تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021

شهردار تهران سنوات ارفاقی بازنشستگی آتش نشانان را پیگیری کند

  • 24 فروردین 1400 - 11:10

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت پیگیری مساله بازنشستگی پیش از موعد آتش‌نشانان با سنوات ارفاقی در مجلس، توسط شهرداری تهران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران طی تذکری به شهرداری تهران در خصوص بازنشستگی پیش از موعد آتش نشانان گفت: شرایط شغل آتش نشانی به گونه‌ای است که به دلیل قرار گرفتن دائم و پیوسته شاغلان آن در محیط‌های سخت و زیان‌آور، آسیب‌های جزئی و کلی در طول دوران خدمت به ایشان وارد می‌شود. این موضوع به ویژه برای آتش نشانان شاغل در شهر تهران به دلیل جغرافیای خطرپذیری خاص این شهر و مواجهه روزمره با حوادث پیچیده از دشواری مضاعفی نسبت به سایر شهرها برخوردار است.

فراهانی تاکید کرد: مشاغل عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بر اساس تشخیص مراجع قانونی به عنوان سخت و زیان‌آور با درجه سختی ۳ تشخیص داده شده است و مزایای این سختی شغل متناسب با قوانین صندوق بازنشستگی در خصوص آتش‌نشانان عزیز اعمال می‌شود

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در وضع فعلی، قوانین مترتب بر صندوق‌های بازنشستگی در موضوع ضوابط و مقررات بازنشستگی سخت و زیان‌آور، به گونه‌ای است سازمان بازنشستگی شهرداری به دلایل قانونی تنها امکان اعمال حداکثر ۵ سال سنوات ارفاقی را برای آتش‌نشانان دارد در حالی که یک آتشنشان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی بر اساس قوانین از امکان قانونی بهره‌مندی از ۱۰ سال سنوات ارفاقی برخوردار است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: بر این اساس، اختلاف ۵ ساله سنوات ارفاقی میان دو صندوق بازنشستگی مذکور که ناشی از تفاوت در قوانین بالادستی و نوع صندوق بازنشستگی و رابطه استخدامی پرسنل عملیاتی سازمان‌های آتش نشانی است، شرایط ناعادلانه ای را برای آتش‌نشانان عزیز شهر تهران رغم زده است و این عزیزان از امکان بهره‌مندی از سنوات ارفاقی بیش از ۵ سال برخوردار نیستند. این در حالی است که آتش نشان تحت پوشش صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی، از ۱۰ سال سنوات ارفاقی بهره‌مند می‌شوند.

وی افزود: به منظور رفع این بی عدالتی ناشی از تفاوت قوانین، طرح الحاق یک تبصره به قانون نحوه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور مصوب ۱۳۶۷/۹/۱ با هدف امکان بهره‌مندی از سنوات ارفاقی ۱۰ سال، جهت سیر مراحل مقررات گذاری توسط تعدادی از نمایندگان محترم مجلس به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است که ضرورت دارد شهرداری تهران با دیپلماسی فعال زمینه تسریع در تصویب آن در مجلس شورای اسلامی را در تعامل با نمایندگان محترم مجلس به ویژه فراکسیون مدیریت شهری فراهم نماید.

فراهانی تصریح کرد: بر همین اساس به عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند ۳، ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور درباره «ضرورت پیگیری مساله بازنشستگی پیش از موعد آتش‌نشانان با سنوات ارفاقی در مجلس شورای اسلامی توسط شهرداری تهران» به شهردار محترم تهران تذکر می‌دهم و انتظار دارم تا با تحقق این مهم اقدامی عملی در مسیر تکریم آتش‌نشانان زحمتکش و ایثارگر تهران به سرانجام برسد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها