اقتصاد

شورای ملی زعفران مسؤولیت تنظیم خرید طلای سرخ را به درستی اجرا نمی‌کند


مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌ شورای ملی زعفران مسؤولیت تنظیم خرید طلای سرخ را به درستی اجرا نمی‌کند و به همین دلیل قیمت خرید گل زعفران از کشاورزان به یک پنجم کاهش یافته است.


حسین زینعلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اعلام کرد: امسال شورای ملی زعفران مسؤولیت تنظیم خرید طلای سرخ را به عهده گرفته اما به درستی مسؤولیتش را اجرایی نمی‌کند و به همین دلیل با شروع فصل برداشت زعفران قیمت خرید این محصول از کشاورزان از کیلویی 250 هزار تومان به 50 هزار تومان کاهش یافته است.

وی عنوان کرد: امسال با همکاری نماینده مردم تربت‌حیدریه در مجلس و شورای ملی زعفران قرار شده است مسؤولیت خرید گل زعفران از کشاورزان به عهده این شورا باشد.

زینعلی افزود: نحوه کار به این شکل است که شورای ملی زعفران باید خریداران گل زعفران را به بانک‌هایی که برای دریافت تسهیلات معرفی کند. این تسهیلات به خریداران گل زعفران داده می‌شود تا محصول کشاورزان را خریداری کنند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌هزار میلیارد تومان وام 15 درصد توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین شده و در اختیار بانک‌های عامل کشاورزی، توسعه صادرات و سپه قرار گرفته است. شورای ملی زعفران باید خریداران محصول کشاورزان را به این بانک‌ها معرفی کند، اما به علت تعلل که انجام می‌دهد قیمت خرید گل زعفران از کشاورزان به یک پنجم قیمت رسیده است.

وی ترکیب شورای ملی زعفران را مجموعه‌ای از صادرکنندگان و تجار عنوان کرد: در سال‌های گذشته همواره به خرید توافقی این محصول از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی اعتراض می‌کردند.

زینعلی گفت: امسال شدت اعتراضات به حدی شد که مسؤولیت خرید را با همکاری نماینده مردم تربت‌حیدریه به شورای ملی زعفران دادیم و در این مسیر نیز وزارت جهاد کشاورزی تلاش کرد تا مسیر را برای آنها تسهیل کند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه  چرا درباره این سهل‌انگاری شورای ملی زعفران اعتراض مستقیم نمی‌کنید،‌گفت:‌ما تلاش می‌کنیم این موضوع رسانه‌ای شود و تذکر مستقیم به آنها خواهیم داد.

این مسؤول صادرات زعفران را در سال 98 به میزان 280 تن عنوان کرد و گفت:‌امسال هم پیش‌بینی شده بود که 320 تن صادرات این محصول را داشته باشیم اما به دلیل مسائل کرونا که پروازها را مختل کرده بود صادرات این محصول به اندازه سال گذشته شد.

وی اعلام کرد: هر ساله 25 تا 30 تن به صادرات طلای سرخ کشور اضافه می‌شود.

زینعلی در عین حال گفت:‌مصوب شده است زعفران نگین‌دار به قیمت 20 میلیون تومان و زعفران پوشال به قیمت 15 میلیون تومان از کشاورزان خریداری شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت:‌بانک‌های کشاورزی 500 میلیارد تومان و بانک‌های توسعه صادرات و کارآفرینی امید هر کدام 250 میلیارد تومان از تسهیلات منظور شده برای خرید زعفران کشاورزان را در اختیار دارند.

وی گفت:‌حدود 5 روز است برداشت محصول زعفران آغاز شده اما متأسفانه شروع خوبی وجود نداشته است و به دلیل عدم انجام مسؤولیت از سوی شورای ملی زعفران قیمت به شدت کاهش یافته است.

به گزارش فارس، با وجود تاجران و صادرکنندگان عمده طلای سرخ در بدنه شورای ملی زعفران این سؤال پیش می‌آید  آیا سهل‌انگاری عمدی در عدم همکاری و کاهش قیمت خرید از کشاورزان وجود دارد؟‌

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا