً اینکه کارمند شهرداری بوده باشد نیست. 
ما مهم‌ترین و مؤثرترین شهردارمان آقای قالیباف بود که قبل از اینکه وارد شهرداری شود در سپاه و پس از آن در نیروی انتظامی مشغول به فعالیت بوده است اما مدیر موفق در تراز ملی بود و توانست بسیاری از مشکلات را برطرف کند. 
گفته می‌شود که فشارهایی از بیرون بر روی منتخبین برای انتخاب شهردار وجود دارد، در این زمینه توضیح می‌دهید؟ 
جایگاه شهرداری تهران بیش از چیزی که همه ما می‌گوییم مهم است. مسائل بسیار پراهمیت است. کسی که شهردار تهران می‌شود، تازه مشکلاتش آغاز می‌شود و یک جنگ همه‌جانبه در پیش خواهد‌داشت.

اختلاف نظرهای بین منتخبین وجود دارد/برداشت منتخبین از پارامترها و شاخص‌ها متفاوت است

ما باید کمک کنیم کسی اداره شهر را برعهده بگیرد که بتواند بر مشکلات فائق آید. هرکدام از گزینه‌ها یکسری از پارامترها را دارند. البته این را هم بگویم که اختلاف نظرهایی هم در داخل منتخبین وجود دارد که بسیار هم خوب است چرا که هر کس نظر خودش را اعلام می‌کند و البته برداشت منتخبین هم از پارامترها و شاخص‌ها متفاوت است. باید منتخبین به سمتی حرکت کنند که فردی اولی برای شهر انتخاب کنند و کسی که با شاخص‌ها تطبیق بیشتر داشته باشد. اینکه ما در پارلمان شهری نقطه‌نظر متفاوتی داریم خوب است. البته ما باید گوش شنوا برای شنیدن نقطه نظرات مردم و گروه‌هایی که از آنها برآمده‌اند باشیم، اما نهایتا  برای رای و انتخاب حجت برای هر فرد از شورا تمام شود. 
اینکه گفته می‌شود برخی از گروه‌ها از بیرون به ما فشار می‌آورند که فلان فرد را برای شهرداری انتخاب کنیم درست نیست، بخشی از این موضوعات کار رسانه‌ای و بمباران اطلاعاتی است. البته ظرف چند روز آینده مصاحبه‌ها آغاز و ما به سمت انتخاب شهرداری توانمند پیش می‌رویم. قطعا فضاهایی جوزده، متشنج و همچنین دعواهای تصنعی در فضای رسانه‌ای هم وجود دارد اما منتخبین تلاش می‌کنند تا در یک فضای منطقی شهردار خوبی برای تهران انتخاب کنند.

کلان‌شهر تهران حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و از سویی هم طلب های زیادی از دولت دارد، برای رفع این مشکل کلیدی چه اقداماتی باید انجام شود و آیا در انتخاب شهردار این موضوع لحاظ شده است؟ 
ایجاد درآمد پایدار/ علاوه بر بدهکاری، طلبکاری زیادی هم از دولت داریم

یکی از شاخص‌های مهم ما بحث توان مدیریت مالی و اقتصادی و ایجاد درآمدهای پایدار شهری است. شهردار تهران باید بتواند برای بدهی‌های شهر فکری کند و با هماهنگی سایر بخش های مهم حاکمیت بتواند بسیاری از مشکلات را حل و فصل کند. ما علاوه بر بدهکاری، طلبکاری زیادی هم از دولت داریم که در دوره‌های قبل و دوره فعلی، دولت دیون خود را به شهرداری پرداخت نکرده است و بدهی زیادی به شهرداری به خصوص در زمینه حمل و نقل عمومی دارد. اگر شهردار تهران در تراز ملی باشد  می تواند  با تعامل خوب با دولت و مجلس  برای مشکلات راهکار پیدا کند.

 دوران  قالیباف هم تحریم‌ها وجود داشت، اما پروژه‌های بزرگی اجرا شد/مدیر آینده شهر تهران باید از بریز و بپاش‌ها جلوگیری کند

درست است ما در شرایط تحریم هستیم، اما در دوران آقای قالیباف هم تحریم‌ها وجود داشت، اما پروژه‌های بزرگی اجرا شد. باید سطح هم‌افزایی افزایش پیدا کند تا بتوان مشکلات اساسی شهر را برطرف کرد. 
ما می‌توانیم از بسیاری از منابع موجود درحوزه‌های اجتماعی شهر و منابع به اصطلاح درون‌زا استفاده کنیم و دیگر نیازی نیست برای آنها هزینه‌های اضافی پرداخت کنیم. مدیر آینده شهر تهران باید از بریز و بپاش‌ها جلوگیری کند. البته در تمام جاها وجود دارد، اما در شهرداری این بریز و بپاش‌ها بیشتر است و باید جلوی بی‌نظمی‌ها گرفته شود. 
تبعیض‌های متعددی بین کارمندان شهرداری در چهار سال گذشته رخ داده و باعث گله‌مندی پرسنل شده است. چه برنامه‌ای برای ارتقای کارکنان شهرداری وجود دارد؟
اجازه ورود اتوبوسی نیرو داده نمی شود/استفاده از افراد جوان

ببینید! هر شهرداری که وارد شهرداری می‌شود با خودش تعدادی نیرو می‌آورد، اما اینکه بخواهد اتوبوسی نیرو وارد کند خیر، این اجازه داده نمی‌شود. ما باید بر پایه نیروهای موجود در شهرداری تهران  در مجموعه مدیریتی، پوست‌اندازی‌های جدی داشته باشیم و باید از افراد جوان استفاده کنیم تا بتوانیم شهر را به جلو ببریم. ما در شهرداری تهران نیروهای جوان و خوشفکر کم نداریم و قطعا در صورتی که توانمندی‌های لازم وجود داشته باشد از آنها استفاده می‌شود. بسیاری از افراد در این دوره کنار گذاشته شدند. اگر آنها افرادی توانمند باشند به کار گرفته می‌شود. طبیعی و ممکن است که شهردار آینده با خودش تعدادی نیرو بیاورد، اما باز هم می‌گویم اجازه افراط و تفریط در هیچ حوزه‌ای و از جمله منابع انسانی را نخواهیم داد و ما قطعا بر روی موضوعات نظارت خواهیم کرد. 
نظر خود را در در خصوص فعالیت‌های شهرداری در چهار سال آینده اعلام کنید. 
کار شهردار آینده تهران سخت است/مشکلات حل شدنی است

برخی می‌گویند که هیچ کاری در این دوره نشده است و همه کارها را منفی می‌بینند، اما این صحیح نیست، اما مردم در این دوره مدیریت شهری به لیست ائتلاف رأی دادند و نشان دادند که در مجموع از عملکرد مدیریت فعلی رضایت ندارند. در مقابل ما تلاش می‌کنیم به لطف الهی و با حضور خود مردم در عرصه، مشکلات شهر را حل کنیم تا شهروندان از عمکرد ما  راضی باشند. بدهی‌های زیادی در شهر داریم و کار شهردار آینده سخت است، اما نباید مشکلات را بزرگنمایی کرد. قطعاً این مشکلات حل شدنی است و ما اگر بتوانیم فردی توانمند و با تعامل و هم‌افزایی بالا انتخاب کنیم و بتوانیم مطالباتمان را از سایر دستگاه‌ها دریافت کنیم، بخشی از مشکلات قابل حل است.

در ۱۲ سال دوران آقای قالیباف مگاپروژه‌های خوبی انجام شد. البته اگر بخواهیم از زاویه‌های دیگر هم نگاه کنیم، شاید نیازمند پروژه‌های دیگر هم باشیم. با توجه به زیرساخت‌های موجود در شهر تهران، ما نیازمند ساخت و سازهای خیلی کلان نیستیم مگر در برخی مناطق که هنوز محرومیت وجود دارد که البته لازم است با حفظ اولویت‌بندی انجام شود.

کوتاهی دولت باعث عقب ماندگی حوزه حمل و نقل شد

شهردار آینده باید بتواند منابع مختلف را به کار گیرد تا بتواند مشکلات کلیدی را برطرف کند. ببینید! در چهار سال گذشته در حوزه حمل و نقل عمومی بخشی از عقب‌ماندگی‌ها مربوط به کوتاهی دولت در پرداخت سهمش بوده است با وجود اینکه دولت و شهرداری در این مدت با هم هم‌راستا بودند، ولی دولت سهم خود را به درستی پرداخت نکرد. ما باید بتوانیم عقب‌ماندگی‌ها را جبران و گام‌هایی رو به جلو برداریم. ما باید شهرداری برای تهران انتخاب کنیم که منافع مردم برایش اهمیت بیشتری داشته باشد تا منافع سیاسی.

وقتی در موضوع انتخاب شهردار درباره فهم بالای سیاسی صحبت میشود برخی می‌گویند می‌خواهید یک فرد سیاسی انتخاب کنیم، اما در پاسخ باید گفت رئیس‌جمهور هم یک فرد سیاسی است، آیا فقط کار سیاسی می‌کند؟ یا سکان تمام کارهای اجتماعی، امنیتی، عمرانی را به دست دارد؟ مدیریت شهری هم نمونه کوچک‌تری از ریاست‌جمهوری است و قطعاً باید سکان اداره شهر به یک فردی با چهره ملی و همچنین دارای فهم سیاسی اجتماعی سپرده شود. 
انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0